wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Praca w sezonie świątecznym
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Sezon świąteczny na pracę sezonową w pełni. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie on wyjątkowo dobry dla Mikołajów, śnieżynek, magazynierów, sprzedawców i hostess.

Reklama

Grudzień to zwykle idealny miesiąc na to, aby znaleźć sobie pracę tymczasową. Pod koniec roku prawdziwy szczyt przeżywa m.in. branża handlowa, logistyczna i promocyjna. O znalezienie zajęcia nie jest więc szczególnie trudno. W dodatku w tym roku ze względu na małe bezrobocie i niezbyt dużą dostępność kandydatów do pracy, wiele firm podniosło stawki wynagrodzeń. Z danych Work Service wynika, że w tym sezonie świątecznym średnie płace godzinowe sięgają od 14 do niemal 20 zł brutto.

– Grudzień to szczyt sezonu na pracowników tymczasowych w okresie przedświątecznym – mówi Andrzej Kubisiak, dyr. Zespołu Analiz w Work Service S.A.. - W wielu sklepach i galeriach handlowych zatrudnienie potrafi wzrastać nawet o połowę. Z uwagi na to, że sezon jest dość krótki, wymaga  on atrakcyjniejszych stawek wynagrodzeń niż w ciągu roku. To sposób na zachęcenie kandydatów do podjęcia pracy. W tym roku widzimy, że wynagrodzenia są o 15-20 proc. wyższe niż poza sezonem, a patrząc wstecz dzisiejsze stawki od których zaczyna się negocjacje z pracownikami, jeszcze rok-dwa lata temu stanowiły górne widełki płacowe.  

W sklepie i w magazynie

W okresie świątecznym najwięcej miejsc pracy powstaje w sektorach powiązanych ze sprzedażą. Otwierają się wtedy rekrutacje na doradców klienta i kasjerów w sklepach wielkopowierzchniowych, z zabawkami, elektroniką czy książkami. Na tych stanowiskach stawki wynagrodzeń wynoszą między 14 a 17 zł brutto za godzinę.

Wyższe płace oferowane są osobom odpowiadającym za wykładanie towaru i jego odpowiednią ekspozycję. Na tych stanowiskach można liczyć na stawiki sięgające między 16 a 18 zł brutto za godzinę. Najwyższe wynagrodzenia tradycyjnie otrzymują pracownicy odpowiedzialni za promocję i stworzenie odpowiedniego nastroju świątecznego, ale więc hostessy przebrane za elfy czy śnieżynki. Tu stawki potrafią przekraczać 20 zł za godzinę.

Wiele miejsc pracy powstaje również w branży logistycznej i magazynowej, która przeżywa duże obłożenie zarówno ze względu na konieczność dostarczenia towarów do sklepów, jak również obsługę sklepów internetowych, które coraz częściej stają się miejscem zakupów prezentów na święta. Dlatego też od października aż do stycznia występuje wzmożone zapotrzebowanie na magazynierów, których stawki kształtują się na poziomach od 14 do 19 zł brutto za godzinę. W podwrocławskim Amazonie pracownik magazynowy można zarobić 16 zł, a do tego skorzystać z bezpłatnego transportu i obiadów. 

Dobry czas dla śnieżynek i Mikołajów

Dobre zarobki czekają również na Mikołajów i śnieżynki. Za spotkanie z dziećmi Mikołaj może otrzymać od 100 do nawet 500 zł.

– Wszystko zależy od tego, czy jest to amator czy zawodowy aktor z doskonałym kostiumem i ciekawym programem – mówi Klaudia Kąca-Jasic, znana jako Pani Teatrzyk, zajmująca się organizacją imprez dla dzieci. – Jednak najlepiej płatne są zawsze imprezy firmowe.

Na niezłe wynagrodzenie mogą liczyć również śnieżynki - animatorki. Za godzinę pracy mogą otrzymać nawet 100-200 zł.

Wyższe stawki, mniej rąk do pracy

Mimo to, że stawki są często o ponad 15 proc. wyższe niż poza sezonem  świątecznym, pracodawcom może być trudno znaleźć pracowników. Dlatego wiele firm logistycznych i produkcyjnych ratuje się w tym roku kadrami z zagranicy.

– Rosnące trudności rekrutacyjne powodują, że tegoroczne oferty zatrudnienia znacznie przekraczają stawkę minimalną na poziomie 13 zł brutto – uważa Andrzej Kubisiak.- Pracodawcy chcąc zachęcić osoby młode, oferują również elastyczne grafiki pracy. A gdy nie są w stanie przyciągnąć rodzimych pracowników, to wówczas sięgają po kadry z Ukrainy. Obcokrajowcy wypełniają wakaty głównie na zapleczu świątecznego biznesu, a więc w logistyce czy magazynach.

W grudniu pojawiają się również ciekawe możliwości zawodowe, które są powiązane z końcem roku. Wiele firm poszukuje wsparcia przy procesach inwentaryzacji, oferując kandydatom do pracy stawki sięgające nawet 18 zł brutto za godzinę. Z kolei w punktach poligraficznych można znaleźć pracę przy przygotowaniu kalendarzy na 2018 rok. Pracownicy do takich zadań mogą liczyć na średnie stawki sięgające 14 zł brutto za godzinę.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl