wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Praca na wakacje – więcej ofert, wyższe stawki
zdjęcie ilustracyjne źródło: freepik.com
zdjęcie ilustracyjne

Rozpoczyna się sezon wakacyjny, a to oznacza nadejście boomu na pracę sezonową. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku osoby poszukujące takiego zajęcia będą miały w czym wybierać.

Reklama

Czerwiec to doskonały moment na szukanie pracy wakacyjnej, zwłaszcza dla osób młodych, dla których letnie miesiące są okazją, nie tyko na zarobienie pierwszych pieniędzy, ale także na zdobycie doświadczenia. Firmy, których wzmożona działalność wiąże się z letnią aurą, właśnie teraz prowadzą swoje rekrutacje. Jak co roku wiele ofert takiego zatrudnienia pojawia się w branży hotelarskiej, gastronomicznej, a także w budownictwie i rolnictwie. Zapotrzebowanie na pracowników sezonowych widoczne jest też w handlu i produkcji.

Według wrocławskiej agencji pracy tymczasowej Work Service, osoby poszukujące w tym roku pracy sezonowej mogą być spokojne o zatrudnienie. Wiele firm już teraz ma bowiem problemy z pozyskaniem odpowiednich kandydatów.

– Zwiększony o 20 proc. popyt na pracowników jest widoczny od początku roku, a w sezonie letnim będzie jeszcze wyższy – komentuje Andrzej Kubisiak, dyrektor Zespołu Analiz Work Service S.A.. -Jednocześnie już wiosną bezrobocie spadło poniżej 8 proc., a z reguły w sezonie letnim jest jeszcze niższe.  Dlatego można się spodziewać, że wielu firmom, które w wakacje zwiększają swoją aktywność, nie będzie łatwo znaleźć kandydatów do pracy, a to będzie przekładać się na płace. Przedsiębiorstwa na pewno będą starały się przyciągnąć do siebie pracowników atrakcyjnymi wynagrodzeniami.

Z danych Work Service wynika, że na najwięcej, bo średnio ok. 18 zł brutto za godzinę, mogą zarobić operatorzy wózków widłowych oraz pracownicy linii produkcyjnych, a barmani mogą liczyć na ponad 17 zł brutto. Niewiele mniejsze wynagrodzenie otrzymają sprzedawcy w centrach handlowych oraz osoby obsługujące pikniki i imprezy masowe – 16, 5 zł brutto.  Stosunkowo najmniej mogą otrzymać za swoją pracę  kasjerzy – 14 zł brutto i pakowacze – 13,5 zł brutto.

Nowe przepisy, mniej rozczarowań

Ten sezon powinien być znacznie lepszy np. dla kelnerów czy niektórych hostess. W zeszłym roku w tych zawodach można było otrzymać minimalne wynagrodzenie w okolicach 10 zł. Teraz jest to niemożliwe. Od 1 stycznia podwyższono najmniejszą stawkę godzinową do 13 zł brutto. Dzięki temu wielu pracowników sezonowych może liczyć na wyższe wynagrodzenie niż w poprzednim sezonie.

To nie jedyna zmiana, jaka zaszła od poprzednich wakacji. We wrześniu weszła w życie nowelizacja Kodeksu Pracy likwidująca tzw. syndrom pierwszej dniówki ,a więc sytuacji w której pracownik podejmuje pracę bez spisanej umowy. W razie kontroli pracodawca zwykle tłumaczy się wówczas tym, że taka osoba  jest w pracy pierwszy dzień i dlatego nie zdążyła jej jeszcze podpisać. Często zdarzało się także, że nieuczciwi pracodawcy po przepracowanym pierwszym dniu, nie wypłacali pracownikowi wynagrodzenia, twierdząc na przykład, że się nie sprawdził. Teraz pracodawca ma obowiązek przedstawić pracownikowi na piśmie wszystkie warunki zatrudnienia zanim ten rozpocznie pracę. Za brak dopełnienia tego obowiązku Państwowa Inspekcja Pracy będzie mogła udzielić grzywny w wysokości od 1 do 30 tys. złotych.

– Nowe przepisy pomogą uniknąć rozczarowań – uważa Andrzej Kubisiak. – Z jednej strony będą stanowiły gwarancję zatrudnienia oraz sposobu rozliczenia z pracownikami. Z drugiej zaś pojawiły się jasne kryteria, co do dolnych granic wynagrodzeń. W tym roku wyraźnie wpłynęły na wzrost poziomów wynagrodzeń przy wakacyjnych profesjach.

Mało pracy dla niepełnoletnich

W czasie wakacji pracy poszukują również osoby, które nie ukończyły jeszcze 18 lat.

–W ostatnim czasie pojawiło się u  nas ok. 100 ofert pracy sezonowej – mówi Lucyna Majdecka, dyrektor Biura Dolnośląskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy. – Takich ofert z roku na rok jest coraz mniej. Pracodawcy bardzo rzadko zatrudniają osoby niepełnoletnie. Trzeba z nimi negocjować żeby zechcieli zatrudniać osoby , które ukończyły 16 lat. Tymczasem z dnia na dzień jest coraz więcej osób zainteresowanych pracami sezonowymi. Najczęściej pytają o nie osoby niepełnoletnie. Obecnie posiadamy dla nich oferty pracy na stanowiskach pomocy kuchennej, pomocy kasjera na stacji benzynowej oraz pracownika ds. utrzymania czystości.

Wśród wakacyjnych ofert pracy w Ochotniczych Hufcach Pracy najwięcej czeka na pracowników inwentaryzacji – około połowa. Na zajęcie w okresie letnim może liczyć również kasjer - sprzedawca na stacji benzynowej, pomoc kuchenna  oraz osoby zajmujące się wykładaniem towarów na półki w sklepach  oraz pracami pomocniczymi. Stawki są dość zróżnicowane. Za godzinę pracy można zarobić od 13 do 16,5 zł brutto.

Gdzie szukać pracy sezonowej?

Oferty pracy sezonowej można znaleźć m.in. w urzędzie pracy.

– W okresie letnim mamy większe zapotrzebowanie na kelnerów i pomoc kuchenną – twierdzi Maciej Sałdacz, zastępca dyrektora ds. marketingu usług urzędu Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu. Przez miesiąc mogą oni zarobić średnio od 2 do 2,6 tys. zł brutto. Poszukiwani są również, kucharze dla których miesięczne płace wynoszą od 2,1 do 3,5 tys. zł brutto. Turystyka i hotelarstwo notują obecnie we Wrocławiu niemal jednakowe wysokie zapotrzebowanie na pracowników  przez cały rok, choć zapewne w czasie letnich wakacji jest ono większe. Jednak najczęściej ciekawych ofert pracy wakacyjnej poszukujemy w internecie. Do publikowanych tam zgłoszeń można dotrzeć zarówno poprzez duże serwisy rekrutacyjne, np.pracuj.pl czy hrk.pl, jak również popularne portale ogłoszeniowe m.ni. gratka.pl, olx.pl, gumtree.pl. 

Dobrym pomysłem jest poszukiwanie pracy sezonowej w agencjach pracy tymczasowej, które dysponują wieloma sprawdzonymi ofertami lub w Ochotniczych Hufcach Pracy.

Można również bardziej aktywnie poszukiwać pracy i osobiście zgłaszać się do pracodawców i firm, które działają w branżach związanych z turystyką, gastronomią, sprzedażą, reklamą, produkcją, przetwórstwem, rolnictwem lub transportem. Warto też wysyłać swoje oferty bezpośrednio do ośrodków wypoczynkowych, hoteli, restauracji, barów czy sklepów. Przyda się również zwracanie uwagi na ogłoszenia wywieszane w ich witrynach.

Szukasz pracy sezonowej?

Zajrzyj tutaj:

http://www.workservice.pl/Dla-kandydatow/Oferty-pracy

http://www.manpower.pl/szukaj-pracy/oferty-pracy/

http://olx.pl/praca/q-praca-sezonowa/

http://praca.gratka.pl/wroclaw/sezonowa/

http://www.gumtree.pl/s-oferty-pracy/sezonowa/v1c8q0p1

http://praca.money.pl/praca-na-wakacje/

http://pl.jobrapido.com/Oferty-pracy-Wakacje-miasto-Wroc%C5%82aw

http://sezonowa-praca.pl/

http://www.pracuj.pl/praca/sezonowa;kw

https://www.pracujwunii.pl/oferty-pracy/rodzaj/sezonowa/

www.dolnoslaska.ohp.pl

https://pl.next-jobs24.com/

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl