www.wroclaw.pl

  Posłuchaj o przedsiębiorczości bez barier

  „Przedsiębiorczość bez barier” to seria podkastów Wrocławskiego Parku Technologicznego, dzięki którym można bliżej poznać wrocławianki i wrocławian, którzy aktywnie działają na rzecz projektowania przyszłości bez barier. W pierwszym odcinku po posłuchania rozmowa z Agatą Roczniak, działaczką społeczną, przewodniczącą Wrocławskiej Społecznej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych.

  Fot. WPT

  We Wrocławskim Parku Technologicznym działa Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości SKRZYNIA. Jest to pierwsze takie miejsce w Polsce, które nie tylko pomaga przedsiębiorcom na początku działalności ich firm, ale też wspiera aktywizację zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami. To właśnie w ramach jego działalności powstaje cykl podcastów „Przedsiębiorczość bez barier”. Dzięki niemu można posłuchać rozmów z wrocławskimi działaczami społecznymi i przedsiębiorcami, którym niezwykle bliskie są tematy wspierania aktywności osób z niepełnosprawnościami. Rozmowy te pokazują, że można być przedsiębiorczym niezależnie od tego, z jakimi wyzwaniami trzeba się na co dzień mierzyć.

  Nie ma rzeczy niemożliwych

  W pierwszym odcinku podcastu, który jest dostępny na Spotify WPT, można poznać historię Agaty Roczniak, osoby niezwykle aktywnej zawodowo i społecznie, dla której niepełnosprawność nie jest przeszkodą w rozwoju prywatnym i zawodowym. Na co dzień działa na rzecz tego, żeby Wrocław był miastem bez barier i pracuje w sektorze NGO. Jest pierwszą w Polsce modelką na wózku i pierwszą Polką z rdzeniowym zanikiem mięśni, która urodziła dziecko. Na co dzień pracuje w fundacji PolskieDzieci.org, która edukuje dzieci w kwestii zdrowego żywienia, organizuje bezpłatne warsztaty kulinarno-edukacyjne dla szkół oraz prowadzi sklepiki szkolne ze zdrową żywnością. Jest też członkiem Rady Fundacji Ewy Minge Black Butterflies.

  Myślę, że pracując z osobami z niepełnosprawnością, można poznać różnorodność społeczeństwa. Mają w sobie coś takiego, że uczą drugiego człowieka pewnej otwartości na pomoc i na naukę. Często, gdy proszę o pomoc, moim celem jest to, by ktoś, kto mi pomoże, był mądrzejszy i w kolejnej takiej sytuacji, nie bał się pomóc osobie niepełnosprawnej. Jesteśmy tacy sami, jeśli chodzi o psychikę, życie w społeczeństwie. Mamy takie same potrzeby i też chcemy pracować, mieć plan na życie.

  Agata Roczniak, działaczka społeczna, przewodnicząca Wrocławskiej Społecznej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych

  Wrocław zmienia się z myślą o niepełnosprawnych

  Wszystkie rozmowy, których będzie można posłuchać w podcastach „Przedsiębiorczość bez barier”, opowiadają również o tym, jak Wrocław zmienia się w miasto wolne od barier – tych architektonicznych, ale też społecznych i związanych z rozwojem zawodowym.

  Gdy myślę, jak to było 15 lat temu, kiedy poruszałam się z domu do szkoły czy na studia, to widzę jak bardzo dużo się zmieniło w komunikacji miejskiej. Kiedyś nie było w ogóle niskopodłogowych autobusów, pomijając już tramwaje. Dzisiaj we Wrocławiu mamy 100% niskopodłogowych autobusów i ponad 30% niskopodłogowych tramwajów. Widoczne są również zmiany w aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami. To właśnie na ich rzecz działa w WPT Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości SKRZYNIA.

  Agata Roczniak

  Podcasty „Przedsiębiorczość bez barier” będą cyklicznie ukazywać się w kanałach Wrocławskiego Parku Technologicznego m.in. na Spotify i YouTube. W planie są również rozmowy z prof. Małgorzatą Młynarską (prezes Stowarzyszenia Twórców i Zwolenników Psychostymulacji, które prowadzi Cafe Równik), Judytą Pożerniuk (fundatorką fundacji Para-NORMAL Activity) czy Łukaszem Siemieżem (prezesem Fundacji Sensor). Więcej informacji na stronie Integracyjnego Inkubatora Przedsiębiorczości SKRZYNIA.