wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 13°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
zdjęcie ilustracyjne

Absolwenci szkół średnich i wyższych, studenci ostatniego roku oraz osoby bezrobotne, które zamierzają rozpocząć własną działalność gospodarczą, a także aktywni przedsiębiorcy planujący utworzyć nowe miejsca pracy mogą liczyć na pomoc w realizacji swoich planów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie II”.

Reklama

Jest to rządowy program, wdrożony na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, którego celem jest rozwój przedsiębiorczości oraz tworzenie nowych miejsc pracy, jako elementy rozwoju rynku pracy, przeciwdziałania bezrobociu i promowania zatrudnienia.

Wyjątkowo korzystne warunki

Program ten umożliwia m.in. uzyskanie pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej. Mogą o nią wnioskować absolwenci szkół średnich, zawodowych oraz wyższych w okresie czterech lat od dnia otrzymania świadectwa lub dyplomu, studenci ostatniego roku, a także osoby bezrobotne zarejestrowane w Urzędzie Pracy. Mają oni szansę na pożyczkę w wysokości nawet do ponad 81 tys. zł., której okres spłaty to nawet 7 lat, przy czym pierwszą ratę można będzie zapłacić nawet rok po przyznaniu pieniędzy. Atrakcyjne jest również jej oprocentowanie, które jest znacznie niższe niż kredytów komercyjnych udzielanych przedsiębiorstwom przez banki.  Możliwe będzie również częściowe umorzenie zaciągniętego długu.

Z kolei przedsiębiorcy, którzy już prowadzą działalność gospodarczą,  niepubliczne przedszkola i szkoły, żłobki lub kluby dziecięce, a także osoby i organizacje posiadające gospodarstwo rolne mogą wnioskować o pieniądze na utworzenie nowych miejsc pracy do wysokości ponad 24 tys. zł. Na ten cel mogą otrzymać pożyczkę także osoby, którym już jej udzielono na podjęcie działalności gospodarczej.

Im wcześniej, tym lepiej

Na Dolnym Śląsku obsługą programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie II” zajmuje się Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, który wygrał przetarg na zarządzanie funduszem pożyczkowym oraz świadczenie usług szkolenia i doradztwa w związku z tym przedsięwzięciem.

Właśnie rozpoczęło się przyjmowanie wniosków o przyznanie pożyczki z tego programu. Będzie to możliwe jeszcze przez dwa lata, jednak pracownicy Funduszu Regionu Wałbrzyskiego radzą, aby zrobić to możliwie najszybciej, gdyż na ten cel jest przeznaczone w sumie 6 mln zł dla dwóch województw – dolnośląskiego i lubuskiego. Tymczasem podczas ostatniej edycji tego programu, środki na ten cel skończyły się znacznie wcześniej niż określały to jego ramy czasowe.  

Osoby i przedsiębiorstwa starające się o pieniądze z programu „Pierwszy biznes – Wsparcie na starcie II” nie ponoszą żadnych opłat za rozpatrzenie wniosku oraz obsługę pożyczki

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl