wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Dziś Amerykanie pod Wrocławiem otwierają potężny zakład PepsiCo za ponad miliard złotych. Zobacz, co będą robić
Kliknij, aby powiększyć
Od lewej strony: Silviu Popovici, prezes PepsiCo Europe, Mateusz Morawiecki, prermier RP, Adam Ruciński, burmistrz Środy Śląskiej, Przemysław Bożek, prezes LSSE, Elżbieta Cichońska, prezeska ARUP, Artur Popko, prezes Budimex. Zdjęcie z wmurowania kamienia węgielnego z 26 sierpnia 2021 r. 31 maja 2023 r. zakład zostanie otwarty. PepsiCo
Od lewej strony: Silviu Popovici, prezes PepsiCo Europe, Mateusz Morawiecki, prermier RP, Adam Ruciński, burmistrz Środy Śląskiej, Przemysław Bożek, prezes LSSE, Elżbieta Cichońska, prezeska ARUP, Artur Popko, prezes Budimex. Zdjęcie z wmurowania kamienia węgielnego z 26 sierpnia 2021 r. 31 maja 2023 r. zakład zostanie otwarty.

Od uroczystości położenia kamienia węgielnego pod budowę zakładu produkcji przekąsek PepsiCo w Świętem k. Środy Śląskiej upłynęło niecałe 20 miesięcy. Właśnie została zakończona budowa piątego w Polsce i najbardziej zrównoważonego środowiskowo w Unii Europejskiej zakładu PepsiCo. Uroczyste otwarcie zakładu odbędzie się 31 maja 2023 r.

  • PepsiCo zainwestuje ponad 1 mld zł
  • Nowy zakład stanie się największym i najbardziej zrównoważonym środowiskowo obiektem PepsiCo w Europie
  • Dzięki inwestycji w regionie powstanie 450 miejsc pracy, a wytwarzane w zakładzie produkty będą eksportowane do ponad 20 europejskich krajów
  • Obiekt uzyska neutralność klimatyczną do roku 2035 i będzie wykorzystywać najnowsze rozwiązania technologiczne w zakresie zrównoważonego rozwoju

Przypomnijmy, PepsiCo – amerykański koncern, jeden z największych na świecie producentów i sprzedawców napojów oraz produktów spożywczych. 26 sierpnia 2021 r. wmurowany został kamień węgielny pod nowoczesny zakład produkujący chipsy Frito Lay. To inwestycja w aglomeracji wrocławskiej za ponad miliard złotych i kilkaset nowych miejsc pracy. Zobaczcie szczegóły.

Przedstawiciele spółki PepsiCo podkreślają, że ich podwrocławska inwestycja będzie „najbardziej zrównoważonym środowiskowo, zakładem produkującym przekąski PepsiCo na terenie Europy”.

Zakład wybudowany zostanie kilkanaście kilometrów od Wrocławia, na terenie wsi Święte w gminie Środa Śląska, tuż obok drogi 94 Wrocław-Środa Śląska, w pobliżu zakładu Lufthansy Xeos.

PepsiCo – zakład chipsów Frito Lay w pobliżu Wrocławia

26 sierpnia 2021 r. odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod nową fabrykę. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: premier polskiego rządu, konsul generalny USA, przedstawiciele koncernu PepsiCo, generalnego wykonawcy i władz samorządowych. 

Inwestycja o wartości ponad 1 mld zł – piąty obiekt produkcyjny firmy zlokalizowany w naszym kraju – realizowana będzie etapami do roku 2025. Będzie to zakład produkujący chipsy Frito Lay (Frito Lay to część koncernu PepsiCo) i wybuduje go Budimex S.A. 

W Polsce inwestujemy i działamy już od 30 lat. Centralne położenie sprzyja rozwojowi naszej produkcji żywności w Europie Środkowej i Wschodniej. Jednak rozwój musi odbywać się w sposób zrównoważony – zależy nam na tym, aby nasze zakłady były najbardziej ekologicznymi obiektami nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. W Środzie Śląskiej tworzymy przyszłość produkcji żywności. Chcemy zbudować obiekt modelowy pod względem zrównoważonego rozwoju na terenie całej Europy

Silviu Popovici, prezes PepsiCo na Europę.
Od lewej strony: Artur Popko, prezes Budimex, Elżbieta Cichońska, prezeska ARUP, Silviu Popovici, prezes PepsiCo Europe, Mateusz Morawiecki, premier RP, Przemysław Bożek, prezes LSSE, Adam Ruciński, burmistrz Środy Śląskiej, 26 sierpnia 2021 r. Fot. PepsiCo
Od lewej strony: Artur Popko, prezes Budimex, Elżbieta Cichońska, prezeska ARUP, Silviu Popovici, prezes PepsiCo Europe, Mateusz Morawiecki, premier RP, Przemysław Bożek, prezes LSSE, Adam Ruciński, burmistrz Środy Śląskiej, 26 sierpnia 2021 r.

Nowe miejsca pracy w aglomeracji wrocławskiej

Dzięki inwestycji w regionie powstanie 450 miejsc pracy. Na współpracę z pewnością mogą liczyć okoliczni rolnicy.

W całej naszej działalności na świecie kluczową rolę odgrywa rolnictwo – współpracujemy z ponad 3900 rolnikami, aby móc lokalnie pozyskiwać najwyższej jakości ziemniaki, owies, kukurydzę, jabłka, orzechy i mleko

informuje PepsiCo.

Produkty rolne na potrzeby produkcji przekąsek w nowym zakładzie dostarczane będą przez polskich rolników ściśle współpracujących z PepsiCo w ramach tzw. Programu Agrarnego. Program został zainicjowany 28 lat temu, a obecnie PepsiCo współpracuje bezpośrednio z 80 gospodarstwami z całej Polski, corocznie pozyskując od nich ponad 230 tys. ton ziemniaków uprawianych wyłącznie w sposób zrównoważony. Szacuje się, że w związku z uruchomieniem nowego zakładu ilość ta wzrośnie o ok. 60 tys. ton rocznie do roku 2023.

Dodatkowo firma nawiąże współpracę z producentami kukurydzy, kontraktując na potrzeby produkcji nachosów Doritos nawet 30 tys. tego surowca do roku 2027. Wraz z rozpoczęciem budowy nowego zakładu przekąskowego PepsiCo w sposób istotny poszerzy zasięg Programu Agrarnego w Polsce, zwiększając łączny areał produkcji rolnej do 7500 ha, a liczbę współpracujących gospodarstw do ponad 100.

Wizualizacja nowego zakładu Fot. PepsiCo
Wizualizacja nowego zakładu

Budimex wybuduje fabrykę chipsów koło Wrocławia

Budimex na zlecenie PepsiCo wybuduje zakład Frito Lay wraz z instalacjami wewnętrznymi, w tym z robotami elektromechanicznymi oraz zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą techniczną. Fabryka powstanie na nieco ponad 30-hektarowej nieruchomości w podstrefie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Wizualizacja zakładu Fot. PepsiCo
Wizualizacja zakładu

PepsiCo – amerykański gigant spożywczy ma 56 lat

Amerykański koncern PepsiCo powstał w 1965 roku, gdy Donald Kendall, prezes Pepsi-Cola, oraz Herman Lay, prezes Frito-Lay, utworzyli jedną spółkę. Obecnie przedsiębiorstwo jest jednym z największych na świecie producentów i sprzedawców napojów bezalkoholowych oraz produktów spożywczych. Należą do niego m.in.: Pepsi, Lay’s, Cheetos. Dostępne są one w ponad 200 krajach i regionach na całym świecie, a każda z 22 najlepiej sprzedających się marek generuje w ciągu roku przychody przekraczające jeden miliard dolarów amerykańskich. Prowadząc działalność w ponad 100 krajach, PepsiCo zatrudnia 59 000 osób.

W Polsce PepsiCo jest od 1991 r. i ma 3200 pracowników. Zakłady produkcyjne są w Michrowie, Żninie, Grodzisku Mazowieckim i Tomaszowie Mazowieckim.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl