wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Oszuści wyłudzają pieniądze od zagranicznych pracowników

Podają się za pracowników ambasad lub urzędów wojewódzkich  i żądają wpłaty pieniędzy niezbędnych do przedłużenia pobytu – takie telefony dostają zagraniczni pracownicy, działających we Wrocławiu firm. Tak oszuści wyłudzają pieniądze i dane osobowe obcokrajowców.

Reklama

Oszuści wymyślili sposób jak zarobić na przebywających we Wrocławiu  i pracujących tu zagranicznych pracownikach. Cudzoziemiec otrzymuje telefon, od osoby która przedstawia się jako pracownik jednej z zagranicznych ambasad w Polsce lub urzędu wojewódzkiego. Dzwoniący, po angielsku, żąda przesłania dokumentów z danymi osobowymi i wpłaty pieniędzy, które są warunkiem przedłużenia pobytu i pracy w Polsce. W trakcie rozmowy, zagraniczny pracownik straszony jest więzieniem i deportacją.

– Wiemy o takich przypadkach od przedstawicieli zagranicznych firm działających we Wrocławiu. Oszuści wykorzystują fakt, że obcokrajowców jest w mieście coraz więcej. Firmy, z którymi współpracujemy zatrudniają pracowników legalnie i nie powinni się oni obawiać deportacji – mówi Aleksandra Klonowska-Drozd z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Pieniądze albo deportacja

Donata Zahorodna z firmy Express Relocations, zajmującej się relokacją zagranicznych pracowników we Wrocławiu opowiada o przypadku Hindusa, od którego zażądano w ten sposób 20 tys. zł.

– Osoba, która zadzwoniła do niego podała się za pracownika indyjskiej ambasady w Warszawie. Powiedziała, że sprawa jest pilna i jeżeli dalej chce pracować we Wrocławiu to o tej rozmowie nie powinien nikomu mówić. Pytano go o numer paszportu, datę urodzenie, od kiedy jest w Polsce i adres zamieszkania we Wrocławiu. Zażądano od niego wpłaty na konto 20 tys. zł, bo jakoby na lotnisku w Indiach podał błędną datę urodzenia i teraz grozi mu deportacja – mówi Donata Zahorodna.

W innym przypadku, gdzie rozmowa przebiegała według podobnego scenariusza, obcokrajowiec, przerwał spotkanie w firmie, poszedł do banku i wpłacił na podany mu przez telefon numer konta 5 tys. zł.

Nie dać się oszukać

Policja nie ma wątpliwości, że są to próby oszustwa i wyłudzenia pieniędzy.

– Przez telefon nie są załatwiane żadne sprawy urzędowe związane z przekazaniem pieniędzy – mówi kom. Kamil Rynkiewicz, Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu.

W takich przypadkach obcokrajowiec powinien: zapisać numer telefonu osoby dzwoniącej, nie przekazywać swoich danych osobowych i nie wpłacać pieniędzy. O zdarzeniu najlepiej poinformować pracodawcę i zgłosić to osobiście na najbliższym komisariacie policji lub telefonicznie tel. 997 lub 112.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl