wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Oszuści wyłudzają pieniądze od zagranicznych pracowników

zdjęcie ilustracyjne

Podają się za pracowników ambasad lub urzędów wojewódzkich  i żądają wpłaty pieniędzy niezbędnych do przedłużenia pobytu – takie telefony dostają zagraniczni pracownicy, działających we Wrocławiu firm. Tak oszuści wyłudzają pieniądze i dane osobowe obcokrajowców.

Reklama

Oszuści wymyślili sposób jak zarobić na przebywających we Wrocławiu  i pracujących tu zagranicznych pracownikach. Cudzoziemiec otrzymuje telefon, od osoby która przedstawia się jako pracownik jednej z zagranicznych ambasad w Polsce lub urzędu wojewódzkiego. Dzwoniący, po angielsku, żąda przesłania dokumentów z danymi osobowymi i wpłaty pieniędzy, które są warunkiem przedłużenia pobytu i pracy w Polsce. W trakcie rozmowy, zagraniczny pracownik straszony jest więzieniem i deportacją.

– Wiemy o takich przypadkach od przedstawicieli zagranicznych firm działających we Wrocławiu. Oszuści wykorzystują fakt, że obcokrajowców jest w mieście coraz więcej. Firmy, z którymi współpracujemy zatrudniają pracowników legalnie i nie powinni się oni obawiać deportacji – mówi Aleksandra Klonowska-Drozd z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Pieniądze albo deportacja

Donata Zahorodna z firmy Express Relocations, zajmującej się relokacją zagranicznych pracowników we Wrocławiu opowiada o przypadku Hindusa, od którego zażądano w ten sposób 20 tys. zł.

– Osoba, która zadzwoniła do niego podała się za pracownika indyjskiej ambasady w Warszawie. Powiedziała, że sprawa jest pilna i jeżeli dalej chce pracować we Wrocławiu to o tej rozmowie nie powinien nikomu mówić. Pytano go o numer paszportu, datę urodzenie, od kiedy jest w Polsce i adres zamieszkania we Wrocławiu. Zażądano od niego wpłaty na konto 20 tys. zł, bo jakoby na lotnisku w Indiach podał błędną datę urodzenia i teraz grozi mu deportacja – mówi Donata Zahorodna.

W innym przypadku, gdzie rozmowa przebiegała według podobnego scenariusza, obcokrajowiec, przerwał spotkanie w firmie, poszedł do banku i wpłacił na podany mu przez telefon numer konta 5 tys. zł.

Nie dać się oszukać

Policja nie ma wątpliwości, że są to próby oszustwa i wyłudzenia pieniędzy.

– Przez telefon nie są załatwiane żadne sprawy urzędowe związane z przekazaniem pieniędzy – mówi kom. Kamil Rynkiewicz, Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu.

W takich przypadkach obcokrajowiec powinien: zapisać numer telefonu osoby dzwoniącej, nie przekazywać swoich danych osobowych i nie wpłacać pieniędzy. O zdarzeniu najlepiej poinformować pracodawcę i zgłosić to osobiście na najbliższym komisariacie policji lub telefonicznie tel. 997 lub 112.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl