wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Od 1 września ZUS przyjmuje wnioski o emeryturę w obniżonym wieku
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

1 września ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków od osób, które mogą przejść na emeryturę po wprowadzeniu obniżonego wieku emerytalnego czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Reklama

Na Dolnym Śląsku w trzecim kwartale tego roku do ZUS może wpłynąć dodatkowo 27 161 wniosków o emeryturę. To efekt tego, że od 1 października zostaje przywrócony niższy niż obecnie obowiązujący wiek emerytalny. Dla mężczyzn będzie to 65 lat, dla kobiet 60.

– Zakład przygotował się do wzmożonej obsługi klientów i zapewnienia im pełnej informacji dotyczącej indywidualnych uprawnień emerytalnych. W tym celu od lipca we wszystkich placówkach ZUS do dyspozycji potencjalnych emerytów w całym kraju jest 595 specjalnych doradców emerytalnych – mówi Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

W ciągu dwóch miesięcy doradcy emerytalni na Dolnym Śląsku przyjęli 32 906 klientów a w całym kraju prawie 430 tys. Tak duże zainteresowanie sprawiło, że usługa doradcy emerytalnego nadal będzie dostępna dla klientów ZUS.

– Ponieważ wiele osób ciągle waha się czy złożyć wniosek o emeryturę w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego czy pracować dłużej – doradcy wyjaśniają od czego zależy wysokość emerytury, a dodatkowo wyliczają w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia oraz robią symulację jej wysokości w zależności od czasu zakończenia aktywności zawodowej – dodaje rzecznik.

Doradca wyjaśni od czego zależy wysokość emerytury

Żeby spotkać się z doradcą wystarczy podczas wizyty w ZUS wybrać na biletomacie kategorię spraw „Emerytury/Renty", a następnie pole „Doradca emerytalny". Osoby, które mają konto na Platformie Usług Elektronicznych, mogą umówić się na wizytę u doradcy przez Internet.

Wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego są przyjmowane już od 1 września.

Warunkiem nabycia prawa do emerytury według nowych zasad jest osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, a przy tym udowodnienie jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia. Staż, więc nie ma wpływu na przyznanie emerytury, ale decyduje o jej wysokości. Im dłuższy okres składkowy, tym świadczenie wyższe. Okresy składkowe i nieskładkowe są za to istotne, by mieć prawo do emerytury w najniższej gwarantowanej wysokości. Kwota tej emerytury od marca br. wynosi 1000 zł.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl