wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 00:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Nowy żłobek i przedszkole na Stabłowicach
wizualizacja źródło: inwestor
wizualizacja

W 2022 roku przy ulicy Starogajowej we Wrocławiu zostaną otwarte – przedszkole i żłobek ,,Galileo’’. Będzie do nich chodzić 300 dzieci. Wybrany w przetargu inwestor wybuduje placówkę, która będzie dostępna dla dzieci na takich samych warunkach jak miejskie przedszkola i żłobki.

Reklama

Nowy żłobek i przedszkole „Galileo” wybuduje na Stabłowicach, między ulicami Starogajową i Granatową, fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty (warto dodać, że ta sama fundacja prowadzi już przedszkole przy ul. Starogajowa 68a). Ich projekt wybrany został w przetargu ogłoszonym przez gminę Wrocław. Inwestor deklaruje, że we wrześniu 2022 r. placówka zostanie otwarta. Będzie tam 250 miejsc w przedszkolu i 50 w żłobku. Zatrudnienie znajdzie tam 36 osób.

– Wybrany inwestor wybuduje nowoczesną publiczną placówkę, która będzie dostępna dla dzieci na takich samych warunkach jak miejskie przedszkola i żłobki. W tym modelu ruszyły w tym roku przedszkola publiczne przy ul. Radkowskiej i ul. Cynamonowej. Wkrótce ogłosimy kolejny, podobny przetarg na grunt przy ul. Rajskiej – informuje prezydent Wrocławia Jacek Sutryk na swoim profilu Facebookowym.

Wizualizacja, źródło: inwestor

Ten model współpracy z prywatnymi operatorami polega na tym, że gmina Wrocław sprzedaje prawo użytkowania wieczystego działki, a inwestor ze swoich środków buduje i uruchamia przedszkole publiczne. Następnie miasto utrzymuje placówkę płacąc dotację na każde dziecko – w 2020 r. było to 1137,59 zł miesięcznie na dziecko.

Inwestycje prowadzone przez miasto oraz współpraca z fundacjami i podmiotami prywatnymi pozwalają na szybki rozwój bazy przedszkolnej we Wrocławiu.

– Tylko w 2020 roku we Wrocławiu powstało 1830 nowych miejsc w przedszkolach publicznych, a na 2021 szykujemy kolejnych 1040 miejsc – podkreśla prezydent.

Ekologiczne rozwiązania

Przy ul. Starogajowej powstanie 10 oddziałowe przedszkole i 2 oddziałowy żłobek. Zobacz nieruchomość w Systemie Informacji Przestrzennej miasta Wrocławia.

 – Cieszę się, że nasza propozycja zagospodarowania terenu przy ulicy Starogajowej spotkała się z tak życzliwym przyjęciem. Jestem pewien, że będzie to doskonała i nowoczesna placówka – mówi Mateusz Krajewski, prezes Ogólnopolskiego Operatora Oświaty.

Wizualizacja, źródło: inwestor

Budynek będzie wyposażony w wiele ekologicznych rozwiązań.

– Na dachu zaplanowano instalację fotowoltaiczną, a na ścianach powstaną rozbudowane kompozycje roślinne, które będą również oczyszczały powietrze – wylicza Marcin Miedziński, wicedyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Planowany budynek będzie miał powierzchnię ponad 1100 mkw. Inwestycja zostanie zrealizowana na działce przekraczającej 4 tys. mkw. Inwestor podkreśla, że dzięki dużej powierzchni w planach jest atrakcyjny plac zabaw na wolnym powietrzu.

Wstępna koncepcja zagospodarowania terenu, źródło: pracownia architektoniczna ZOKO Architekci.

Jedna z największych fundacji oświatowych w Polsce

Ogólnopolski Operator Oświaty jest jedną z największych fundacji oświatowych w Polsce. Zatrudnia około tysiąca pracowników, którzy w 63 placówkach w kraju zapewniają opiekę i edukację ponad 5 tys. dzieci. W samym Wrocławiu (dotychczas ta fundacja znana była jako Familijny Wrocław) podlega jej 21 publicznych placówek oświatowych, w tym 2 szkoły podstawowe i 19 przedszkoli.

Fundacja wprowadza w swoich placówkach niestandardowe rozwiązania. Jest inicjatorem pierwszych w Polsce sportowych klas o profilu „szachy”. Prowadzi też szkoły w oparciu o uczenie metodą projektową – 70% czasu uczniowie spędzają na zajęciach praktycznych.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl