wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 04:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Masz mieszkanie, ale w nim nie mieszkasz? Czy do zapłaty będzie nowy podatek od nieruchomości?
Mieszkaniowe inwestycje we Wrocławiu Tomasz Hołod
Mieszkaniowe inwestycje we Wrocławiu

Nowy podatek od nieruchomości nazywany także podatkiem od pustostanów, pustych mieszkań lub niewykorzystanych lokali mieszkaniowych. W ten sposób pomysłodawcy wprowadzenia nowego podatku od nieruchomości chcą spowodować, że na rynku będzie więcej mieszkań. Kiedy wejdzie w życie i ile wyniesie?

Reklama

Co to jest podatek od niewykorzystanych lokali mieszkalnych?

Czy rząd wprowadzi podatek od niewykorzystanych lokali mieszkalnych? Odpowiedzi na to pytanie oczekują ci, którzy lokują swoje pieniądze w nieruchomości i kupują mieszkania, ale w nich nie mieszkają. Podatek od niewykorzystanych lokali mieszkalnych ma dotyczyć trzeciej i każdej kolejnej nieruchomości. W ten sposób, pomysłodawcy wprowadzenia nowego podatku od nieruchomości chcą spowodować, że na rynku będzie więcej mieszkań.

Obecnie wysokie ceny mieszkań na rynku deweloperskim są efektem ogromnego popytu. Gdy lokali będzie więcej (bo do sprzedaży trafią tzw. pustostany), ich ceny mogą się zmienić.

Kiedy rząd wprowadzi nowy podatek od nieruchomości?

O tym, że Ministerstwa Finansów oraz Rozwoju i Technologii pracują nad projektem ustawy, która wprowadziłaby nowy podatek od nieruchomości - donosi dziennik „Rzeczpospolita”. Daninę mieliby płacić właściciele niezamieszkanych lokali.

Premier Mateusz Morawiecki w kontekście nowego podatku od nieruchomości i pustostanów powiedział: – Nad podatkiem od pustostanów nie pracujemy, ale zastanawiamy się and tym, co zrobić z firmami, funduszami, które kupują po 100, albo po 500 czy tysiąc mieszkań – zaznaczył premier.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda powiedział, że ponad 60 proc. pustostanów to lokale komunalne, często w bardzo złym stanie i że jego resort chce zachęcać gminy do wykorzystywania tych zasobów, m.in. przez skrócenie procedury ich remontu. Z kolei wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński poinformował, że rozważane są zmiany w Prawie budowlanym, które ułatwią samorządom remont lub przystosowywanie pustostanów do celów mieszkaniowych, uproszczą związane z tym procedury.

Eksperci od rynku nieruchomości zwracają uwagę, że wykonanie ustawy wprowadzającej podatek od pustostanów będzie trudne, bo takie mieszkania trzeba zinwentaryzować. I to będzie rolą samorządów, do których należy prawdopodobnie większość pustostanów. Według GUS to 11 proc. mieszkań w Polsce.

Ile wyniesie podatek od pustostanów?

Ile trzeba będzie zapłacić podatku od pustych mieszkań? – tego na razie nie wiadomo. W mediach można znaleźć przykłady jak taki podatek kształtuje się w innych państwach, np. w Kanadzie jest to 1,25 proc. wartości nieruchomości rocznie. Czyli za mieszkanie warte 600 tys. zł trzeba by zapłacić 7500 zł. W innych krajach podatek od pustych i nieużywanych mieszkań jest w planach, np. Niemcy chcę go wprowadzić od 2025 r.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl