www.wroclaw.pl

  Nowoczesne rozwiązania automotive powstają we Wrocławiu

  Samochód, poza innowacyjnością i komfortem, musi być także niezawodny oraz funkcjonalny. Pogodzenie nowoczesnych rozwiązań technicznych wspierających kierowcę z ich perfekcyjnym dopracowaniem, wymaga doświadczenia i eksperckiej wiedzy. To właśnie dlatego czołowi przedstawiciele sektora automotive decydują się na współpracę z GlobalLogic Polska, firmą, której główna siedziba znajduje się we Wrocławiu.

  Fot. źródło: GlobalLogic

  Jeden z europejskich producentów samochodów klasy premium, postawił przed GlobalLogic zadanie opracowania oprogramowania jednostki Telematic Control Unit (TCU) swojego flagowego modelu. Chodziło o stworzenie systemu zbierającego dane i komunikującego samochód ze światem, który będzie bardziej odporny na błędy, zakłócenia i problemy.

  Inżynierowie GlobalLogic

  Polscy inżynierowie, ze względu na swoje doświadczenie, zostali wybrani do kluczowych ról projektu: architektów diagnostyki, FOTA (Firmware Over-The-Air) czy SPI. Odpowiadali za stworzenie bezawaryjnych komponentów: systemu informującego służby ratownicze w razie wypadku samochodu (eCall), systemu diagnostycznego czy aktualizacji oprogramowania FOTA.

  źródło: GlobalLogic

  Specjaliści GlobalLogic przygotowali też oprogramowanie, dzięki któremu mogła zostać uzyskana certyfikacja instytutu TÜV, dotycząca stosu Automotive Ethernet.

  – Na potrzeby realizacji założeń projektu powołany został dedykowany zespół ekspertów Automotive, specjalizujący się w obszarze AUTOSAR – tłumaczy Łukasz Rybka, Program Director w GlobalLogic. – Po rozpoczęciu współpracy i zdiagnozowaniu sytuacji powołane zostały zespoły inżynieryjne, które doprowadziły do ustabilizowania sytuacji projektowej w obszarze technicznym i organizacyjnym, a następnie przejęły pełną odpowiedzialność za kluczowe funkcje, w tym zarządzanie rozproszoną grupą programistów, opracowanie architektury kodu, programowanie i testowanie dostarczanych rozwiązań – dodaje

  System eCall

  Stanowiący obowiązkowy element każdego nowego pojazdu osobowego i dostawczego system automatycznie powiadamia o wypadkach drogowych. Rozwiązanie ma na celu jak najszybsze wezwanie pomocy na miejsce zdarzenia.

  W ramach prac inżynierowie oprogramowali kluczowe funkcjonalności systemu, zbierającego informacje na temat liczby pasażerów (w tym dzieci), wystrzelonych poduszek, a także gromadzącego dane z szeregu czujników.

  Na tej podstawie system eCall określa np. czy samochód po uderzeniu koziołkował. Zadaniem zespołu GlobalLogic było między innymi oprogramowanie samego systemu i przygotowanie go do certyfikacji. Dodatkowo inżynierowie stworzyli oprogramowanie zarządzające przesyłem danych w samochodzie wraz z kontrolą danych przekazywanych przez system eCall.

  Diagnostyka

  Zespół GlobalLogic zajął się całkowitą przebudową modułu do wykrywania błędów jednostki zarządzającej systemem. W codziennym użytkowaniu zbiera ona dane z mikrokontrolerów umieszczonych w samochodzie, które następnie (opcjonalnie) są wyświetlane kierowcy.

  źródło: GlobalLogic

  Taki monitoring obejmuje szeroki wachlarz elementów pojazdu, obserwowanych pod kątem ich funkcjonowania. Odpowiednio zaprogramowane kody błędów, pozwalające rozpoznawać potencjalne problemy i kontrolować stan techniczny samochodu, zostały w całości przygotowane przez polskich ekspertów.

  Zakres prac obejmował również personalizację parametrów pojazdu w zależności od rynku, na który kierowany jest dany model.

  FOTA (Firmware Over-The-Air)

  Automatyczna zdalna aktualizacja oprogramowania ściąga najnowsze wersje z serwerów producenta i weryfikuje ich poprawność, m.in. pod kątem certyfikatów. Kluczowe jest, by cały proces przebiegał stabilnie i bezpiecznie tak dla użytkownika, jak i samego pojazdu.

  Zadaniem zespołu GlobalLogic było przystosowanie dotychczasowej procedury, stosowanej do tej pory u producenta, do nowych wersji sprzętowych, które są montowane w innych modelach pojazdów. W praktyce oznaczało to działania prowadzące do zwiększenia stabilności, a także optymalizacji pod kątem prędkości działania i zajętości pamięci.

  Zastosowane rozwiązanie pozwoliło uzyskać efekt praktycznie niewidoczny dla użytkownika i zabezpieczony na wypadek utraty połączenia czy innego błędu proces zdalnej aktualizacji.

  Rezultaty pracy specjalistów GlobalLogic

  Wsparcie GlobalLogic w obszarze developmentu i restrukturyzacji kodu doprowadziło do szeregu usprawnień w projekcie.

  – Efektywność pracy całego systemu została znacząco podniesiona. Inżynierowie skrócili czas uruchamiania mikrokontrolera (o 95%) oraz wykonali optymalizację przerwań i zadań systemu operacyjnego. Doprowadzili do zgodności komunikacji LIN z ISO 17987 – mówi Łukasz Rybka. – Zaprojektowali również i wdrożyli system binarnego logowania, który umożliwił zmniejszenie obciążenia mikrokontrolera, pamięci oraz magistral komunikacyjnych. Specjalistyczna wiedza z zakresu zabezpieczeń pozwoliła ekspertom GlobalLogic opracować i zaimplementować także algorytmy wykrywania krytycznych błędów sprzętowych – dodaje.

  jr/GL

  GlobalLogic Polska we Wrocławiu

  Czytaj także: