wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Marvipol wybuduje wizytówkę Nowych Żernik. To koniec budowy pierwszego etapu osiedla
U zbiegu ul. Kosmonautów i al. Architektów powstanie budynek, który ma być wizytówką Nowych Żernik www.wroclaw.pl
U zbiegu ul. Kosmonautów i al. Architektów powstanie budynek, który ma być wizytówką Nowych Żernik

Warszawski deweloper Marvipol Development wygrał przetarg na zakup działki przy al. Architektów na Nowych Żernikach. Budynek, który spółka wybuduje ma być wizytówką tego osiedla. Inwestycja oznacza zakończenie budowy pierwszego etapu Nowych Żernik.

Dużym zainteresowaniem cieszył się jeden z większych przetargów na Nowych Żernikach. Miasto wystawiło na sprzedaż liczącą 5.372 mkw. działkę za 15 mln zł. Teren u zbiegu ul. Kosmonautów i al. Architektów chciało kupić 7 oferentów. Przetarg wygrał warszawski deweloper Marvipol Development, który zapłacił za nieruchomość 31 mln 120 tys. zł. Wysokiej ceny i dużego zainteresowania można się było spodziewać bo budynek, który tam powstanie, będzie swojego rodzaju wizytówką osiedla.

Budynek, który będzie vis-à-vis kąpieliska Glinianki i linii tramwajowej do Leśnicy, będzie miał: 13 kondygnacji nadziemnych i 1 podziemną, oraz 250 mieszkań i lokale usługowe. Inwestycja powinna być zrealizowana w ciągu 3 lat. Nieruchomości i lokale, które gmina Wrocław chce sprzedać są na Giełdzie Nieruchomości UM Wrocławia.

Wizualizacja, widok na nowy budynek od strony kąpieliska Glinianki Fot. Marvipol Development
Wizualizacja, widok na nowy budynek od strony kąpieliska Glinianki
W tym miejscu powstanie najwyższa zabudowa na Nowych Żernikach, więc ten budynek będzie takim znakiem osiedla. Zobaczymy go z obwodnicy autostradowej i od strony Stadionu Wrocław. Powinien być zaprojektowany w taki sposób żeby stanowić bramę wejściową na osiedle

Piotr Fokczyński, dyr. Wydziału Architektury i Budownictwa UM Wrocławia.

Nowe Żerniki: kładka piesza nad ul. Kosmonautów

W przyszłości miasto planuje budowę kładki pieszej (wizualizacja poniżej) nad ul. Kosmonautów w stroną kąpieliska Glinianki, połączoną z głównym ciągiem spacerowym osiedla, tzw. Pasażem Radinga. Z tego też względu Marvipol podkreśla, że ich projekt uwzględnia przejście bramowe przez budynek, z którego mieszkańcy będą mogli się przedostać na teren osiedla.

Wizualizacja planowanego budynku i kładka nad ul. Kosmonautów Fot. UM Wrocławia
Wizualizacja planowanego budynku i kładka nad ul. Kosmonautów
Poza ceną, komisja przetargowa zwracała uwagę także na design i projekt architektoniczny. Tym bardziej cieszymy się, że udało się nam zwyciężyć w tym konkursie i postaramy się nie zawieść zaufania, jakie okazało nam miasto

Michał Krej, dyrektor ds. Ekspansji Oddziału Wrocław Marvipol Development.

Obecność Marvipol Development na Nowych Żernikach, to ich kolejna inwestycja we Wrocławiu. W ubiegłym roku firma kupiła w mieście działkę pod zabudowę mieszkaniową o powierzchni blisko 6,5 tys. mkw. Spółka znana jest na rynku warszawskim, gdzie w ciągu ostatnich 25 lat zrealizowała w sumie 34 inwestycje i przekazała klientom 7.550 mieszkań i apartamentów.

Co budują na Nowych Żernikach?

Zaznaczono miejsce gdzie powstanie nowy budynek Fot. UM Wrocławia
Zaznaczono miejsce gdzie powstanie nowy budynek

Piotr Fokczyński, podkreśla, że Inwestycja Marvipol Development oznacza zakończenie pierwszego etapu budowy Nowych Żernik. Tym bardziej, że ostatnio rozstrzygnięto przetarg w ramach tzw. Osi Aktywności Gospodarczej, z miejscami zaplanowanymi pod usługi.

– To jest bardzo ważny moment, bo Nowe Żerniki przeszły na drogą stroną alei Architektów. Pojawi się tam pierwszy budynek, który będzie komercyjny i znajdzie się tam siedziba jednej z firm. To oznacza, że to co było ważne w niemieckiej WuWA czyli mieszkanie i miejsce pracy, będzie też na Nowych Żernikach – dodaje szef Wydziału Architektury i Budownictwa UM Wrocławia.

W pierwszym etapie budowy Nowych Żernik powstało blisko 1600 mieszkań. Prowadzona jest działalność usługowa, działają 3 żłobki, dwa komercyjne i jeden publiczny oraz publiczne przedszkole.

W ramach pierwszego etapu budowy osiedla, Wrocławskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego wybudowało kompleks, łączący trzy funkcje i trzy pokolenia: mieszkania z serwisem opiekuńczym dla osób starszych i niepełnosprawnych, mieszkania pod wynajem oraz przedszkole.

Pierwszy etap Nowych Żernik to inwestycje na 10 ha, w sumie ma obejmować 40 ha. Nowe Żerniki zaplanowano jako miejsce w pełni ekologiczne, z zagospodarowaną przestrzenią publiczną, w której nie zabraknie szkoły, domu kultury, kościoła, osiedlowego bazarku,, boiska oraz przychodni lekarza rodzinnego.

Wrocławskie Centrum Sportu na Żernikach. Gigantyczna sportowa inwestycja

5 października informowaliśmy, że na Nowych Żernikach powstanie gigantyczna sportowa inwestycja Wrocławskie Centrum Sportu. Za 100 mln zł, u zbiegu ul. Żernickiej i projektowanej al. Architektów powstanie: 11 boisk piłkarskich, kolejne do siatkówki i koszykówki, Szkoła Mistrzostwa Sportowego z internatem, skate park, siłownia, place zabaw, a także tereny rekreacyjne dla mieszkańców Wrocławia.

Nowe Żerniki osiedle modelowe

Nowe Żerniki Fot. www.wroclaw.pl
Nowe Żerniki

Modelowe osiedle Nowe Żerniki, miasto Wrocław realizuje we współpracy z architektami i deweloperami mieszkaniowymi. Budowa infrastruktury na Nowych Żernikach ruszyła w 2012 r. Pierwsze budynki powstały w 2016 r.

Projekt inspirowany jest inicjatywą WuWA (Wohnung und Werkraumaustellung) z 1929 roku, która jako ekspozycja składająca się z wielkiej wystawy oraz wzorcowego osiedla wzniesionego w rejonie ul. Zielonego Dębu, okazała się jednym z najciekawszych i najbardziej udanych eksperymentów architektonicznych ubiegłego stulecia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl