wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wojna w Ukrainie bije w małe firmy. WPT apeluje o solidarność z mikrofirmami
Obecnie 62% wszystkich zadłużonych podmiotów we wrocławskim Krajowym Rejestrze Długów stanowią jednoosobowe działalności gospodarcze. WPT
Obecnie 62% wszystkich zadłużonych podmiotów we wrocławskim Krajowym Rejestrze Długów stanowią jednoosobowe działalności gospodarcze.

Obawa przed skutki dla polskiej gospodarki wojny w Ukrainie sprawiła, że sporo firm wstrzymało projekty realizowane przy udziale podwykonawców – mikro i małych przedsiębiorstw. Obecnie 62% wszystkich zadłużonych podmiotów we wrocławskim Krajowym Rejestrze Długów to jednoosobowe działalności gospodarcze. We Wrocławiu jest niemal 129 tysięcy firm, z czego 97% w skali mikro.

Reklama

Rozwój małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP)

Jak wynika z badania „Impulsy i bariery finansowe w rozwoju MŚP”, na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej we Wrocławiu i wrocławskiej firmy faktoringowej NFG, największym impulsem w rozwoju firm jest finansowanie zewnętrzne, a największą barierą były jak dotąd opóźnione płatności (wskazywało tak 56,3 proc. właścicieli firm). Obecnie, największym zagrożeniem dla przedsiębiorstw są utracone kontrakty.

Dziś ofiarą wstrzymywania zleceń padają głównie freelancerzy, jednoosobowe działalności gospodarcze, agencje reklamowe, firmy z branży marketingowej. Ta grupa mikroprzedsiębiorców zawsze miała problemy z utrzymaniem płynności finansowej przez klientów zwlekających z zapłatą. Ratowali się faktoringiem, ale teraz nie mogą, bo nie wystawiają faktur, na konto których mogliby dostać pieniądze
Dariusz Szkaradek, prezes zarządu firmy faktoringowej NFG z Wrocławia.

Ponadto, jak wynika z rozmów z samymi przedsiębiorcami, właściciele firm z dnia na dzień musieli zweryfikować swoje plany finansowe. Wstrzymali zakupy, unikają większych inwestycji, koncentrują się jedynie na niezbędnych wydatkach.

Przed jakimi zagrożeniami stoją mikrofirmy?

Utracone kontrakty i brak możliwości swobodnego planowania to obecnie największe zagrożenie dla firm. Według danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej we Wrocławiu, zadłużenie przedsiębiorstw wynosi obecnie ponad 9 mld zł. W najtrudniejszej sytuacji są firmy handlowe – 2,2 mld zł, budowlane – 1,4 mld zł, transportowe – 1,1 mld zł i przemysłowe – 1 mld zł. Połowa całego zadłużenia firm należy do mikroprzedsiębiorstw. Również większość dłużników, bo 62 proc., stanowią jednoosobowe działalności gospodarcze.

Tymczasem to właśnie mikrofirmy są najbardziej narażone na zatory płatnicze. Często już jedna nieuregulowana w terminie faktura może zachwiać ich płynnością finansową.

Ile jest mikrofirm we Wrocławiu?

We Wrocławiu działa niemal 129 tysięcy firm, z czego 97% w skali mikro, a 33% wrocławian pracujących w przedsiębiorstwach pracuje w mikrofirmach. Mają one ogromny wpływ na kształtowanie budżetu Wrocławia – to ponad 600 milionów złotych wpływu z samych podatków.

Prowadzona przez nas kampania „Bez mikro nie ma makro” pokazała, jak ważną rolę odgrywają w naszej gospodarce mikroprzedsiębiorstwa, a co za tym idzie, jak ważne jest wspieranie ich w radzeniu sobie z wyzwaniami, których w ostatnim czasie nie brakuje. Nasz raport „Wrocławska mikroprzedsiębiorczość” wskazał, że efekty gospodarcze pandemii COVID-19 wpłynęły negatywnie aż na 68% wrocławskich mikrofirm. Wiele z tych przedsiębiorstw jeszcze zapewne się z nimi mierzy, dlatego niezwykle ważna jest solidarność z mikrofirmami, w kolejnym trudnym dla nich ekonomicznie okresie
Maciej Potocki, Prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego.

„Wrocławska mikroprzedsiębiorczość” raport WPT

30 marca 2022 r. Wrocławski Park Technologiczny zaprezentował Raport „Wrocławska mikroprzedsiębiorczość”, w którym przedstawiono kondycję lokalnych mikrofirm, wyzwania przed którymi stoją oraz ich potrzeby i oczekiwania.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl