wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Mercedes montuje pierwsze urządzenia i zwiększa zatrudnienie
W sierpniu 2018 r. w budowanej fabryce Mercedes-Benz w Jaworze rozpoczął się montaż pierwszych urządzeń m.in. kabiny do tzw. hot testów źródło: inwestor
W sierpniu 2018 r. w budowanej fabryce Mercedes-Benz w Jaworze rozpoczął się montaż pierwszych urządzeń m.in. kabiny do tzw. hot testów

W sierpniu 2018 r. w budowanej fabryce Mercedes-Benz w Jaworze rozpoczął się montaż pierwszych urządzeń m.in. kabiny do tzw. hot testów. Seryjna produkcja nowoczesnych silników ma rozpocząć się w 2019 r. W budowę pierwszej w Polsce fabryki koncern Daimler AG zainwestuje ponad 2,1 mld zł. Inwestor zdecydował o zwiększeniu zatrudnienia z 500 do 1000 osób.

Reklama

W jaworskiej fabryce będą produkowane czterocylindrowe silniki do samochodów hybrydowych oraz z napędem konwencjonalnym, które trafią do zakładów Mercedes-Benz Cars na całym świecie. Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na nowoczesne jednostki napędowe, które będą produkowane w Polsce, Mercedes-Benz Manufacturing Poland zdecydował o zwiększeniu zatrudnienia z 500 do 1000 osób. Wszystkie oferty pracy publikowane są na stronie internetowej spółki.

Zwiększą zatrudnienie

Inwestor podkreśla, że najwyższe standardy produkcyjne wymagają najnowocześniejszego sprzętu, w tym aparatury kontrolno-pomiarowej. W Jaworze wykorzystane zostaną kabiny do tzw. hot testów firmy AVL, które pozwolą na dokładne sprawdzenie wszystkich parametrów silnika i potwierdzenie ich zgodności ze standardami producenckimi.

źródło: inwestor

Zaawansowany sprzęt umożliwi precyzyjne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, w tym nawet nieznacznych odchyleń. Aparatura pozwoli np. na wychwycenie ponadnormatywnego hałasu, zbada zużycie paliwa i możliwe wycieki, sprawdzi moment obrotowy i moc silnika. Czytaj także: Prace za ponad 300 mln zł na budowie fabryki Mercedesa.

– Nasza inwestycja wkracza w kolejny etap – wyposażenie hali produkcyjnej. W pierwszej kolejności do Jawora sprowadzamy supernowoczesne kabiny testowe. Wyposażone w układ napędowy, podawania paliwa i płynów chłodzących, ponadto system odprowadzania spalin, mikrofony do pomiaru hałasu oraz układ chłodzenie silnika, podczas testu posłużą do szczegółowej kontroli naszych produktów – wyjaśnia dr Andreas Schenkel, CEO Mercedes-Benz Manufacturing Poland.

Transport w nocy

Kabiny, które zostaną zainstalowane w polskiej fabryce, przyjechały do Jawora z Erfurtu w Niemczech, gdzie są produkowane. Cztery stalowe kontenery mają po 11 metrów długości, 5,5 metra szerokości oraz ponad 4 metry wysokości. Ze względu na swoje wymiary, do ich transportu zostały użyte specjalnie przystosowane samochody, które nie mają podwozia, a podczas jazdy zajmują aż dwa pasy ruchu.

źródło: inwestor

Transport autostradą A4 odbywał się wyłącznie w nocy, co pozwoliło na zminimalizowanie utrudnień. Jednorazowo do Jawora przewieziono dwie kabiny – po ich dostarczeniu auta wróciły tą samą trasą do Niemiec po kolejne.

Przemysł 4.0 i zerowa emisja CO2

Fabryka Mercedes-Benz w Jaworze wpisuje się w tzw. czwartą rewolucję przemysłową (Przemysł 4.0.), która za cel stawia sobie wykorzystanie superinteligentnych maszyn pozwalających na zarządzanie informacjami w czasie rzeczywistym czy cyfrowe zarządzanie halą produkcyjną. W procesie produkcyjnym wykorzystana zostanie także rozszerzona rzeczywistość (AR) oraz analizy Big Data, które w znaczący sposób wspierają pracę pracowników w trakcie produkcji i montażu.

źródło: inwestor

Polski zakład produkcyjny będzie najnowocześniejszą z fabryk Mercedes-Benz na świecie. To właśnie tu zostaną zastosowane technologie, która pozwolą na całkowite ograniczenie zużycia CO2 – 100 procent energii elektrycznej będzie pochodzić z odnawialnych źródeł.

źródło: inwestor

Fabryka planuje również wdrożenie rozwiązań, które pozwolą na całkowitą eliminację dokumentacji papierowej. Co istotne, rozwiązania technologiczne wdrożone w Jaworze będą – po fazie testów – implementowane do pozostałych fabryk Mercedesa. Inwestycja Mercedesa pod Wrocławiem – ruszyła w 2016 r.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl