wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Otwarto największą w Polsce fabrykę druku 3D
Firma Materialise S.A. otworzyła w Bielanach Wrocławskich Centrum Kompetencji Technologii Druku 3D. materiały prasowe
Firma Materialise S.A. otworzyła w Bielanach Wrocławskich Centrum Kompetencji Technologii Druku 3D.

Belgijska firma Materialise S.A. otworzyła w Bielanach Wrocławskich Centrum Kompetencji Technologii Druku 3D. To największy tego typu zakład w Polsce. Z oferty firmy korzystają takie branże jak: motoryzacyjna, lotnicza, medyczna. Na świecie zasłynęli drukując w 3D replikę mumii Tutenchamona.

Reklama

Belgowie w budowane od 2016 r. Centrum Kompetencji Technologii Druku 3D zainwestowali ok. 10 mln euro. W ich zakładzie w Bielanach ma być zamontowanych docelowo 80 urządzeń produkujących w technologii SLS czyli selektywnego spiekania laserowego proszków poliamidowych.

– Nasze centrum umożliwi inwestowanie w rosnącą gospodarkę w Polsce i utworzenie miejsc pracy dla mieszkańców Dolnego Śląska. Będziemy teraz największą fabryką druku 3D w Polsce – mówi Piotr Adamczewski, dyrektor zarządzający Materialise S.A.

Motoryzacja, lotnictwo i… mumia

Belgijska firma Materialise S.A. otworzyła w Bielanach Wrocławskich Centrum Kompetencji Technologii Druku 3D, źródło: mat. prasowe

Z innowacyjnej oferty Materialise korzystają takie branże jak: motoryzacyjna, lotnicza, medyczna, producenci AGD, elektroniki użytkowej, projektanci mody oraz szereg innych branż gdzie konieczne są krótkie serie produkcyjne. Dodatkowym atutem tego typu rozwiązania jest możliwość produkcji detali o kształtach niemożliwych do wytworzenia standardowymi metodami.

Jednym z najbardziej spektakularnych dokonań Materialise było przygotowanie wydrukowanej w 3D repliki mumii Tutenchamona, prezentowanej w egipskiej Dolinie Królów w Luksorze. W zakładzie we Wrocławiu powstał również żyrandol na zlecenie Angeliny Jolie i Brada Pita.

Belgowie kupili wrocławski startup

W 2014 r. Belgowie kupili wrocławski startup e-Prototypy i większość wyrobów spółki powstawało we Wrocławskim Parku Technologicznym. Jak podkreśla prezes firmy Wilfried Vancraen, to co przyciągnęło Materialise do aglomeracji wrocławskiej to nie tylko możliwość zakupienia lokalnej firmy doskonała lokalizacja czy przychylność ze strony lokalnych samorządów, ale także wsparcie, jakie spółka otrzymała m.in. od Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej.

Belgijska firma Materialise S.A. otworzyła w Bielanach Wrocławskich Centrum Kompetencji Technologii Druku 3D, źródło: mat. prasowe

Będą szukać pracowników

Obecnie w podwrocławskim zakładzie Materialise pracuje 60 osób, ale planowany jest wzrost zatrudnienia. Firma liczy na współpracę z dolnośląskimi uczelniami technicznymi, które kształcą potencjalnych pracowników i współpracowników dla tej branży.

Belgijska firma Materialise S.A. otworzyła w Bielanach Wrocławskich Centrum Kompetencji Technologii Druku 3D, źródło: mat. prasowe

Belgijska spółka Materialise powstała w 1990 r.. Koncern specjalizował się w tworzeniu prototypów wykonując tzw. „szybkie prototypowanie” (ang. rapid prototyping). Obecnie firma w swojej działalności wykorzystuje przede wszystkim druk 3D.  Fabryka druku 3D Materialise poza Polską ma także zakłady produkcyjne w Niemczech, Czechach i Belgii.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl