wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

29°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Mały ZUS plus

Ponad 10 proc. osób prowadzących działalność gospodarczą korzysta z Małego ZUS-u plus. Przedsiębiorcy, którzy chcą to zrobić dopiero w tym roku, powinni zgłosić ten fakt w ZUS do 31 stycznia 2022 r.

Mały ZUS plus to ulga pozwalająca na obniżenie podstawy wymiaru składek tylko w przypadku ubezpieczeń społecznych, czyli: emerytalnego, rentowego, chorobowego i wypadkowego. Natomiast składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy płacić w pełnej wysokości. Jej wysokość zależy od dochodów z działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym, czyli w 2021 r.

Tylko dla przedsiębiorców o niższych dochodach

Ulga ta adresowana jest do przedsiębiorców, których przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Z ulgi może skorzystać tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku, przez co najmniej 60 dni.

Zainteresowanie tą ulgą jest stosunkowo duże. Do Małego ZUS-u plus jest zgłoszonych ponad 327 tys. przedsiębiorców w całej Polsce – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Zgłoszenia do końca miesiąca

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z Małego ZUS-u Plus dopiero w tym roku, powinni zgłosić to w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych do 31 stycznia 2022 r. Ci, którzy korzystali z ulgi w 2021 roku i nadal spełniają konieczne warunki, nie muszą tego zgłaszać ponownie.Trzeba też pamiętać, że niższe składki wpłyną na wysokość świadczeń, które przysługują z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego, gdyż są one obliczane od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe lub wypadkowe. Dlatego decydując się na korzystanie z Małego ZUS-u plus trzeba to robić świadomie, pamiętając, że jest to wybór przedsiębiorcy i że decyzja ta nie pozostaje bez wpływu na wysokość świadczeń z ubezpieczeń.

Iwona Kowalska-Matis

Z Małego ZUS plus można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl