wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 23°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wrocław będzie centrum motoryzacji elektrycznej w Europie Środkowej

Jarek Ratajczak,
12 października 2017 r. Ministerstwo Rozwoju informuje, że największa w Europie fabryka baterii do samochodów elektrycznych będzie pod Wrocławiem źródło: Ministerstwo Rozwoju
12 października 2017 r. Ministerstwo Rozwoju informuje, że największa w Europie fabryka baterii do samochodów elektrycznych będzie pod Wrocławiem

Koreański LG Chem, który buduje w Biskupicach Podgórnych koło Wrocławia największą w Europie fabrykę baterii litowych do samochodów elektrycznych ogłosił, że dwukrotnie zwiększy nakłady inwestycyjne i zatrudnienie. Pod względem wartości będzie to największa w Polsce inwestycja od 2001 r..

Reklama

Rok temu, gdy wbijano pierwszą łopatę pod budowę  fabryki koreańskiego koncernu LG Chem w Biskupicach Podgórnych koło Wrocławia mówiono, że będzie to największą w Europie fabryka baterii litowych do samochodów elektrycznych. Koreańczycy mieli zainwestować 1 mld 300 mln zł i zatrudnić 1000 pracowników. W czwartek, 12 października 2017 r. inwestor poinformował, że dwukrotnie zwiększy nakłady i zatrudnienie. Wartości inwestycji wyniesie 2,8 mld zł.

Bezpośrednio w nowych zakładach LG Chem zatrudnienie znajdzie ok. 2,5 tys. pracowników, a w ramach firm kooperujących łączna liczba nowych miejsc pracy może być nawet dwukrotnie wyższa.

– Właśnie realizują się wizje, że Wrocław stanie się centrum motoryzacji elektrycznej w Europie Środkowej. LG nie jest jedynym inwestorem w tej branży z którymi jesteśmy w kontakcie – podkreśla Ewa Kaucz, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

– Globalne innowacyjne firmy coraz chętniej wybierają Polskę jako miejsce do inwestowania. To dowód na to, że wprowadzane przez rząd zmiany idą w dobrym kierunku. Kolejna tak duża inwestycja LG to dla nas bardzo ważne wydarzenie. Projekt niesie nową jakość w inwestycjach bezpośrednich w Polsce, stanowiąc kamień milowy w rozwoju elektromobilności. Polska dzięki inwestycji LG stanie się głównym ośrodkiem produkcji baterii litowo-jonowych dla przemysłu samochodowego w Europie – mówi Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów i dodaje, że pod względem wartości to największa, co najmniej od 2001 r. inwestycja w Polsce.

LG Chem dwukrotnie zwiększy nakłady inwestycyjne i zatrudnienie

12 października 2017 r. Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. udzieliła LG Chem Wrocław Energy Sp. z o.o., spółce koreańskiego koncernu LG, zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie podstrefy Wrocław-Kobierzyce w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN.

Dzięki inwestycji LG Chem w Polsce powstanie największa na kontynencie europejskim fabryka produkująca baterie do samochodów elektrycznych, której odbiorcami będą czołowe koncerny samochodowe.

– Spodziewamy się szybkiego wzrostu rynku elektromobilności w Europie, ponieważ wiele europejskich rządów dąży do rozpowszechniania przyjaznych dla środowiska technologii. Spółka LG Chem wybrała Polskę jako najbardziej konkurencyjną lokalizację produkcji na potrzeby koncernów samochodowych w Europie i na świecie. Budowany w Kobierzycach zakład będzie w pełni „inteligentną fabryką”, w której będą produkowane najnowocześniejsze baterie litowo-jonowe do samochodów elektrycznych i systemów magazynowania energii. Planujemy stworzyć we Wrocławiu globalne centrum elektromobilności, nadal inwestując w tym regionie. Bardzo cenimy sobie wsparcie polskich władz i mamy nadzieję na dalszą bliską współpracę w przyszłości – mówi Chang-Beom Kang, wiceprezes LG Chem Ltd.

Koreańczycy informują, że wysoki poziom technologiczny produkcji oraz planowane przez firmę utworzenie ośrodka badawczo-rozwojowego będą wymagały zatrudnienia ok. 400 inżynierów różnych specjalności: automatyków, elektroników, chemików i informatyków. LG planuje nawiązanie współpracy z uczelniami technicznymi w Polsce, szczególnie z Politechniką Wrocławską.

Największą w Europie fabryka baterii do samochodów elektrycznych

W Biskupicach Podgórnych LG Chem buduje fabrykę, która będzie mogła wyprodukować nawet 100 tysięcy sztuk wysokowydajnych baterii do samochodów elektrycznych. Pierwotnie zapowiadano, że budowa zostanie ukończona do końca 2017 r. teraz mówi się, że będzie to w 2018 r.. Ponadto LG Chem zainwestowała ostatnio 1,4 mld zł w LG Chem Wrocław Energy – spółkę zależną zarządzającą zakładem produkującym baterie w Polsce, spółka udzieliła także gwarancji kredytowej o wartości 2,8 mld zł.

Poddostawcy LG Chem już budują

1 września 2017 r. wmurowano kamień węgielny pod inwestycję Starion Poland (na zdjęciu). To pierwszy poddostawca spółki LG Chem Wrocław Energy. Starion Poland jest producentem plastikowych obudów do baterii przeznaczonych do pojazdów elektrycznych. Do 30 kwietnia 2018 roku firma planuje wybudować w gminie Kobierzyce halę o powierzchni 21, 5 tys. mkw. Starion Poland zainwestuje ponad 55 mln zł.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl