wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Przedsiębiorca
  4. Nieruchomości we Wrocławiu
  5. Wrocławskie Kooperatywy Mieszkaniowe
  6. Aktualności
  7. Mieszkanie zależy od ciebie – cz. I

Na trzech nieruchomościach na Nowych Żernikach mają powstać budynki budowane przez kooperatywy, czyli grupy przyszłych mieszkańców. Mieszkańcy kooperatyw są w tej szczęśliwej sytuacji, że nie muszą wprowadzać się do budynku od początku do końca zaprojektowanego przez dewelopera. Sami mogą zaprojektować swoją przestrzeń do życia i sprawić, by była wygodna, przyjazna i by miło spędzało się w niej czas.

Na działkach 62/09 i 62/11, między planowaną zabudową jednorodzinną i wielorodzinną, architekci z pracowni Creoprojekt (Piotr Marek, Bartosz Szczepański, Bartosz Żmuda), biorący udział w projektowaniu modelowego osiedla mieszkaniowego Nowe Żerniki, proponują trzykondygnacyjne budynki.

Architekci w obu projektach wymyślili prostą elewację, w której zaakcentowali drewnianą okładziną parter budynku, nawiązując w ten sposób do sąsiednich budynków wielorodzinnych.

Wielkości mieszkań i części wspólnych pokazane w obu projektach są jedynie jedną z wielu możliwości rozwiązania funkcjonalnego budynku. Ostateczna adaptacja przestrzeni zależy wyłącznie od potrzeb kooperatyw. To mieszkańcy, we współpracy z projektantami, zdecydują, jak ma wyglądać ich przyszły dom i zaprojektują go na miarę.

Kooperatywy mogą również przedstawić swój własny projekt zagospodarowania nieruchomości, pod warunkiem, iż będzie on spełniał wymogi wynikające z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz założenia modelowego osiedla mieszkaniowego Nowe Żerniki.

Propozycja zagospodarowania działki nr 62/09

Pierwszy budynek, prócz różnej wielkości mieszkań (od 60 do 195 m kw.), ma mieć jeszcze część przeznaczoną pod lokale usługowe. Jakie usługi się tam znajdą zadecydują mieszkańcy – być może będą chcieli wynająć lokal sklepom, a może zakładowi fryzjerskiemu lub serwisowi rowerowemu – wszystko zależy od ich potrzeb i preferencji. Na parterze zaplanowano też  garaże oraz części wspólne takie jak rowerownia, pralnia oraz komórki lokatorskie. Budynek otwarty jest na tereny zielone dzięki dużym tarasom oraz loggiom.

Jednak te podziały nie są wiążące – być może kooperatywa będzie chciała wydzielić mniejsze mieszkania: zaprojektować kawalerkę dla singla lub dwupokojowe mieszkanie dla bezdzietnej pary lub dla seniorów. Można też zmienić przestrzenie wspólne, pomieszczenia techniczne i tarasy. Na tym właśnie polega projektowanie w kooperatywach mieszkaniowych – mieszkańcy dostosowują budynek do własnych potrzeb.

Zobacz wizualizacje: Nowe Żerniki - kooperatywy - dzialka 62/09

Propozycja zagospodarowania działki nr 62/11

Kolejny projekt (działka 62/11) to również budynek trzykondygnacyjny.  Na parterze zaplanowano garaże oraz części wspólne takie jak rowerownia, pralnia oraz komórki lokatorskie. Ten budynek także otwarty jest na tereny zielone dzięki dużym tarasom oraz loggiom. Nie ma w nim części przeznaczonych pod lokale usługowe, są za to dwupoziomowe mieszkania. Ich powierzchnia to od 85 m kw. po 192 m kw.

Zobacz wizualizacje: Nowe Żerniki - kooperatywy - dzialka 62/11

 

Kolejny projekt budynku budowanego przez kooperatywy zamieścimy za tydzień.

ak

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl