wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Jakub Mazur nowym prezydentem METREX
Jakub Mazur nowym prezydentem METREX METREX

Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia, został prezydentem METREX - Sieci Europejskich Regionów i Obszarów Metropolitalnych. Decyzję w tej sprawie podjęto we wtorek, 17 lutego, na Zgromadzeniu Ogólnym członków sieci. Do nowego zarządu organizacji został także wybrany Łukasz Medeksza – zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Reklama

METREX działa od 1996 roku, a jego członkami jest ok. 50 miast, regionów i obszarów metropolitalnych z całej Europy. Głównym celem sieci jest wymiana wiedzy i doświadczeń między miastami partnerskimi, szczególnie w zakresie planowania przestrzennego i zrównoważonego rozwoju.

Zadaniem organizacji jest także promowanie spójnej polityki terytorialnej w Europie. METREX jest partnerem instytucji europejskich, środowiska naukowego, organizacji rządowych i innych sieci międzynarodowych.

W 2021 roku obchodzimy 20. rocznicę obecności Wrocławia w METREX. Udział przedstawicieli miasta w najwyższych władzach organizacji jest dużym wyróżnieniem dla regionu, Polski i Europy Środkowej. Wrocław jest jedynym reprezentantem tej części Europy w zarządzie METREX
mówi Jakub Mazur, wiceprezydenta Wrocławia

Wrocław na arenie międzynarodowej

Łukasz Medeksza, zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego Wrocławia dodaje, że członkostwo miasta w METREX oznacza przede wszystkim umacnianie pozycji Wrocławia na arenie międzynarodowej i nawiązywanie kontaktów z przedstawicielami największych metropolii z całej Europy.

Działalność przekłada się także na promocję miasta i wzrost zainteresowania stolicą Dolnego Śląska, na przykład ze strony inwestorów. METREX to także głos największych europejskich miast, mający znaczenie m.in. w kreowaniu polityki unijnej
mówi Łukasz Medeksza

Silna pozycja i ważna rola przedstawicieli Wrocławia jest możliwa tylko dzięki wsparciu pozostałych polskich członków METREX:

  • Dolnego Śląska reprezentowanego przez Instytut Rozwoju Terytorialnego,
  • Regionalnego Biura Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie,
  • Miasta Szczecina,
  • Mazowieckiego Biura Planowania Przestrzennego w Warszawie.

Ważna rola miast i obszarów metropolitalnych

W nowym zarządzie znaleźli się także przedstawiciele: Regionu Stuttgartu (Niemcy), Prowincji Gipuzkoa (Hiszpania), Baskijskiej Wspólnoty Autonomicznej (Hiszpania), Amsterdamu (Holandia), Lyonu (Francja), Zachodnich Midlandów (Wielka Brytania), Regionu Lombardii (Włochy), Helsinek (Finlandia).

– Zależy mi, by dzięki działalności METREX-u rola miast i obszarów metropolitalnych w procesach decyzyjnych instytucji europejskich została umocniona – podkreślił wiceprezydent Jakub Mazur podczas Zgromadzenia Ogólnego, które było częścią – trwającej od 17 do 19 lutego br. Konferencji w Norymberdze.

Konferencja współorganizowana przez Region Metropolitalny Norymbergii z uwagi na pandemię COVID-19 odbywa się online. Uczestnicy spotkania biorą udział w warsztatach i panelach dyskusyjnych skupionych wokół tematu: „Od pola do stołu. Strategia żywnościowa w Unii Europejskiej – Co to oznacza dla miast i regionów?” (ang. „Farm to fork and food strategy of the EU - What do they mean for municipalities and regions?”).

BRG/jr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl