wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Politechnika wybuduje laboratoria – miasto obwodnicę
uczestnicy spotkania Jarek Ratajczak
uczestnicy spotkania

Gmina Wrocław i Politechnika Wrocławska zamienili się terenami w mieście. Dzięki temu uczelnia powiększy swój kampus w centrum miasta i wybuduje nowoczesne laboratoria naukowe. Miasto zyskało tereny przeznaczone pod cel publiczny.

Reklama

Akt notarialny, dotyczący zamiany terenów, podpisano 25 października 2018 r. w obecności przedstawicieli miasta i władz politechniki. W wyniku zawartej transakcji miasto stało się właścicielem terenu o powierzchni prawie 2 ha w rejonie ul. Chełmońskiego, na którym planowana jest budowa Alei Wielkiej Wyspy. Gmina pozyskała również budynek wraz z ogrodem przy ul. Kazimierza Bartla 3, w którym funkcjonuje Przedszkole Publiczne nr 48 dla 100 dzieci, a także działkę w rejonie ulicy Braci Gierymskich, przeznaczoną w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod ulicę.

– Wrocław zyskuje tereny pod budowę tak ważnej dla mieszkańców Alei Wielkiej Wyspy, a także działkę, na której stoi miejskie przedszkole. Z kolei Politechnika Wrocławska otrzymuje tereny przy Polince, dzięki czemu uczelnia będzie się mogła dalej rozwijać – mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

Nowoczesne laboratoria

Politechnika Wrocławska stała się właścicielem działki położonej przy ul. Na Grobli, na której planuje rozbudowę kampusu akademickiego. Nabyła również działki położone przy ul. Wybrzeże Wyspiańskiego oraz ul. Hoene-Wrońskiego, na których planuje rozbudowę własnej infrastruktury. Gdyby nie doszło do tej zamiany niewykluczone, że uczelnia szukałaby terenów inwestycyjnych poza miastem.

– Dla Politechniki, to szczególny moment. Potrzebujemy tych terenów ze względu na swoje zamierzenia badawcze. Chcemy stać się uniwersytetem badawczym, a to oznacza nowe laboratoria i jak najwięcej badań. Te tereny będą dopełnieniem tego co już robimy po drugiej stronie Odry – dodaje prof. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Rektor dodał, że planowane nowe laboratoria będą związane z Wrocławskim Centrum Badawczym, które powstało we Wrocławiu. W jego skład wchodzą uniwersytety – wrocławski, przyrodniczy, medyczny ekonomiczny i politechnika.

– Umówiliśmy się, że konkurs architektoniczny i aspiracje uczelni wyrażą się w trosce o jakość architektury i ochronę krajobrazu. Wiemy jak pięknie politechnika zrobiła to na starym kampusie. Wierzymy że to nowe miejsce, na którym są stare zabytkowe obiekty techniczne będzie powiązane z nowoczesnymi laboratoriami – mówi Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl