wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Spotkania
  4. Gala projektu „Słowa mają moc”
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

6 czerwca odbędzie się uroczysta gala projektu „Słowa mają moc”. Uczniowie z 13 wrocławskich szkół średnich zaprezentują swoje pomysły na rozwiązanie konkretnych problemów w mieście.

Reklama

Przez ostatnie pół roku zespoły uczniów ostro pracowały nad zagadnieniami, proponowały rozwiązania oraz ćwiczyły prezentacje mające na celu pozyskanie sojuszników do swoich działań. Wszystko to odbywało się pod okiem zawodowego trenera, wyłonionego w procedurze konkursowej.

Uczniowskie zespoły były także wspierane przez nauczycieli – w każdej placówce w ramach projektu przeszkolonych zostało 2 nauczycieli, których zadaniem było, jest i będzie udzielanie pomocy i wsparcia merytorycznego uczniom podczas pracy nad pomysłami.                               

- Tak naprawdę pracujemy tu nad kompetencjami miękkimi – mówi Anna Cieślik, psycholog, trener biznesu i edukator. – W wielkim skrócie mówiąc nauczyciele otrzymują w projekcie psychologiczną wiedzę o mechanizmach zachowań młodzieży, a zrozumienie ich pozwala im podnieść skuteczność własnej pracy. Młodzież za to zostaje zachęcona do szerszego spojrzenia na własne pomysły, na ich konsekwencje, do wyjścia poza wąski krąg swojego ego oraz otrzymuje narzędzia komunikacji pozwalające osiągnąć powodzenie własnych działań – wyjaśnia Cieślik.

Słowa mają moc

O kompetencjach miękkich sporo się ostatnio mówi. Doradcy zawodowi, pracodawcy, a nawet sami pedagodzy zwracają uwagę, że instytucja szkoły zorientowanej na wyniki nie jest w stanie przygotować ucznia do skutecznego  funkcjonowania na współczesnym rynku pracy.

– Tymczasem właśnie to te tzw. kompetencje miękkie są gwarantem sukcesu – podkreśla Janina Woźna, dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego, lidera projektu „Słowa mają moc”. – Nie deprecjonuję tu wiedzy – dodaje Woźna – ale ona jest zmienna. Wystarczy rok czy dwa, by wypaść z obiegu. Natomiast empatia, umiejętność pracy w grupie, komunikatywność to cechy uniwersalne i nieprzemijające. Na to stawiają pracodawcy. Bo co im po geniuszu z samymi szóstkami, który raz za razem dezorganizuje pracę całego zespołu?

Uroczysta gala jest jedną z dwóch, które odbędą się w ramach projektu „Słowa mają moc”. Projekt trwać będzie 2 lata i obejmie łącznie 26 nauczycieli oraz ponad 1,5 tysiąca uczniów z 13 wrocławskich szkół średnich.

 - Wszyscy niecierpliwie czekamy na galę – mówi Laura Pieńkowska, koordynator projektu z Biura Rozwoju Gospodarczego. – Wstępne informacje wskazują, że pojawi się kilka ciekawych pomysłów dotyczących miasta. Jednak nie wszystko jeszcze wiemy, młodzież wraz z trenerem trzymają szczegóły w tajemnicy – dodaje Pieńkowska.

Gala odbędzie się 6 czerwca, o godzinie 9.00, w Hotelu Novotel, przy ul. Powstańców Śląskich.

Czytaj więcej: o projekcie "Słowa mają moc"

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl