wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna

Wyszukiwarka

Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Dworzec Nadodrze na sprzedaż

Jeden z najstarszych wrocławskich dworców – Dworzec Nadodrze, został wystawiony na sprzedaż. Przewozy Regionalne, które są jego właścicielem, postanowiły sprzedać go ze względu na ogromne koszty utrzymania i remontu, jakiego wymaga ten 150-letni zabytkowy budynek. Ważna informacja dla pasażerów – pociągi nadal będą się tam zatrzymywać.

Reklama

Do kupienia jest nie tylko budynek dworca

– Nieruchomość jaką sprzedajemy to nie tylko sam dworzec, ale również sąsiadujące z nim budynki o łącznej powierzchni około 12 tys. mkw. – mówi Andrzej Piech, rzecznik prasowy dolnośląskiego  oddziału Przewozów Regionalnych Sp. z o.o.. – Nowy właściciel sam będzie mógł zdecydować, co tam w przyszłości powstanie. Teren ten nie jest bowiem objęty miejskim planem zagospodarowania przestrzennego. Nie może tylko wyburzyć istniejących już budynków.

Pasażerowie mogą być spokojni

Granice działki będącej częścią nieruchomości przeznaczonej na sprzedaż przebiegają przed peronami. Pasażerowie, jadący pociągiem w kierunku Trzebnicy, Lublińca, Ostrowa Wielkopolskiego, Warszawy czy Kluczborka albo w kierunku Wrocławia Głównego, mogą się więc nie obawiać o to, że przestaną się tam zatrzymywać pociągi.

– Ruch kolejowy z pewnością się nie zmniejszy, a być może w przyszłości będzie jeszcze większy, co zapewniają władze województwa – twierdzi Andrzej Piech. – Co prawda o tym, jaką funkcję będzie miał budynek dworca zadecyduje przyszły właściciel, jednak nie jest to miejsce, gdzie na połączenie kolejowe czeka się kilka godzin. To dworzec tranzytowy, gdzie po prostu przychodzi się na konkretną godzinę odjazdu pociągu, najczęściej żeby dojechać do pracy lub szkoły. W dodatku perony są zadaszone, podobnie jak na przystankach autobusowych. Prawdopodobnie za kilka lat, gdy nowy inwestor zakończy już w tym miejscu swoją inwestycję, nie będzie potrzebna już nawet kasa biletowa, bo bilety będzie się kupowało przez internet lub w biletomatach. 

Cena wywoławcza za cały obiekt to 8 mln zł netto. Zainteresowani udziałem w przetargu mogą się zgłaszać do 28 listopada 2016 r..

Czy wiesz, że…

Dworzec Nadodrze to drugi co do wielkości dworzec kolejowy we Wrocławiu. Został oddany do użytku w roku 1868. W tym też roku przejechał tamtędy pierwszy pociąg. Budynek z nieotynkowanej cegły, o długości 190 m, nawiązuje bryłą i rzutem do schematów pałaców renesansowych. Przetrwał do dnia dzisiejszego w stanie nienaruszonym za wyjątkiem kilku ingerencji w jego wnętrza. Obecnie korzystają z niego osoby, które jadą pociągiem w kierunku Trzebnicy, Ostrowa Wielkopolskiego, Kluczborka lub Warszawy. Czytaj także – Nieznany Wrocław - dworzec Nadodrze.

A to ciekawe…

Pod stacją  znajduje się przejście podziemne łączące teren byłych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego z terenem przylegającym do zaplecza zajezdni tramwajowej. Przebiega ono łukowato pod 20 torami.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl