wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Dwa wyróżnienia dla Wrocławia na Kongresie Regionów
Dwa wyróżnienia dla Wrocławia na Kongresie Regionów

Miasto Wrocław otrzymało dwa wyróżnienia na uroczystej gali IX Kongresu Regionów. Według magazynu Forbes, stolica Dolnego Śląska zajęła III miejsce w rankingu „Miasta atrakcyjne dla biznesu” oraz V w kategorii „10 najbardziej innowacyjnych miast”.

Reklama

Dwudniowy IX Kongres Regionów organizowany we Wrocławiu to bardzo ważne, jak nie najważniejsze tegoroczne spotkanie samorządowców, ludzi biznesu i organizacji pozarządowych. Tegoroczna edycja Kongresu Regionów upływa pod hasłem „Megatrendy w miastach i regionach”, gdzie poruszane są tematy związane z najważniejszymi trendami w rozwoju miast, czy rewolucji w mobilności.

W pierwszym dniu wydarzenia odbyła się także uroczysta gala, w trakcie której w Narodowym Forum Muzyki przyznano nagrody dla miast atrakcyjnych dla biznesu oraz tych najbardziej innowacyjnych. W obu rankingach wysokie pozycje zajęło miasto Wrocław.

Według magazynu Forbes w kategorii „Miasta atrakcyjne dla biznesu” nadal liderem pozostaje Warszawa. Liczba zarejestrowanych firm w stolicy w przeliczeniu na 1000 mieszkańców jest o 70 procent większa niż w drugim Poznaniu. Trzecie miejsce w tym zestawieniu przypadło Wrocławiowi, który wyprzedził m.in. Kraków, Gdańsk czy Łódź.

W tym roku o kolejności w rankingu nie decydował przyrost liczb firm w poprzednich 12 miesiącach, a w kończącej się kadencji samorządu (2015-2017). Co ciekawe, połowa firm zarejestrowanych w Polsce, mieści się w 9 najważniejszych miast mających powyżej 300 tys. mieszkańców.

Z kolei w rankingu „10 najbardziej innowacyjnych miast”, gdzie oceniane były bieżące rozwiązania związane z technologiami, zdaniem magazynu, świadczące o wysokim poziomie innowacyjności, Wrocław został wyróżniony V miejscem. W tym zestawieniu I miejsce przypadło Częstochowie, a II ex aequo Warszawie i Krakowie, jednak różnica punktowa pomiędzy tymi miastami a Wrocławiem była naprawdę niewielka.

Oceniając stolicę Dolnego Śląska doceniono projekt, który wpisuje się w najnowsze trendy światowe, czyli miejską wypożyczalnię samochodów elektrycznych na minuty (Vozilla). Wspomniano także o nowym Open Payment System do pobierania opłat w transporcie miejskim.

– Cieszymy się z tych nagród, gdyż już od dłuższego czasu jesteśmy wysoko oceniani przez pryzmat przyjaznych miast dla biznesu. Dobrze być wyróżnionym przez taką markę jak „Forbes” i być w tak prestiżowym gronie. W kontekście miasta innowacyjnego bardzo ważnym filarem we Wrocławiu jest Smart City oraz zacieśnienie współpracy ośrodków akademickich z biznesem. Warto podkreślić, że mamy najwięcej w Polsce centr rozwojowo-badawczych i staramy się pozyskiwać tych inwestorów, którzy dają wartość dodaną dla gospodarki, czyli są najbardziej zaawansowani w swoich obszarach – mówi Ewa Kaucz, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, która odebrała wspomniane wyróżnienia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl