wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 12°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
Maciej Zarański Jarek Ratajczak
Maciej Zarański

Przez lata była tam tradycyjna drukarnia – teraz, zecerskie tradycje będą kontynuowane, ale miejsce zyska nowy charakter. Przy ul. Otwartej 12, wrocławska Fundacja Klub Innowatora organizuje bistro z dobrą kawą oraz miejsce szkoleń i inkubator przedsiębiorczości.

Reklama

Adres – Otwarta 12, jest znany wrocławianom. Przez kilkadziesiąt lat drukarz Zenon Rembikowski (zmarł w 2016 r.) prowadził tam tam tradycyjną drukarnię typograficzną (czyli druk z czcionek i form wypukłych).

W grudniu 2016 r., stare, zabytkowe, ale wciąż działające maszyny odkupił od Z. Rembikowskiego, prezes Fundacji Klub Innowatora – Maciej Zarański. Wynajął od gminy lokal i będzie tam kontynuował tradycyjną działalność drukarską. W sobotę, 1 kwietnia, w drukarni będzie promował swoją pierwszą książkę pt. „Powrót Sowy”.

– Pokażemy, jak to miejsce będzie wyglądać i powiemy, co tu będzie. W zamian za datki finansowe , które przekażemy na remont i doposażenie drukarni, każdy otrzyma pierwsze wydanie „Powrotu Sowy”. To thriller, którego trzon akcji rozgrywa się w Nowej Rudzie, małym dolnośląskim miasteczku – mówi Maciej Zarański.

Kontynuacja drukarskich tradycji

Oficjalne otwarcie Drukarni na ul. Otwartej zaplanowano na poniedziałek, 10 kwietnia 2017 r.. Będzie tu małe bistro z dobrą kawą oraz miejsce spotkań i szkoleń. Powstanie m.in. inkubator przedsiębiorczości, dla osób chcących założyć swoją firmę. Planowane są spotkania z autorami książek, które będą drukowane na miejscu.

– Chcę promować czytelnictwo i pisanie. Będzie można przyjść z rodzinną, zaprojektować pocztówkę z Wrocławia, wydrukować ją i wysłać z życzeniami. Będą też warsztaty dla dzieci i małe muzeum typografii – wylicza Maciej Zarański i dodaje, że atrakcją będzie drukarnia typograficzna.

– Obecnie w Polsce nie ma tego typu drukarni, które zajmowałby się wydawnictwem. Wszystko jest robione w technice offsetowej albo cyfrowej. Niedaleko nas są dwie pracownie typograficzne, ale to są pracownie artystyczne. My, będziemy drukować książki i akcydensy – zaznacza Maciej Zarański.

Drukarnia przy Otwartej na Europejskiej Nocy Literatury

Drukarnia weźmie udział w tegorocznej edycji Europejskiej Nocy Literatury – 22 kwietnia.

– U nas przedstawimy przekrój literatury rumuńskiej. Spotkanie zorganizujemy we współpracy z Ambasadą Rumunii i z Rumuńskim Instytutem Kultury – zaznacza Maciej Zarański.

Innowator

Maciej Zarański ma 44 lat. Jak sam mówi – jest ojcem dwójki dzieci, szczęśliwym mężem i pasjonatem nurkowania. Pochodzi z Nowej Rudy, we Wrocławiu od 2001 r. Z zawodu jest kucharzem (po szkole zawodowej), drukarzem typograficznym (po szkole poligraficznej) i absolwentem politologii (po Wyższej Szkole Zarządzania i Finansów we Wrocławiu). Skończył też Wyższą Szkołę Biznesu – National-Louis University w Nowym Sączu. Jest założycielem Klubu Innowatora  i Fundacji Klub Innowatora. Współorganizował m.in. Targ Uniwersytecki w Parku Staromiejskim i Wrocławski Festiwal Foodtrucków.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl