wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zobacz, jak Wyspa Słodowa 7 zmienienia się w Concordię [ZDJĘCIA]
Concordia Hub, styczeń 2019 r. fot. Maciej Lulko
Concordia Hub, styczeń 2019 r.

To już koniec prac archeologicznych i rozbiórkowych w kamienicy na Wyspie Słodowej 7. Teraz, oczyszczana jest elewacja XIX w. budynku, a w nowej części inwestycji wylewane są fundamenty. Pod koniec tego roku powstanie tam Concordia – inkubator dla młodych wrocławskich firm i startupów, gdzie będą sale konferencyjne, restauracje oraz otwarta przestrzeń na działania kulturalne.

Reklama

W środku kamienicy pod adresem Wyspa Słodowa 7 nie maj już wewnętrznych ścian i stropów. Rozebrano je ze względu na zły stan techniczny. Ściany zewnętrzne budynku zostały zabezpieczone i wzmocnione.

– W celu ocalenia najcenniejszych elementów tj. zdobionych elewacji, zespół doświadczonych konstruktorów opracował specjalistyczną strukturę zabezpieczającą. Wszystkie działania prowadzone są zgodnie z opracowanym programem prac konserwatorskich i w ścisłej współpracy z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków – mówi Ewa Voelkel-Krokowicz, prezes Pro Design, CEO Concordia Design w Poznaniu.

W kamienicy Wyspa Słodowa 7 zostały tylko ściany zewnętrzne, styczeń 2019 r., fot. Maciej Lulko

Jednocześnie trwają prace związane z oczyszczaniem i renowacją elewacji, a także wykonywaniem odlewów brakujących elementów detali architektonicznych.

– To szczególnie ważne zadanie wykonuje zespół sztukatorów, mających doświadczenie w zabytkowych obiektach pałacowych. Wewnątrz natomiast skuto tynki, by odkryć i zabezpieczyć oryginalną cegłę, ukazującą tradycyjne rzemiosło. Planowane jest jej częściowe przemurowanie i ekspozycja, by podkreślić historię budynku – mówi Bartosz Kaczmarek, przedstawiciel firmy Demiurg, która jest generalnym wykonawcą.

Wzmacniają grunt

Obok, w nowej części inwestycji rozpoczęte zostało wylewanie ław fundamentowych. Miejsce, położone bezpośrednio przy korycie rzeki, charakteryzuje się niezwykle trudnymi warunkami gruntowymi i wymaga szczególnych rozwiązań konstrukcyjnych.

Styczeń 2019 r., fot. Maciej Lulko

– Po wielu analizach dokonano wyboru technologii jet grounding, która polega na wzmacnianiu gruntu rodzimego zaczynem cementowym. Obecnie trwa umiejscawianie w gruncie ponad 170 kolumn typu jet. Jednocześnie wykonywany jest ruszt żelbetowy, zbudowany z ponad 100 ton zbrojenia i 700 m3 betonu, na którym posadowiony będzie budynek – dodaje Bartosz Kaczmarek.

Nowość: otwarty dach i zielony ogród

Inwestor dodaje, że po konsultacjach z Architektem Miejskim zmodyfikowany został, w stosunku do poprzedniej koncepcji, projekt dachu kamienicy. Będzie on zupełnie otwarty. Jest to istotna zmiana, dzięki której całe ostatnie piętro stanowił będzie zewnętrzny taras tworząc otwarty na Wyspę zielony ogród dostępny dla odwiedzających to miejsce.

– Prace postępują zgodnie z harmonogramem budowlanym – podkreśla Bartosz Kaczmarek.

Zakończenie inwestycji planowane jest na grudzień 2019.

Styczeń 2019 r., fot. Maciej Lulko

W kamienicy Wyspa Słodowa 7 powstaje Concordia

Concordia będzie miejscem integrującym i aktywizującym lokalną społeczność oraz środowiska kreatywne Wrocławia. Będzie prowadzić autorski program wspierania rozwoju firm. Planowane są także działania konsultingowe i edukacyjne z zakresu nowych technologii, nowoczesnego marketingu w postaci wykładów, warsztatów i konferencji tematycznych.

Czytaj także: Sprzedano Wyspę Słodową 7. Gmina sprzedała kamienicę za 9,5 mln zł. 

Concordia swój program opiera na współpracy z partnerami merytorycznymi, w tym celu podpisane zostały listy intencyjne z lokalnymi instytucjami, które wpływają na rozwój branży ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne) w regionie m.in. z: Politechniką Wrocławską, Centrum Badań EIT, Dolnośląską Izbą Gospodarczą, Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej (ARAW) oraz z partnerami spoza województwa dolnośląskiego dysponującymi jednak znaczącym potencjałem w branży ICT.

Styczeń 2019 r., fot. Maciej Lulko

– Miejsce będzie otwarta na współpracę z działającymi w mieście festiwalami, stowarzyszeniami i wydarzeniami kulturalnymi. Wykorzystując ogromny potencjał plenerowy Wyspy Słodowej, w budynku będą mogły odbywać się koncerty, spotkania, pokazy filmowe, zajęcia dla dzieci, imprezy kulinarne czy targowe – wylicza Ewa Voelkel-Krokowicz.

Inwestycję prowadzi spółka Pro Design właściciel Concordii Design – centrum designu w Poznaniu. Prace przygotowawcze do rozpoczęcia budowy ruszyły pod koniec sierpnia 2018 r. W październiku przedstawione zostały pierwsze techniczne wizualizacje obiektu – najnowsze wizualizacje będą zaprezentowane w marcu 2019 r. Koncepcję architektoniczną budynku Concordii obejmującą rewitalizację zabytkowej kamienicy przy Wyspie Słodowej 7 i jej rozbudowę o nową część przygotowało holenderskie biuro MVRDV. Projekt jest realizowany we współpracy z wrocławskim Q2Studio i z udziałem generalnego wykonawcy firmy Demiurg.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl