wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 09:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Ceny nieruchomości we Wrocławiu kontra reszta Polski [RAPORT Bankier.pl]
Ceny nieruchomości we Wrocławiu kontra reszta Polski [RAPORT Bankier.pl]

Choć podwyżki cen ofertowych używanych mieszkań wyhamowały, nie uchroniły szukających własnego „M” przed przekroczeniem psychologicznej bariery 8000 zł/mkw. W sierpniu ustabilizowały się za to ceny najmu. Na promocje mogli liczyć z kolei szukający działki pod budowę domu.

Reklama

Ceny mieszkań na rynku wtórnym

Podobną tendencję dało się w sierpniu zauważyć na wrocławskim rynku wtórnym. Niższa niż w lipcu podwyżka oczekiwań sprzedających używane mieszkania nie zapobiegła jednak przekroczeniu psychologicznej bariery 8000 zł/mkw.

W sierpniu ceny ofertowe na wrocławskim rynku wtórnym wyniosły średnio 8020 zł/mkw. (wzrost o 1,1 proc. i 89 zł/mkw.).

W stolicy Dolnego Śląska rosnące oczekiwania sprzedawców najmocniej odzwierciedliły się w ogłoszeniach dotyczących kawalerek do 38 mkw., które wyceniane były średnio na 9582 zł/mkw. (wzrost o 2,4 proc. i 227 zł/mkw.).

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym

Spokojniej w sierpniu było na rynku pierwotnym, gdzie oczekiwania deweloperów wzrosły jedynie średnio o 0,2 proc. (nominalnie o 13 zł/mkw.) i wyniosły średnio 7368 zł/mkw. W skali roku podwyżka oscylowała wokół 8 proc. (nominalnie o 522 zł/mkw.).

Dla porównania, w tym samym czasie ceny ofertowe mieszkań na rynku pierwotnym w Gdańsku poszybowały średnio o 17,5 proc. (nominalnie o 1223 zł/mkw.).

Szczegółowe ceny ofertowe mieszkań we Wrocławiu można sprawdzić w lipcowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Ceny wynajmu

Stabilnością cechował się w sierpniu także wrocławski rynek wynajmu. W porównaniu z lipcem kwoty wpisywane w ogłoszeniach wzrosły o 1,2 proc. i wyniosły średnio 2431 zł/m-c. Wrocław pozostał tym samym trzecim po Warszawie i Gdańsku najdroższym miastem dla szukających mieszkania na wynajem.

Szczegółowe ceny ofertowe mieszkań we Wrocławiu można sprawdzić w lipcowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

W porównaniu z sierpniem ubiegłego roku oczekiwania wynajmujących spadły o 0,7 proc., a w relacji do sierpnia 2017 r. o 0,9 proc. W tym samym czasie w większości największych polskich miast ceny ofertowe najmu wzrosły średnio od 3 do nawet 8 proc. Jedynie w Krakowie i Katowicach oczekiwania wystawiających mieszkania na wynajem spadły w ciągu roku mocniej niż we Wrocławiu – odpowiednio o 6,1 i 3,2 proc.

Ceny działek budowlanych

Na spore promocje w sierpniu mogli liczyć za to szukający parceli pod budowę domu. Ceny Działki budowlane we Wrocławiu były wyceniane średnio na 451 zł/mkw. (o 2,2 proc. i 10 zł taniej niż w lipcu). Obniżkę podyktowały zwłaszcza spore promocje na najmniejszych działkach o powierzchni do 8 arów, których właściciele oczekiwali średnio 642 zł/mkw. – o 17,3 proc. i 134 zł/mkw. taniej względem lipca.

W sierpniu nieznacznie – o 1,4 proc. – wzrosły za to ceny ofertowe 10-arowych działek. Sprawiło to, że parcele tej wielkości przekroczyły psychologiczną barierę i były wyceniane na 500 tys. zł za 10 arów.

Średnie ceny działek budowlanych we Wrocławiu plasowały się na piątym miejscu w kraju. Szczegółowe ceny ofertowe działek budowlanych we Wrocławiu i innych polskich miastach można sprawdzić w lipcowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl

W sierpniu ustabilizowały się ceny działek budowlanych w woj. dolnośląskim, które wyceniane były średnio na 90 zł/mkw. (wzrost o 1 proc. względem lipca). Kosmetyczna zmiana dotknęła ceny parcel budowlanych w województwie także w skali rocznej. W tym przypadku oczekiwania sprzedających działki spadły o 1 proc. względem sierpnia 2018 r.

Marcin Kaźmierczak, Bankier.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl