wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Ceny mieszkań w listopadzie Wrocławiu [RAPORT Bankier.pl]

Po raz pierwszy w historii średnia cena ofertowa nowego mieszkania we Wrocławiu przekroczyła 8000 zł/mkw. Stopniowo, ale niezmiennie od ponad roku stawki podnoszą z kolei właściciele mieszkań używanych – wynika z raportu Bankier.pl i Otodom.pl. Rosną także ceny działek budowlanych. Za parcelę o powierzchni 10 arów w listopadzie oczekiwano średnio ponad 500 tys. zł.

Reklama

8000 zł pękło

Nowe mieszkania we Wrocławiu były w listopadzie wyceniane średnio na 8134 zł/mkw. – o 1,9 proc. i 148 zł/mkw. drożej względem października. Do przekroczenia bariery 8000 zł/mkw. przyczyniły się zwłaszcza oferty sprzedaży najpopularniejszych mieszkań o powierzchni od 38 do 60 mkw., za które w listopadzie oczekiwano średnio o 2,5 proc. więcej niż w październiku.

W ciągu roku oczekiwania deweloperów działających we Wrocławiu wzrosły aż o 15,4 proc. (nominalnie średnio o 1084 zł/mkw.).

Szczegółowe ceny ofertowe mieszkań na rynku pierwotnym we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w grudniowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Powoli, ale konsekwentnie w górę

W dalszym ciągu mieszkania używane oferowane we Wrocławiu pozostają droższe od tych z rynku pierwotnego. W listopadzie były wyceniane średnio na 8169 zł/mkw. – o 0,5 proc. drożej niż w październiku.

Ze stopniowym, w granicach 1 proc., ale trwałym wzrostem cen na wrocławskim rynku wtórnym mamy do czynienia od jesieni 2018 r. Przełożyło się to na roczny wzrost oczekiwań sprzedawców aż o 14 proc. Kwoty wpisywane w ofertach sprzedaży używanych mieszkań od listopada 2018 r. mocniej wzrosły jedynie w Łodzi i Warszawie.

Ku psychologicznej barierze 10 000 zł zmierzają stawki dyktowane za metr kwadratowy w przypadku najmniejszych kawalerek o powierzchni do 38 mkw. Te w listopadzie były wyceniane średnio na 9627 zł/mkw. – o 15,5 proc. i 1291 zł/mkw. drożej w relacji do października.

Szczegółowe ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w grudniowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Stabilny rynek najmu

Średnio 2404 zł/m-c. oczekiwali w listopadzie właściciele wynajmujący swoje mieszkania we Wrocławiu. Stawki odstępnego były jedynie o 0,3 proc. (nominalnie o 7 zł) wyższe niż w październiku.

Wrocław od kilku miesięcy cechuje się najbardziej stabilnymi cenami ofertowymi najmu wśród największych polskich miast. W ciągu roku stawki notowane w ogłoszeniach najmu wzrosły w stolicy Dolnego Śląska o 1,5 proc. Dla porównania, wynajmujący mieszkania w Gdańsku żądali w listopadzie o 5,7 proc. więcej niż przed rokiem.

W ciągu roku najmocniej w górę poszły ceny ofertowe odstępnego za mieszkania o powierzchni od 38 do 60 mkw., które wzrosły średnio o 3,7 proc. do 2203 zł/m-c.

Szczegółowe ceny ofertowe najmu mieszkań we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w grudniowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Coraz droższe działki – i w mieście, i w województwie

Po notowanych latem spadkach, średnie ceny ofertowe parcel we Wrocławiu ponownie zmierzają w kierunku 500 zł/mkw. W listopadzie działki pod budowę domu były wyceniane średnio na 489 zł/mkw. – o 4,9 proc. drożej względem października.

Najmocniej – o 39,2 proc. wzrosły oczekiwania sprzedawców dużych działek o powierzchni od 50 do 100 arów. Ze sporym, blisko 11-procentowym wzrostem cen ofertowych musieli radzić sobie także szukających popularnych działek o metrażu 8-12 arów. Wzrost sprawił, że za 10-arową działkę w listopadzie oczekiwano średnio 512 000 zł.

Na promocję mogli liczyć za to szukający nieco większych działek o powierzchni od 12 do 20 arów, które wyceniane były średnio na 453 zł/mkw. (spadek m/m o 7,6 proc.).

W skali roku, wzrost oczekiwań sprzedawców gruntów budowlanych wzrósł o 5,8 proc. Analizując poszczególne metraże, w oczy rzucają się zwłaszcza oferty sprzedaży najmniejszych działek (do 8 arów), których średnia cena ofertowa w ciągu roku wzrosła aż o 48,2 proc., by w listopadzie wynieść rekordowe 883 zł/mkw.

Szczegółowe ceny ofertowe działek budowlanych we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w grudniowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl