wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Mieszkania drożeją znacznie szybciej od działek [RAPORT Bankier.pl]
Mieszkania drożeją znacznie szybciej od działek [RAPORT Bankier.pl]

O kilkanaście procent wzrosły w ciągu roku ceny ofertowe mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym we Wrocławiu. Na podobnym poziomie jak przed rokiem utrzymały się za to oczekiwania sprzedających grunty pod budowę domu i wynajmujących mieszkania – wynika z raportu Bankier.pl i Otodom.pl.

Reklama

Kilkanaście procent w rok

W grudniu oczekiwania deweloperów nieznacznie wzrosły w porównaniu do listopada. Za metr kwadratowy nowego mieszkania oczekiwano średnio 8180 zł (wzrost m/m o 0,6 proc.). Mocniejszy wzrost odnotowano w przypadku najmniejszych kawalerek o powierzchni do 38 mkw., które były wyceniane średnio na 9468 zł/mkw. Były tym samym o 2,3 proc. droższe niż w listopadzie.

Wrocławski rynek pierwotny wciąż pozostaje czwartym najdroższym w Polsce, po Warszawie i Krakowie, gdzie ceny ofertowe znacząco przekraczają 9000 zł/mkw. oraz Gdańsku, gdzie powoli zbliżają się do tego poziomu.

W ciągu roku oczekiwania deweloperów wzrosły średnio o 14,5 proc. (nominalnie o 1034 zł/mkw.).

Szczegółowe ceny ofertowe mieszkań na rynku pierwotnym we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w grudniowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Kawalerki ku granicy 10 000 zł/mkw.

W porównaniu z listopadem wzrosły także oczekiwania sprzedawców mieszkań na rynku wtórnym. Używane lokale były wyceniane średnio na 8230 zł/mkw. – o 0,7 proc. wyżej niż miesiąc wcześniej. Do granicy 10 000 zł/mkw. zbliżyły się stawki dyktowane za metraże do 38 mkw. Te w grudniu wynosiły średnio 9941 zł/mkw.

W ciągu roku wzrost cen ofertowych na rynku wtórnym był zbliżony do obserwowanego na rynku pierwotnym. W ciągu 2019 r. oczekiwania osób wystawiających na sprzedaż używane mieszkania wzrosły średnio o 13,1 proc.

Szczegółowe ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w grudniowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Marazm na rynku najmu

Piąty miesiąc z rzędu wzrosły kwoty wpisywane w ofertach najmu. W grudniu wynajmujący oczekiwali za odstępne średnio 2436 zł/m-c. – o 1,3 proc. więcej niż w listopadzie. Obserwowane od sierpnia wzrosty nie przełożyły się jednak na znaczącą zmianę w porównaniu z grudniem 2018 r. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy stawki wzrosły średnio o 1 proc. (nominalnie o 24 zł/m-c.).

W relacji do listopada najmocniej, o 3,6 proc. wzrosły oczekiwania wynajmujących największe mieszkania o powierzchni od 60 do 90 mkw. Średnia stawka notowana w grudniu, po raz pierwszy od marca 2018 r. przekroczyła granicę 3000 zł/m-c.

Szczegółowe ceny ofertowe najmu mieszkań we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w grudniowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Najmniejsze działki droższe o połowę

Grudzień przyniósł korektę na rynku działek budowlanych we Wrocławiu. Te były w wyceniane średnio na 475 zł/mkw. – o 2,9 proc. niżej niż w listopadzie. Spadły zwłaszcza oczekiwania sprzedających działki o metrażu od 8 do 12 arów, za które żądano o 7,2 proc. mniej niż w listopadzie – średnio 475 zł/mkw.

Średnia cena parceli budowlanej praktycznie nie zmieniła się za to w porównaniu z grudniem 2018 r. Oczekiwania sprzedawców wzrosły o 1,3 proc. (nominalnie o 6 zł/mkw.). Inaczej sytuacja wygląda jednak, gdy spojrzymy na konkretne metraże. Dla przykładu, średnia cena ofertowa najmniejszych działek o powierzchni do 8 arów w ciągu roku wzrosła o 59 proc. do 968 zł/mkw. Znacznie wzrosły także kwoty, za jakie wystawiane są duże działki o powierzchni od 50 do 100 arów, które w grudniu wyceniane były średnio na 397 zł/mkw. (wzrost r/r o 29,7 proc.).

Marcin Kaźmierczak, Bankier.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl