wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Ceny mieszkań i działek w październiku [RAPORT Bankier.pl]
Ceny mieszkań i działek w październiku  [RAPORT Bankier.pl]

Po dwóch miesiącach stabilizacji cen i wcześniejszych dwóch ze spadkami, deweloperzy znacząco podnieśli ceny mieszkań we Wrocławiu. W górę poszły także ceny działek budowlanych. Po rozpoczęciu roku akademickiego, ustabilizowały się za to ceny ofertowe wynajmu – wynika z raportu Bankier.pl i Otodom.pl.

Reklama

Deweloperzy podnieśli ceny

Ceny ofertowe mieszkań na rynku pierwotnym we Wrocławiu wzrosły względem września aż o 8,1 proc. (nominalnie o 601 zł/mkw.) i wyniosły średnio 7986 zł/mkw.

Wzrosły zwłaszcza kwoty wpisywane w ofertach sprzedaży najmniejszych mieszkań o powierzchni do 38 mkw. i nieco większych pomiędzy 38 a 60 mkw. Wzrost wyniósł odpowiednio 8,6 i 9,4 proc. Metr kwadratowy w najmniejszych kawalerkach był wyceniany najwyżej – średnio na 9160 zł.

W porównaniu z październikiem ubiegłego roku, mieszkania na rynku pierwotnym były wyceniane średnio o 15,6 proc. (nominalnie o 1076 zł/mkw.) wyżej.

W korzystniejszej sytuacji względem września znaleźli się jedynie szukający mieszkania na wynajem w Gdańsku, gdzie ceny ofertowe spadły średnio o 0,8 proc.

Dla porównania, w tym samym czasie oczekiwania wynajmujących mieszkania w Łodzi wzrosły o 9,3 proc., a w Poznaniu o 4,8 proc.

Na obniżce najmocniej zyskali szukający na wynajem kawalerek o powierzchni do 38 mkw., za które oczekiwano średnio 1699 zł/m-c. – o 3,5 proc. i 61 zł/m-c. mniej w porównaniu z wrześniem. To największy miesięczny spadek cen kawalerek wśród największych polskich miast.

W październiku średnio o 1,5 proc. wzrosły za kwoty wpisywane w ofertach najmu mieszkań o powierzchni od 60 do 90 mkw., które wyceniane były na 2922 zł/m-c. W porównaniu z październikiem 2018 r. wzrost oczekiwanego odstępnego wyniósł 3,9 proc.

Szczegółowe ceny ofertowe najmu mieszkań we Wrocławiu można sprawdzić we wrześniowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Drożejące parcele

Mniej spokojnie w październiku było z kolei na rynku działek budowlanych, za które sprzedający oczekiwali średnio 466 zł/mkw. – o 4,7 proc. i 21 zł/mkw. więcej niż we wrześniu. Październik był tym samym pierwszym miesiącem ze wzrostem od czerwca. Wyższy wzrost cen ofertowych spośród miast wojewódzkich odnotowano jedynie w Opolu i Białymstoku.

Najmocniej wzrosły kwoty wpisywane w ofertach sprzedaży najmniejszych działek o powierzchni do 8 arów, które wyceniane były średnio na 880 zł/mkw. (wzrost o 8,8 proc. i 71 zł/mkw.).

Na promocje mogli liczyć za to szukający nieco większych parcel pod budowę domu (8-12 arów), które wyceniane były na 462 zł/mkw. – o 5,5 proc. i 27 zł/mkw. mniej niż we wrześniu. Oznacza to, że za 10-arową działkę we Wrocławiu sprzedający oczekiwali średnio 462 tys. zł.

Biorąc pod uwagę całe woj. dolnośląskie działki budowlane wyceniane były średnio na 92 zł/mkw., tyle samo co we wrześniu.

Szczegółowe ceny ofertowe działek budowlanych we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku można sprawdzić we wrześniowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Marcin Kaźmierczak, Bankier.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl