wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Bosch pod Wrocławiem zdradza szczegóły najnowszych inwestycji i świętuje 25 lat działalności

Bosch pod Wrocławiem zdradza szczegóły najnowszych inwestycji i świętuje 25 lat działalności

Jarek Ratajczak,

Zakład układów hamulcowych Bosch w Mirkowie k. Wrocławia Bosch
Zakład układów hamulcowych Bosch w Mirkowie k. Wrocławia

Koncern Bosch w podwrocławski zakład układów hamulcowych zainwestował już ponad miliard złotych i na tym się nie skończy. Jesienią 2021 r. rozpocznie się rozbudowa fabryki o nowe linie produkcyjne. A to oznacza nowe miejsca pracy

  • Rozbudowa zakładu – 25% więcej powierzchni już w 2022 roku
  • Inwestycje w linie produkcyjne innowacyjnych produktów do samochodów elektrycznych i hybrydowych
  • 37 milionów komponentów dostarczonych na 5 kontynentów
  • Co 3 sekundy produkowany jest różnego rodzaju układ hamulcowy

Zakład produkcyjny Boscha w Mirkowie koło Wrocławia do końca 2022 roku powiększy się o 25%. Uruchomione zostaną nowe, zautomatyzowane linie produkcyjne, na których powstawać będą m.in. innowacyjne elementy do samochodów elektrycznych i hybrydowych. Firma rozwija również centrum kompetencji wspierające globalne operacje biznesowe Bosch. O najnowszych planach inwestycyjnych koncern poinformował przy okazji jubileuszu 25-lecia działalności zakładu w aglomeracji wrocławskiej.

Rafał Rudziński, prezes spółki Robert Bosch w Polsce. Fot. Bosch
Rafał Rudziński, prezes spółki Robert Bosch w Polsce.
Komponenty wytwarzane w zakładzie Bosch w Mirkowie dbają o bezpieczeństwo milionów kierowców i pasażerów na całym świecie. Przez 25 lat udało nam się zbudować silną pozycję w koncernie. Dziś fabryka pod Wrocławiem odpowiada za produkcję najbardziej innowacyjnych elementów układów hamulcowych oferowanych przez Bosch

Rafał Rudziński, prezes spółki Robert Bosch w Polsce.

Bosch Mirków koło Wrocławia: praca i zatrudnienie

Zakład układów hamulcowych Bosch w Mirkowie k. Wrocławia powstał w 1996 r. Dziś to kompleksowy ośrodek produkcyjno-badawczy. Na ponad 33 tys. mkw. powierzchni, zespół ponad 900 specjalistów rozwija i produkcje komponentów do układów hamowania, które stosowane są w pojazdach wielu koncernów motoryzacyjnych. W ciągu ostatniego ćwierćwiecza na liniach produkcyjnych wytworzono ponad 37 mln komponentów i dostarczono je na 5 kontynentów. Obecnie w Mirkowie co 3 sekundy produkowane są różnego rodzaju układy hamulcowe.

Przedstawiciele firmy podkreślają, że sukces fabryki nie byłby możliwy bez silnego zespołu pracowników. Bosch oferty pracy.

W ciągu ostatnich 25 lat pracownicy naszej fabryki wielokrotnie wypracowywali standardy działania, które były później wdrażane w innych zakładach produkcyjnych Bosch. Naszą siłą jest kreatywność i wysokie kompetencje kadry w każdym obszarze. Dzięki zaangażowaniu i umiejętnościom naszego zespołu, stworzyliśmy pod Wrocławiem wiodący ośrodek produkcji i rozwoju oferowanych przez Bosch komponentów do układów hamulcowych

Piotr Pyzio, członek zarządu Robert Bosch sp. z o.o. i dyrektor fabryki w Mirkowie.
25 lat fabryki układów hamulcowych Bosch w Mirkowie k. Wrocławia Fot. Bosch
25 lat fabryki układów hamulcowych Bosch w Mirkowie k. Wrocławia

Bosch Wrocław: badania i rozwój

Centrum B&R Boscha, w którym pracuje obecnie ponad 70 inżynierów, od początku wspiera zarówno zakład produkcyjny w Mirkowie jak i inne fabryki koncernu Bosch, rozwijając ofertę motoryzacyjną firmy. Wrocławski ośrodek jest centrum kompetencji w zakresie prac nad zbiornikiem wyrównawczym płynu hamulcowego – podstawowym komponentem zespołów mocy każdej generacji. Eksperci z Mirkowa są też odpowiedzialni za konstrukcję pierwszej generacji iBoostera.

Zespół Centrum B&R uczestniczy również w pracach rozwojowych koncernu przy opracowywaniu kolejnych generacji układów hamulcowych – np. Zintegrowanego Zespołu Mocy (eng. Integrated Power Brake). Tym samym współtworzy obecne trendy elektryfikacji i wspiera dalszą automatyzację jazdy.

W Centrum B&R prowadzone są także prace z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Celem jest optymalizacja procesu rozwoju produktu, również dla innych lokacji.

Obecnie powstaje nowy zespół odpowiedzialny za obszar testowy, który uzupełni istniejące obszary badań funkcjonalnych i wytrzymałościowych o wibroakustykę. Tym samym liczba ekspertów Centrum B&R w Mirkowie przekroczy 80.

Bosch Mirków koło Wrocławia Fot. Bosch
Bosch Mirków koło Wrocławia

Bosch Mirków k. Wrocławia: Co tam produkują?

  • iBooster generacji 1 i 2

iBooster to system wspomagania układu hamulcowego. Jego działanie pozwala na skrócenie drogi hamowania, co zwiększa bezpieczeństwo jazdy. Oprogramowanie iBoostera może być skonfigurowane tak, by odpowiednio ustawić wyczucie pedału hamulca, dostosowując je do wymogów konkretnych producentów. Ta sama jednostka iBooster może być więc umieszczana w różnych modelach samochodów, nadając każdemu pojazdowi indywidualne cechy.

  • Czujnik prędkości koła (WSS)

Podstawowym zadaniem czujnika prędkości koła jest zbieranie informacji o prędkości obrotowej kół jezdnych dla systemu ABS, kontrolującego siłę hamowania. Gdy prędkość obrotowa kół spadnie poniżej określonej wartości, ABS włącza się i zmniejsza siłę hamowania, by nie dochodziło do poślizgu kół. System ABS przesyła też informacje z czujników WSS do innych systemów elektronicznych, takich jak kontroli trakcji (TC) czy stabilizacji toru jazdy (ESP). To z kolei pozwala uruchamiać hamulce, czy kontrolować inne podzespoły celem zapobieżenia poślizgowi poprzecznemu czy wzdłużnemu samochodu.

Fabryka układów hamulcowych Bosch w Mirkowie k. Wrocławia Fot. Bosch
Fabryka układów hamulcowych Bosch w Mirkowie k. Wrocławia

Bosch: Wrocław, Polska, świat

W Polsce Grupa Bosch jest obecna od roku 1992. Reprezentują ją cztery spółki: Robert Bosch; Bosch Rexroth; BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego i sia Abrasives Polska. Bosch prowadzi w Polsce działalność w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie i zatrudnia blisko 7 700 pracowników (zgodnie ze stanem na 31.12.2020).

W 2020 r. Bosch na świecie zatrudniał blisko 395 tys. pracowników (w tym 73 tys. w działach badań i rozwoju w 129 ośrodkach R&D oraz blisko 30 tys. ekspertów IT). W 2020 roku firma miała obrót w wysokości 71,5 miliarda euro.

Bosch prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Jako wiodące przedsiębiorstwo IoT, firma oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów (Smart Homes), inteligentnych miast (Smart Cities) oraz zintegrowanej w sieci mobilności i zintegrowanego przemysłu.

O zakładach Boscha we Wrocławiu, czytaj także: Rekordowa produkcja BSH przy ul. Żmigrodzkiej. Firma zapowiada nowe inwestycje i wzrost zatrudnienia.

 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl