wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 11°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Inwestorzy chcą Bioceltix. Szykuje się na udany debiut na giełdzie

Jarek Ratajczak,
Od lewej strony: Łukasz Bzdzion i Paweł Wielgus Bioceltix
Od lewej strony: Łukasz Bzdzion i Paweł Wielgus

Wrocławski Bioceltix z ogromnym zainteresowaniem akcjami spółki ze strony inwestorów. To zapowiedź udanego debiutu spółki na giełdzie New Connect.

Wrocławski Bioceltix to jedna z wschodzących gwiazd polskiej biotechnologii. Spółka jest po ofercie publicznej akcji i ma powody do zadowolenia: blisko 97 proc. redukcji zapisów w transzy małych inwestorów. Bardzo duże zainteresowanie akcjami spółki ze strony dużych inwestorów.

  • Biotechnologiczny Bioceltix, opracowujący leki biologiczne dla zwierząt towarzyszących, z początkiem marca rozpoczął publiczną emisję akcji o wartości ok. 7,4 mln PLN.
  • Spółka zakończyła przyjmowanie zapisów i wpłat w transzy dużych inwestorów. Zainteresowanie akcjami spółki znacznie przewyższyło wartość emisji.
  • 22 marca zarząd Bioceltix podjął uchwałę w sprawie przydziału akcji oferowanych. Zgodnie z nią dokonano przydziału wszystkich akcji.
  • Stopa redukcji zapisów w transzy małych inwestorów wyniosła 96,8 proc.
  • Bioceltix planuje debiut na New Connect najpóźniej w III kwartale br.

Bioceltix – spółka biotechnologiczna rozwijająca leki biologiczne dla psów i koni – z początkiem marca 2021 r. rozpoczęła publiczną emisję akcji o wartości ok. 7,4 mln zł. Zapisy na akcje dla inwestorów indywidualnych zostały zamknięte 15 marca. Spółka zakończyła także przyjmowanie zapisów i wpłat w transzy dużych inwestorów (21 marca). Zapisy wśród inwestorów przyniosły ogromny popyt, który kilkukrotnie przewyższył całą wartość emisji.

Inwestorzy w transzy małych inwestorów złożyli zapisy w liczbie znacznie przekraczającej nie tylko liczbę akcji oferowanych w tej transzy, ale w ogóle liczbę akcji w całej ofercie. W efekcie średnia stopa redukcji zapisów w transzy małych inwestorów wyniosła 96,8 proc.

W czwartym kwartale ubiegłego roku spółka zakończyła rundę pre-IPO i w ramach subskrypcji prywatnej zebrała od inwestorów 3,5 mln zł. Bioceltix planuje debiut na NewConnect w II lub III kwartale br., zależnie od tempa rejestracji podwyższonego kapitału zakładowego.

Wrocławski Bioceltix z milionami od inwestorów

W ciągu blisko pięciu lat działalności spółka przekonała do siebie wielu inwestorów pozyskując kilkanaście milionów złotych. W akcjonariacie znalazły się m.in. fundusze Kvarko Group, Infini, Leonarto oraz Alternative Solution.

Spółka jest również beneficjentem dwóch dotacji z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach tzw. „szybkiej ścieżki”. Czytaj także: Wrocławska firma biotechnologiczna Bioceltix dostała 5,1 mln zł dofinansowania na opracowanie leku biologicznego dla koni, opartego o komórki macierzyste

– Jako Bioceltix działamy w branży biotechnologicznej w niszowym sektorze. Rynek weterynaryjnych leków biologicznych jest relatywnie młody - pierwszy produkt biotechnologiczny w weterynarii został zarejestrowany przez EMA dopiero w 2017 roku. Było to przeciwciało monoklonalne stosowane w leczeniu atopowego zapalenia skóry u psów. Na wzrost tego rynku mają obecnie wpływ głównie zmiany trendów społecznych - zwierzęta towarzyszące coraz częściej traktujemy jak pełnoprawnych członków rodziny, co powoduje, że przestajemy liczyć się z kosztami leczenia.

dr Paweł Wielgus, członek zarządu Bioceltix SA

Wrocławski Bioceltix technologia

Bioceltix S.A, to wrocławska spółka rozwijająca innowacyjne leki weterynaryjne, bazujące na allogenicznych mezenchymalnych komórkach macierzystych. Opracowane i zarejestrowane produkty lecznicze mają być stosowane w leczeniu najczęściej występujących chorób o podłożu zapalnym i autoimmunologicznym, do których zaliczamy zmiany zwyrodnieniowe stawów u psów, czy atopowe zapalenie skóry u psów oraz zapalenie stawów u koni. Czytaj także: Wrocławski Bioceltix pracuje nad lekami biologicznymi. To przełom w weterynarii.

Mając własną, technologię i certyfikowaną wytwórnię jesteśmy w stanie budować solidny fundament biznesowy w oparciu o produkcję własną. To wyróżnia nas na tle światowych firm biotechnologicznych na porównywalnym etapie rozwoju. Nasza przełomowa technologia ALLO-BCLX bazującą na allogenicznych (jeden dawca – wielu biorców) mezenchymalnych komórkach macierzystych, jest platformą do dalszego rozwoju leków dedykowanych w leczeniu chorób o podłożu zapalnym i autoimmunologicznym.

Łukasz Bzdzion, prezes zarządu i współzałożyciel Bioceltix SA

Bioceltix opracowuje innowacyjne leki biologiczne

Przedstawiciele Bioceltix podkreślają, że według niezależnych analiz, w 2020 r. wartość światowego rynku leków weterynaryjnych wyniosła 29,2 mld USD, a do 2028 r. rynek rosnąć ma w tempie 7,4 proc. rocznie. O potencjale rynku pośrednio świadczy także m.in. warte 245 mln USD przejęcie w 2019 r. notowanej na Nasdaq spółki Aratana Therapeutics przez Elanco Animal Health. Aratana posiadała w swoim portfolio m.in. Galliprant, niesteroidowy lek przeciwzapalny stosowany w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów u psów. Podobnych transakcji w ostatnich latach było co najmniej kilka.

Bioceltix made in Wrocław

Spółka dysponuje własną wytwórnią leków, w której uruchomiła izolowaną linię produkcyjną w standardzie farmaceutycznym cGMP (ang. Current Good Manufacturing Practice) – standard jakości dla wytwarzania leków. Aktualnie Spółka rozwija trzy produkty lecznicze, które przejdą pełną ścieżkę rejestracyjną w Europejskiej Agencji Leków (ang. EMA):

  • BCX-CM-J – najbardziej zaawansowany kandydat na lek w leczeniu zmian zwyrodnieniowych stawów u psów, planowane wprowadzenie na rynek w 2024 r., docelowa grupa pacjentów to ok. 13 mln psów w UE,
  • BCX-CM-AD – kandydat na lek w terapii atopowego zapalenia u psów, docelowa grupa pacjentów to ok. 10 mln psów w UE,
  • BCX-EM – kandydat na lek w terapii zapalenia stawów u koni, docelowa grupa pacjentów to 0,3 mln koni w UE.

W 2019 r. Bioceltix SA został laureatem konkursu Start-Up Challenge, finalistą konkursu Chivas Venture, a także znalazł się w rankingu 25 najlepszych polskich startupów (MyCompany). Spółka uczestniczyła w programie akceleracyjnym Sebastiana Kulczyka – InCredibles.

Bioceltix/jr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl