wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

30°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Aplikacja „Ja tu rządzę” wykorzystuje otwarte dane we Wrocławiu

Chcesz być prezydentem Wrocławia i zarządzać miejskim budżetem? – można spełnić to marzenie dzięki aplikacji „Ja tu rządzę”, opracowanej przez Fundację Media 3.0 i programistów SAP Hybris. Ich program zdobył 3. miejsce na pierwszym rządowym hackathonie danych publicznych. W nagrodzonej aplikacji wykorzystano dane UM Wrocławia udostępnione w ramach – Otwarte dane we Wrocławiu.

Reklama

24-25 września w Bibliotece Narodowej odbył się pierwszy rządowy hackathon zorganizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji. Przez dwa dni, siedemnaście zespołów przygotowywało prototypy aplikacji, wykorzystując otwarte bazy danych publicznych, udostępnionych przez instytucje rządowe i samorządowe.

Zespół Media 3.0 i SAP stworzył aplikację „Ja tu rządzę”, dzięki której można na moment wcielić się w prezydenta Wrocławia i nauczyć się zarządzać miejskim budżetem. Aplikacja oparta jest na rzeczywistych danych finansowych z UM Wrocławia.

– Podczas hackathonu zdecydowaliśmy się "wziąć na warsztat" dane finansowe Wrocławia, ponieważ urząd tego miasta jako jeden z niewielu zdecydował się na konkretne kroki w temacie otwierania danych. Centrum Usług Informatycznych właściwie w ciągu jednego dnia udostępniło nam dane finansowe budżetu miasta w takim formacie o jaki prosiliśmy, co znacznie ułatwiło pracę programistom. Nie wszystkie samorządy są tak transparentne, natomiast mamy nadzieję, że coraz więcej miast pójdzie za przykładem Wrocławia –  mówi Łukasz Żyła, prezes Fundacji Media 3.0.

Alikacja czeka na pieniądze

Opracowana aplikacja „Ja tu rządzę” nie jest na razie ogólnodostępna. Jej twórcy mówią, że podczas dwóch dni hackathonu przygotowali demo, natomiast, jak zapowiada Ministerstwo Cyfryzacji, w przyszłym roku trzy zwycięskie projekty zostaną wdrożone.

– Nasza dewiza jest prosta: To twoje miasto. To twoje pieniądze. Ty decydujesz. Uważamy, że im więcej ludzie wiedzą o tym, jak samorząd działa, jakie ma obowiązki, skąd ma przychody i na co je wydaje, tym efektywniej mogą współpracować ze swoim samorządem i wpływać na podejmowane w ich mieście decyzje – mówi Łukasz Żyła. – To doskonałe narzędzie do prowadzenia symulacji i analiz budżetowych. Już w aktualnym stadium rozwoju może służyć jako pomoc dla radnych czy instytucji publicznych. Ten z pozoru nieciekawy temat, angażuje też mieszkańców – dodaje.

 

Otwarte Dane we Wrocławiu

Wrocław, tak jak inne miasta w Polsce i na świecie, chce udostępnić jak najwięcej wytwarzanych i przetwarzanych przez miasto danych, upraszczając w ten sposób dostęp do informacji publicznej.

Otwarte dane we Wrocławiu – to wrocławski serwis internetowy, umożliwiający wszystkim zainteresowanym, w tym mieszkańcom Wrocławia, szybkie i łatwe dotarcie do informacji publicznych, gromadzonych przez Urząd Miejski Wrocławia oraz inne jednostki miejskie. To również wyjście naprzeciw oczekiwaniom wrocławian, którzy chcą zapoznać się ze sposobem funkcjonowania miasta.

Otwarte dane (Open Data) to informacje lub zbiory danych, z których wszyscy mogą swobodnie korzystać. Można je rozpowszechniać i wykorzystywać bez żadnych ograniczeń, również w celach komercyjnych. Ich uporządkowanie i upublicznienie ma na celu m.in. inspirowanie przedsiębiorczości, zwiększenie zaangażowania w sprawy miasta oraz wykazanie transparentności działań władz miejskich.

Sprawdź dostępne już dzisiaj zbiory danych. Projekt będzie sukcesywnie powiększany o kolejne „otwarte dane”, o czym wszyscy zainteresowani będą informowani za pośrednictwem tego serwisu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl