www.wroclaw.pl

  AB z Wrocławia wśród 100 największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej

  Wywodząca się z Wrocławia, Grupa AB – dystrybutor IT, RTV i AGD oraz elektroniki użytkowej w Europie Środkowo-Wschodniej, zajęła 99. miejsce w rankingu „Europa 500 – największe firmy Europy Środkowo-Wschodniej”. Tym samym zanotowała awans o 24 pozycje w 10. edycji zestawienia dziennika „Rzeczpospolita” i firmy Deloitte.

  Ranking „Europa 500” bierze pod uwagę ponad 800 przedsiębiorstw z 19 krajów uszeregowanych wg wielkości przychodów w 2015 roku. Grupa AB zanotowała w tym okresie ponad 1,6 mld EUR, czyli 7,1 mld zł przychodów.  

  Miejsce wśród liderów

  AB znalazło się także w wąskim gronie firm tworzących – w ramach rankingu „Europa 500” – Index of Success. Jest to wskaźnik rynkowego sukcesu najlepszych spółek regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Indeks ten pokazuje koniunkturę w biznesie oraz kondycję największych i najbardziej dynamicznych przedsiębiorstw.

  – Znalezienie się w gronie wiodących liderów Europy Środkowo-Wschodniej, w przeważającej mierze składającym się z potężnych grup bankowych, czy surowcowych jest powodem do dumy – mówi Andrzej Przybyło, prezes zarządu AB S.A.: – Tym bardziej że warunki, które spełnia AB są obiektywne i oparte na twardych danych finansowych.

  Aby znaleźć się w Index of Success należy spełnić kilka kryteriów. Najważniejsze z nich to: duża skala prowadzonego biznesu (500 mln EUR przychodów), siedziba spółki musi być zlokalizowana w Europie Środkowej, spółka musi mieć przejrzystą strukturę właścicielską oraz publikować sprawozdania finansowe. Firma musi też prowadzić działalność w co najmniej trzech krajach oraz cieszyć się dobrą reputacją. Dodatkowo pod uwagę brane są pozafinansowe kryteria, jak choćby prowadzona przez daną spółkę aktywność w obszarze zrównoważonego rozwoju.

  Od roku na GPW

  W ramach rankingu „Europa 500” Grupa AB została także wyróżniona w gronie największych firm handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie zajęła 20. miejsce w zestawieniu. Podkreślono także wysoką pozycję AB w grupie firm kontrolowanych przez polski prywatny kapitał.

  – To wyróżnienie ma szczególny wymiar, ponieważ w 2016 roku mija 10 lat od debiutu spółki AB na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie – twierdzi Andrzej Przybyło, prezes zarządu AB S.A. – Rynek inwestycyjny ocenia nas jako najstabilniejszą, najbezpieczniejszą i najlepszą jakościowo spółkę w branży, która jest w pełni wiarygodna w realizacji strategii rozwoju oraz ma najlepsze perspektywy wzrostu w kolejnych latach

  Grupa kapitałowa AB plasuje się w czołówce największych dystrybutorów IT/AGD/RTV i zabawek w Europie. Prowadzi działalność w Polsce, Czechach i na Słowacji, sprzedając produkty największych światowych producentów nowoczesnych technologii do ponad 16 tys. partnerów handlowych. Od 2006 roku spółka AB S.A. jest notowana na GPW.