wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 6°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wywodząca się z Wrocławia, Grupa AB – dystrybutor IT, RTV i AGD oraz elektroniki użytkowej w Europie Środkowo-Wschodniej, zajęła 99. miejsce w rankingu „Europa 500 – największe firmy Europy Środkowo-Wschodniej”. Tym samym zanotowała awans o 24 pozycje w 10. edycji zestawienia dziennika „Rzeczpospolita” i firmy Deloitte.

Reklama

Ranking „Europa 500” bierze pod uwagę ponad 800 przedsiębiorstw z 19 krajów uszeregowanych wg wielkości przychodów w 2015 roku. Grupa AB zanotowała w tym okresie ponad 1,6 mld EUR, czyli 7,1 mld zł przychodów.  

Miejsce wśród liderów

AB znalazło się także w wąskim gronie firm tworzących – w ramach rankingu „Europa 500” – Index of Success. Jest to wskaźnik rynkowego sukcesu najlepszych spółek regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Indeks ten pokazuje koniunkturę w biznesie oraz kondycję największych i najbardziej dynamicznych przedsiębiorstw.

– Znalezienie się w gronie wiodących liderów Europy Środkowo-Wschodniej, w przeważającej mierze składającym się z potężnych grup bankowych, czy surowcowych jest powodem do dumy – mówi Andrzej Przybyło, prezes zarządu AB S.A.: – Tym bardziej że warunki, które spełnia AB są obiektywne i oparte na twardych danych finansowych.

Aby znaleźć się w Index of Success należy spełnić kilka kryteriów. Najważniejsze z nich to: duża skala prowadzonego biznesu (500 mln EUR przychodów), siedziba spółki musi być zlokalizowana w Europie Środkowej, spółka musi mieć przejrzystą strukturę właścicielską oraz publikować sprawozdania finansowe. Firma musi też prowadzić działalność w co najmniej trzech krajach oraz cieszyć się dobrą reputacją. Dodatkowo pod uwagę brane są pozafinansowe kryteria, jak choćby prowadzona przez daną spółkę aktywność w obszarze zrównoważonego rozwoju.

Od roku na GPW

W ramach rankingu „Europa 500” Grupa AB została także wyróżniona w gronie największych firm handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie zajęła 20. miejsce w zestawieniu. Podkreślono także wysoką pozycję AB w grupie firm kontrolowanych przez polski prywatny kapitał.

– To wyróżnienie ma szczególny wymiar, ponieważ w 2016 roku mija 10 lat od debiutu spółki AB na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie – twierdzi Andrzej Przybyło, prezes zarządu AB S.A. – Rynek inwestycyjny ocenia nas jako najstabilniejszą, najbezpieczniejszą i najlepszą jakościowo spółkę w branży, która jest w pełni wiarygodna w realizacji strategii rozwoju oraz ma najlepsze perspektywy wzrostu w kolejnych latach

Grupa kapitałowa AB plasuje się w czołówce największych dystrybutorów IT/AGD/RTV i zabawek w Europie. Prowadzi działalność w Polsce, Czechach i na Słowacji, sprzedając produkty największych światowych producentów nowoczesnych technologii do ponad 16 tys. partnerów handlowych. Od 2006 roku spółka AB S.A. jest notowana na GPW.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl