wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Koncern 3M Wrocław wyda miliard dolarów na ochronę środowiska
Centrum produkcyjne 3M we Wrocławiu, tzw. Superhub 3M jest trzecim największym centrum produkcyjnym firmy na świecie. 3M
Centrum produkcyjne 3M we Wrocławiu, tzw. Superhub 3M jest trzecim największym centrum produkcyjnym firmy na świecie.

3M – światowy lider w dziedzinie innowacji i produkcji – ogłosił nowe cele środowiskowe. Do 2030 roku planuje zmniejszyć zużycie wody w swoich zakładach (we Wrocławiu koncern ma Superhub 3M Wrocław) o 25 proc. oraz zainwestować w najnowocześniejsze systemy jej oczyszczania. Do 2050 roku firma chce osiągnąć całkowitą neutralność węglową. Na realizację planu 3M przeznaczy miliard dolarów.

Koncern informuje, że długoterminowo inwestycje 3M przyczynią się do rozwoju programów redukcji odpadów i kontroli zanieczyszczeń, zmniejszenia zużycia wody oraz pozyskania i zastosowania najlepszych dostępnych technologii do jej uzdatniania. Centrum produkcyjne 3M we Wrocławiu, tzw. Superhub 3M, jest trzecim największym centrum produkcyjnym firmy na świecie.

Radek Kaskiewicz Fot. 3M
Radek Kaskiewicz
Podejmujemy starania ukierunkowane na osiągnięcie neutralności klimatycznej już teraz. Chcemy być w tym zakresie liderem, który wyznacza kierunek i zachęca do zmian inne firmy. Działania na rzecz środowiska naturalnego i zrównoważonego rozwoju to fundamenty naszej strategii, które pomagają 3M nieustannie się rozwijać.

Radek Kaskiewicz, dyrektor zarządzający 3M w regionie Europy Wschodniej

Superhub 3M Wrocław

Dzięki zastosowaniu wiedzy naukowej i technologicznej, a także nieustannemu wprowadzaniu innowacyjnych produktów i rozwiązań, od 2000 roku 3M regularnie zmniejsza emisję dwutlenku węgla. Firma dąży kolejno do: 50 proc. redukcji CO2 do 2030 roku i 80 proc. w ciągu kolejnych dziesięciu lat. Działania mają zaowocować osiągnięciem całkowitej (100 proc.) neutralności węglowej do 2050. Czytaj także: Wrocławskie 3M przechodzi na zieloną energię.

3M Wrocław – neutralność węglowa do 2050 roku

3M zobowiązała się również do zmniejszenia zużycia wody w swoich zakładach produkcyjnych na całym świecie w ciągu najbliższej dekady - o 10 proc. do 2022 roku, o 20 proc. do 2025 roku oraz o 25 proc. do 2030 roku.

3M spodziewa się zmniejszyć ogólne zużycie wody o około 9,5 miliarda litrów rocznie. Do 2023 roku firma planuje także zainwestować w najnowocześniejsze instalacje oczyszczania wody i od 2024 roku korzystać z nich we wszystkich największych zakładach produkcyjnych.

Źródła odnawialne – 100 proc. w Polsce osiągnięte

3M od 2019 roku jest członkiem RE100, globalnej inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju stworzonej przez The Climate Group. Skupia ona firmy, których ambicją jest pozyskiwanie stuprocentowej energii ze źródeł odnawialnych oraz redukcja emisji CO2. W związku z przystąpieniem do RE100 3M zobowiązało się, że do 2050 roku 100 proc. energii elektrycznej używanej we wszystkich lokalizacjach firmy będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych.

Strategia 3M zakłada także, że do 2025 roku co najmniej 50 proc. energii elektrycznej wykorzystywanej we wszystkich lokalizacjach firmy na świecie będzie pochodzić z OZE. Globalna siedziba 3M w St. Paul (USA) jest w całości zasilana energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

W Polsce 3M podjęło działania, aby już od początku 2021 roku przejść na 100 proc. energii z odnawialnych źródeł, co ma ogromne znaczenie ze względu na skalę działalności. To właśnie tutaj znajduje się największe centrum produkcyjne 3M w Europie.

Decyzja o „przełączeniu” się już od początku 2021 na 100 proc. energii z odnawialnych źródeł to kluczowy krok w wypełnieniu globalnego celu 3M. Dbałość o zrównoważony rozwój i lokalne społeczności jest dla nas priorytetową wartością wpisaną w długofalową strategię. Zakup czystej energii jest kolejnym elementem naszej polityki zrównoważonego rozwoju.

Anthony Crawford, dyrektor operacji produkcyjnej 3M w regionie Europy Wschodniej

Firma dąży także do bycia „zero landfill” (brak składowanych odpadów), realizując tym samym globalny plan. Także ten cel 3M osiągnęła w Polsce już w 100 proc.

Nauka dla zrównoważonej przyszłości

Historia działań 3M w zakresie zrównoważonego rozwoju sięga 1975 roku.

  • Powstał wówczas Pollution Prevention Pays (Program Zapobiegania Zanieczyszczeniom). Jego celem jest eliminowanie lub ograniczanie źródeł zanieczyszczeń w produktach i procesach 3M.
  • W 2015 roku firma przedstawiła Cele Zrównoważonego Rozwoju 2025.
  • Następnie w  2019 roku ogłosiła zobowiązanie do wprowadzania na rynek produktów posiadających wartości dla  zrównoważonego rozwoju „Sustainability Value Commitment”.

3M Wrocław

3M Poland Sp. z o.o. jest firmą technologiczno-produkcyjną będącą oddziałem międzynarodowego koncernu 3M. Przedsiębiorstwo działa na polskim rynku od 30 lat w trakcie których zainwestowało ponad 650 mln USD w technologie znajdujące zastosowanie w niemalże każdym obszarze życia.

W Polsce 3M posiada obecnie 4 ośrodki produkcyjne: dwa we Wrocławiu, w Janinowie k. Grodziska Mazowieckiego oraz w Rabce. 3M zatrudnia w Polsce ponad 4 tys. pracowników i wytwarza 12 tys. produktów w ramach 4 grup biznesowych: Bezpieczeństwo i Przemysł, Transport i Elektronika, Ochrona Zdrowia oraz Produkty Konsumenckie.

Centrala firmy mieści się w Kajetanach k. Warszawy. We Wrocławiu, przy największym centrum produkcyjnym 3M w Europie zlokalizowane są: Centrum Innowacji i Centrum Szkoleniowe, obiekty, w których firma prezentuje klientom i partnerom swoje technologie i rozwiązania. Od 2015 r. również we Wrocławiu firma uruchomiła Centrum Usług Wspólnych, wspierające wewnętrzne procesy firmy w krajach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.

3M/jr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl