Działania Wrocławia związane z koronawirusem [RAPORT 21 MARCA]

 Działania Wrocławia związane z koronawirusem [RAPORT 21 MARCA]

- Od wczoraj mamy zupełnie nową sytuację, wprowadzono stan epidemii. Właściwy minister ma bardzo szerokie uprawnienia. Można wprowadzić ograniczenia w poruszaniu się po kraju, póki co to się nie dzieje. Nadal obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób.

- Powtarzam jeszcze raz - nie jesteśmy jako państwo przygotować się na majowe wybory prezydenckie. Usłyszałem, ze nie ma konstytucyjnych przesłanek do zmiany termonu wyborów. Są ludzkie, zdrowotne, epidemiologiczne. Przygotowanie wyborów to długi proces, wiele tygodni pracy. Staniemy na wysokości zadania, ale jest to niebezpieczne i nieodpowiedzialne - mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. 

Działania, pytania

  • Trwa akcja #zostanwdomu. Duży wysiłek za nami, nie zmarnujmy go. Kto nie musi, nie wychodzi. Dlatego Straż Miejska przypomina, żeby nie gromadzić się w plenerze, pogoda zresztą pomogła, bo zimno.
  • Co można robić we Wrocławiu nie wychodząc z domu – ofertę można znaleźć  jest na stronie wroclaw.pl.
  • Wyspa Słodowa jest zamknięta, teren patrolowali również strażnicy miejscy na koniach.
  • Nieczynne są targowiska, przy Dworcu Świebodzkim i na Młynie, będziemy patrolować te miejsca.
  • Czyścimy autobusy i tramwaje: w ciągu trzech tygodni 405 litrów płynów u dezynfekcji poręczy, 330 l. koncentratu do mycia podłóg i ścian pojazdów - tyle środków wykorzystuje się do czyszczenia pojazdów, kolejne środki czystości są zamówione. Ponadto regularne: ozonowanie i odkażanie przy wykorzystaniu specjalistycznego podmiotu zewnętrznego
  • Kupujemy 1,5 tys. testów do szpitala, to koszt 100 tys. zł, niedługo do Wrocławia przyjedzie karetka, którą kupiliśmy.
  • Nauczanie zdalne - minister edukacji zapowiada, ze od 25 marca nauczyciele mają prowadzić nauczanie podstawy programowej. Poprosił dyrektorów, by ci sprawdzili, na ile ich szkoły są gotowe do prowadzenia nauki na odległość. Chodzi tu przede wszystkim o dostęp zarówno nauczycieli jak i uczniów do komputera i internetu. Mocno liczę na to, że pewnie kwestie będą rozwiązane systemowo, a nie przerzucane na dyrektyw placówek. Z niecierpliwością czekam na szczegóły, o których będę Was informował.
  • Wczoraj zapowiedziałem, że podejmiemy rozmowy z dyrektorami przedszkoli niepublicznych, które otrzymują 75 proc. miejską dotację. Zdaję sobie sprawę, że pobieranie czesnego od rodziców jest umową pomiędzy dyrektorem takiego przedszkola, a właśnie rodzicami.
  • Chciałbym podjąć dialog związany z pobieranie czesnego w pełnej wysokości za okres, w którym przedszkola po prostu nie funkcjonują. Od poniedziałku w tej sprawie będzie kontaktował się z takimi placówkami Departament Edukacji.
  • WCRS razem z Wojskami Obrony Terytorialnej zaopatrzyło w żywność osoby zakwaterowane na czas kwarantanny w akademikach