wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Miasta partnerskie Wrocławia: Drezno, czyli zachwycająca różnorodność

Wiele osób twierdzi, że to najpiękniejsze miasto w Niemczech, a słynny Goethe uważał, że skupiło się w nim wielkie bogactwo wszelkiego rodzaju. Warto pojechać do Drezna, by zobaczyć to na własne oczy, oraz przekonać się, jakie podobieństwa łączą położoną nad Łabą stolicę Wolnego Państwa Saksonii z nadodrzańską stolicą Dolnego Śląska. Zajrzyjcie do Drezna – na weekend lub dłużej. To tylko niespełna 270 km od Wrocławia. Autostradą A4 dojedziecie w niecałe trzy godziny.

Reklama

Wrocław nawiązał kontakty partnerskie z Dreznem już w 1963 r., jeszcze za czasów państw sojuszniczych bloku socjalistycznego. Umowę o partnerstwie znowelizowano dwa lata po pierwszych wolnych wyborach w Polsce – w 1991 r. Program współpracy między oboma miastami obejmuje wymianę doświadczeń w zakresie: reformy administracyjnej i rozwoju samorządności lokalnej, zachowania zabytkowego charakteru starego miasta oraz rozwoju rozwiązań przestrzennych w jego obrębie, wymiany kulturalnej oraz wymiany dzieci i młodzieży. Jedną z odsłon tych relacji są na przykład trwające teraz w stolicy Saksonii V Polsko-Niemieckie Dni Kultury (25.09-20.11.2016).

Niemiecka „Florencja” 

Na przestrzeni wieków Drezno było niezwykłą rezydencją panującej dynastii Wettinów. Dzisiaj uchodzi za europejską perłę baroku, która swój stylowy charme udanie łączy z cechami nowoczesnej metropolii. Nazywane Florencją Północy, Drezno, którego starówka legła w gruzach w czasie II wojny światowej, w wyniku tzw. nalotów dywanowych w lutym 1945 r., przeprowadzonych przez brytyjskie i amerykańskie lotnictwo, musiało swoje architektoniczne dziedzictwo odtwarzać od podstaw. Nie ze wszystkimi obiektami to się udało, a ślad po nich pozostał jedynie w archiwalnych źródłach. 

Widok na Łabę i Stare Miasto

Położone w dolinie Łaby Drezno z jednej strony przyciąga bogactwem dzieł kultury i sztuki, z drugiej zaś imponuje nowoczesnością, mocno aspirując do miana centrum niemieckiej nauki i przemysłu. Jest miastem tolerancji i otwarcia na świat, którego niepowtarzalną atmosferę budują także sami mieszkańcy. Gościnność drezdeńczyków, oferta turystyczna i kulturalno-rozrywkowa ściągają do Saksonii rzesze turystów z całego świata przez cały rok.  

W podróż...

...do Drezna najlepiej wybrać się oczywiście własnym samochodem (albo np. BlaBlaCarem). Autostradą A4 pomkniemy na Zgorzelec/Górlitz, a stamtąd już tylko sto kilometrów do celu.

Samolotem z Wrocławia bezpośrednio do Drezna nie polecimy, ale warto wiedzieć, że tamtejsze lotnisko (Drezno-Klotzsche) jest położone w odległości 9 km od centrum miasta i na przykład szybką koleją podmiejską S-Bahnem dostaniemy się stamtąd do śródmieścia (i odwrotnie) w 20 minut. Natomiast można skorzystać z usług Kolei Dolnośląskich i pojechać pociągiem, który dowiezie nas na jeden z dwóch dworców – Dresden Hbf lub Dresden-Neustadt (sprawdź tutaj). Kilka razy dziennie z Drezna odchodzą również pociągi do wszystkich większych miast Niemiec, są także połączenia bezpośrednie do, oprócz Wrocławia, Pragi, Budapesztu, Bratysławy, Wiednia, Zurychu (sprawdź tutaj).

Jak zwiedzać 

Zwiedzanie Drezna dobrze zacząć od poznania panoramy miasta i jego krajobrazowo atrakcyjnych okolic z wież widokowych w centrum, z kościołów: Św. Krzyża (Kreuzkirche), Frauenkirche, Trzech Króli (Dreikönigskirche) oraz zamku.

Frauenkirche – kościół Marii Panny

Potem można skorzystać z usług firm, oferujących objazdy po mieście autobusami widokowymi Sightseeingtour – bilety oraz informacje o trasie objazdu i przystankach można znaleźć w Centrum Informacji Turystycznej (Centrum Handlowe QF Quartier przy Frauenkirche Neumarkt 2, pon.-sob. 10.00-19.00, niedz. 10.0-15.00) oraz w punktach odjazdów przy placu Teatralnym i przy Wilsdruffer Strasse 3e/Muzeum Miejskim (Stadtmuseum). Można również, zwłaszcza przy pięknej pogodzie, dać się powieźć przez miasto dorożką lub omnibusem konnym, które łatwo znaleźć na starówce.

Plac Teatralny o zmierzchu

Historyczne centrum miasta lepiej zwiedzać pieszo – indywidualnie albo z przewodnikiem. Oprowadzania rozpoczynają się kilka razy dziennie przy placu Teatralnym i przy Zwingerze/portalu Kronentor.

Niezłym pomysłem będzie także kurs tramwajem nr 4 – ta najdłuższa linia Dresdner Verkehrsbetriebe dowozi turystów nie tylko do słynnych zabytków i muzeów, ale także poza granice miasta – wzdłuż stoków uprawy wina, aż do winnicy pałacu Wackerbartha w Radebeul.

Drezdeńska kultura i sztuka

Położenie Drezna to podarunek od natury, ale zmysł artystyczny i wola tworzenia saksońskich książąt elektorów, później też mieszczaństwa, stworzyły w tym mieście unikalny krajobraz kulturowy. Ta ciągłość znajduje ujście w słynnych budowlach zarówno historycznej starówki (np. Zwinger, kościół Frauenkirche, zamek, Opera Sempera i Taras Briihla), jak i w nadłabskich pałacach dzielnicy Drezno-Loschwitz, dzielnicy willowej Blasewitz, osiedlu ogrodowym w Hellerau czy też w budowlach architektury nowoczesnej. Skupiające 12 muzeów Państwowe Zbiory Sztuki rozsławiają Drezno na całym świecie jako miasto kultury i sztuki. Do tego dochodzi długa tradycja muzyczna oraz bogata, nowoczesna oferta kulturalna i rekreacyjna stolicy Saksonii.

Opera Sempera

  • Historyczne miasto

Już podczas półtoragodzinnego zwiedzania można poznać najsłynniejsze zabytki Drezna. Najlepiej zacząć od placu Teatralnego (Theaterplatz), na środku którego stoi pomnik króla Johanna na koniu, widać też doskonale otaczające plac budowle.

Po zachodniej stronie zobaczymy gmach Saksońskiej Opery Państwowej (Opery Sempera). Wzniesiony w latach 1871-1878, ma również okazałe wnętrza, które można zwiedzać.

Patrząc dalej, na lewo, dojrzymy Zwinger, a dokładnie Galerię Sempera. Dziedziniec Zwingeru zachwyca wspaniałą architekturą baroku z lat 1710-1738 – było to onegdaj miejsce uroczystości dworskich. Budowlę wieńczą rzeźby z warsztatu Baltazara Permosera, we wnętrzach zaś są do obejrzenia słynne wystawy Galerii Obrazów Starych Mistrzów i zbiorów porcelany.

Zwinger

Po przeciwnej stronie ulicy stoi zamek rezydencyjny z końca XV w., kilkakrotnie przebudowywany i poszerzany, przez wiele stuleci był siedzibą rządzącej dynastii Wettinów. Teraz można tam podziwiać galerię nowe Zielone Sklepienie (Grünes Gewölbe), Gabinet Miedziorytów, Komnatę Turecką i wspaniale wyposażone oryginalne pomieszczenia byłego królewskiego skarbca – historycznego Zielonego Sklepienia.

Zamek rezydencyjny

Obok zamku znajduje się były katolicki kościół dworski (Hofkirche), obecnie katedra biskupstwa drezdeńsko-miśnieńskiego, zbudowany w latach 1738-1755 w stylu późnego baroku. Do cennego wyposażenia kościoła należy obraz ołtarzowy pędzla Antona Raffaela Mengsa, rokokowa ambona dłuta Baltazara Permosera oraz organy Silbermanna. W krypcie znajdują się zaś sarkofagi Wettinów oraz kapsuła z sercem polskiego króla Augusta II Mocnego.

 

Poczet książąt Fȕrstenzug

Prosto z kościoła, ulicą Augusta dochodzimy do Nowego Rynku (Neumarkt) i natrafiamy na poczet książąt Fȕrstenzug – naścienny obraz składający się z 24 tys. płytek z porcelany miśnieńskiej, o długości ponad 100 m, na którym pokazano wszystkich władców Saksonii od 1123 r. do 1904 r.

100-metrowy obraz z miśnieńskiej porcelany

Do tego największego obrazu z porcelany przylega Johanneum – budynek, który niegdyś był stajnią książęcą, później przebudowaną na galerię obrazów, dziś mieści Muzeum Komunikacji. Z tyłu budowli znajduje się oryginalnie zachowany średniowieczny plac turniejowy, tzw. Stallhof.

Johanneum i Stallhof

Główną atrakcją placu Nowego Rynku jest oczywiście odbudowany dzięki datkom z całego świata barokowy kościół Frauenkirche. Można zwiedzać jego wnętrze, łącznie z wejściem na kopułę.

Nieopodal, przy Georg-Treu-Platz, wchodzi się schodami byłego założenia fortyfikacyjnego na Taras Brȕhla (Brűhlsche Terrasse). Na prawo patrząc, zobaczymy Albertinum, które kryje zbiory sztuki od okresu romantyzmu do współczesności.

Albertinum

Między Albertinum a mostem Carolabrűcke została wzniesiona w 2001 r. Nowa Synagoga  wcześniejsza budowla sakralna została zniszczona przez nazistów podczas nocy kryształowej w 1938 r. Taras, który niegdyś założono jako ogród saskiego premiera, hrabiego Brűhla, znany także jako „Balkon Europy”, stał się ulubioną drezdeńską promenadą.

W głębi Kunstakademie

Akademię Sztuk Pięknych – Kunstakademie – z przylegającym do niej budynkiem można rozpoznać po szklanej kopule ze złotym aniołem, którą Drezdeńczycy nazywają też „wyciskarką cytryn”.

 Charakterystyczny element gmachu Akademii Sztuk Pięknych nazywany jest przez drezdeńczyków „wyciskarką cytryn”

  • Barokowa dzielnica Innere Neustadt

Położona naprzeciw Starego Miasta, na prawym brzegu Łaby. Dostać się tam najłatwiej mostem Augusta (Augustusbrűcke). Jedną z tamtejszych atrakcji jest Pałac Japoński, niegdyś przechowywano tam zbiory porcelany Augusta II Mocnego. Obecnie są tam wystawy specjalne historycznych zbiorów przyrodniczych oraz Muzeum Etnograficznego.

Widok na Łabę i Augustusbrűcke

Po drugiej stronie placu pałacowego, od wielkiej fontanny bierze swój początek Königstrasse, czyli ulica Królewska. W wiernie odrestaurowanych barokowych kamienicach mieszczańskich z romantycznymi dziedzińcami i pasażami mieszczą się ekskluzywne butiki, restauracje oraz galerie sztuki nowoczesnej. Na wprost kościoła Dreikönigskirche znajduje się Nowomiejska Hala Targowa (Neustädter Markthalle), odrestaurowana w pierwotnym stylu, gdzie można zrobić wszelkiego rodzaju zakupy.

 

Drezno można zwiedzać, podróżując po mieście tramwajem

W Pasażach Rzemiosła Artystycznego (Kunsthandwerkerpassagen) swoje wyroby oferują garncarze, wikliniarze, malarze porcelany, projektanci wyrobów metalowych i floryści. W dziedzińcu znajduje się teatr Societaetstheater, a tuż obok, w budynku Kűgelgenhaus, ma siedzibę Muzeum Drezdeńskiego Romantyzmu.

U zbiegu Hauptstrasse z Rynkiem Nowego Miasta (Neustadter Markt) góruje pomnik Augusta II Mocnego na koniu, tzw. Złoty Jeździec (Goldener Reiter).

 

Goldener Reiter, czyli pokryty złotem pomnik Augusta II Mocnego

Warto też wstąpić do pobliskiego Muzeum Saksońskiej Sztuki Ludowej (Museum fűr Sächsische Volkskunst), które znajduje się w zachodnim skrzydle Dworku Myśliwskiego Jägerhof – najstarszej zachowanej budowli renesansowej Drezna.

  •  Dzielnica sceneryjna Äußere Neustadt

Kierując się coraz bardziej na północ, po przejściu placu Alberta (Albertplatz), drezdeński krajobraz zaczyna się fascynująco zmieniać. W Zewnętrznym Nowym Mieście (Äußere Neustadt), jak nigdzie indziej, można poczuć prawdziwą atmosferę dawnego Drezna. Wielka dzielnica wokół Alaunstrasse i Louisenstrasse to przestrzeń kontrastów. Tu znajdziemy pieczołowicie odrestaurowane kamienice i stare budynki, eleganckie bary koktajlowe i swojskie piwiarnie, ekskluzywne butiki i sklepiki z ciuchami. W tej dzielnicy mieści się gęsta sieć klubów, w których muzyczne imprezy trwają do białego rana. Knajpy, kina galerie sztuki i kolorowa ekstrawagancka architektura oraz oddzielająca pięć fantazyjnie urządzonych dziedzińców, tzw. Pasaży Dziedzińców Artystycznych (Kunsthofpassage). Neustadt przywodzi na myśl Nadodrze, które aspiruje do miana wrocławskiego centrum alternatywnej kultury.

Neustadt jest otwarty na gości przez całą noc... 

 

...nierzadko bardzo alternatywnie

W Neustadt warto obejrzeć kościół Marcina Lutra (Martin-Luther-Kirche), zbudowany w stylu neoromańskim w latach 1883-1887 z okazji 400. rocznicy urodzin reformatora. Za kościołem zaś –najstarszy cmentarz żydowski Saksonii (Jȕdischer Friedhof). A już obowiązkowo należy wstąpić do „najpiękniejszego sklepu nabiałowego świata” przy Bautzner Strasse – oprócz niesamowitego wystroju wnętrza, czeka tam ogromny asortyment różnych serów. 

Niesamowite wnętrze Pfundus Molkerei, która trafiła także do „Księgi rekordów Guinnessa”, fot. www.pfundus.de

Woda, zieleń, relaks

Rzeka Łaba, harmonia kultury i krajobrazu należą do największych skarbów Drezna. W tym wielkim mieście udało się uchronić przed zabudową rozległy obszar nadłabskich błoni. Wzgórza uprawy wina biorą swój początek przy połozonych nad rzeką pałacach ciągną się do Radebeul i Pillnitz, Lasek Drezdeński oraz leżący w centrum miasta Wielki Ogród czynią z Drezna jedno z najbardziej zielonych miast Europy. Nadrzeczne łąki dają idealne warunki odpoczynku, a droga rowerowa wzdłuż Łaby to miejsce wycieczek na dwóch kółkach lub jazdy na rolkach.

Parowce na Łabie to wielka turystyczna atrakcja

Najstarszą na świecie flotą parowców kołowych można natomiast dopłynąć do piaskowcowych Gór Połabskich – saksońskiego raju wspinaczkowego lub do Pillnitz.

  • Pałace nad Łabą

Fantastyczny widok Drezna rozpościera się także z pałaców nad Łabą. Na pierwszy natrafimy, kierując się na wschód od Neustadt (na przykład tramwajem nr 11) – to Elbschlösser, leżący wysoko nad rzeką przy stoku Loschwitzer Hang. Następny to Albrechtsberg, zbudowany dla księcia Albrechta Pruskiego. Kolejny – pałac Lingnerschloss należał pierwotnie do kamerdynera księcia, potem rezydował tam Karol August Lingner, wynalazca wody do płukania ust Odol i założyciel Niemieckiego Muzeum Higieny (Deutsches Hygiene-Museum). Jest wreszcie była willa przemysłowców – pałac Eckberg – dzisiaj to luksusowy hotel.  

Pałac Albrechtsberg

  • Pałac i park w Pillnitz

Szukając atrakcji poza ścisłym centrum, warto zajrzeć na wschodnie peryferia miasta – do Pillnitz, gdzie znajduje się była letnia rezydencja Augusta II Mocnego (dojazd autobusem trwa ok. 45-60 min). Przybywali tam również kiedyś na letni odpoczynek kompozytorzy Karol Maria von Weber i Ryszard Wagner. Pałac na wodzie i pałac górski są otoczone rozległym parkiem, a na słonecznie położonych zboczach Pilinitz dojrzewają winogrona do produkcji wytrawnych win z doliny Łaby. Wielką tamtejszą atrakcją jest zbiór egzotycznych roślin, a w nim jedna z najstarszych kamelii w Europie, która ma ok. 200 lat, 8,6 m wysokości, koronę o średnicy ok. 11 m i jest chroniona specjalną konstrukcją.

 

Ogromna kamelia w byłej letniej rezydencji Augusta II Mocnego, fot. wikipedia

  •   Kolejki górskie w dzielnicy Drezno-Loschwitz

Od Körnerplatz, nieopodal mostu Niebieskie Cudo (Blaues Wunder), ruszają dwie kolejki górskie. Pierwsza – linowa, z lat 1898-1900, uchodzi za najstarszą na świecie i przywozi pasażerów do dzielnicy Oberloschwitz (platforma widokowa). Druga – szynowa dojeżdża do Luisenhof, restauracji z przepiękną panoramą Drezna.

Kolejka podwieszana w Dreźnie – stacja dolna w Loschwitz, stacja górna w Oberloschwitz, fot. www.dvb.de

  • Saksońska Żegluga Parowa

Dziewięć historycznych parostatków o napędzie kołowym i dwa statki salonowe – to wielka atrakcja Drezna, najstarsza i największa flota parostatków kołowych na świecie Saksońskiej Żeglugi Parowej. Takim parostatkiem można odbyć kurs do Szwajcarii Saksońskiej oraz wzdłuż Saksońskiej Drogi Wina, do pałacu w Pillnitz albo zdecydować się na okrężne wycieczki wzdłuż miasta, rejsy z muzyką jazzową i dixielandową oraz rejsy z dansingiem podczas letnich nocy. Parostatki odpływają i cumują przy Terrassenufer, od strony Starego Miasta.

Rejsy rzeczne parowcami kołowymi zwłaszcza latem cieszą się ogromną popularnością turystów

Drezdeńska nauka i gospodarka

W Dreźnie wyprodukowano pierwszą europejską porcelanę, a także wynaleziono jeden z modeli biustonosza (Christine Hardt, 1899 r.) oraz papierowy filtr do kawy (Melitta Bentz w 1908 r.). Ale w tym mieście zbudowano także pierwszą niemiecką lokomotywę parową i skonstruowano „lustrzankę”. Drezno słynie z kreatywności i wynalazczości. Dziś posiada, uznane w skali międzynarodowej, połączone w sieć ośrodki badawcze, tworzone przez szkoły wyższe i wiele renomowanych instytutów badawczych, m.in. Instytut Frauenhofera, Leibniza, Helmholtza i Maxa Plancka, specjalizujących się w takich dziedzinach nauki, jak m.in. mikroelektronika, nano- i biotechnologia. Dzięki CRTD/DFG-Research Center for Regenerative Therapies Drezno posiada pierwszy klaster doskonałości wśród nowych krajów związkowych. Oprócz wybitnych osiągnięć badawczych, szerokie zainteresowanie badaniami naukowymi i kształceniem się przez całe życie budzą i realizują uniwersytety dziecięce, Długie Noce Nauk i uniwersytety seniora.

Uniwersytet Techniczny w Dreźnie, Wydział Nauk o Ziemi z Obserwatorium, fot. tu-dresden.de

Jako „Silicon Saxony", wiodące w Europie centrum produkcji kości pamięci i ostoja high-tech, Drezno uchodzi za najbardziej dynamicznie rozwijający się gospodarczo region wschodnich Niemiec. Tę dynamikę zawdzięcza zaś szczególnie dobrej jakości swoich lokalizacji, centralnemu położeniu w Europie Środkowej, korzystnym połączeniom komunikacyjnym oraz funkcji pomostu do Europy Wschodniej.

Miasto stało się również idealnym ośrodkiem kongresowym – Internationales Congress Center Dresden, Drezdeńskie Targi „Messe Dresden”, różnorodnymi miejscami dla spotkań biznesowych, szeroką ofertą miejsc noclegowych oraz idealną infrastrukturą tzw. krótkich dróg. Dodatkowo, unikalny krajobraz kulturowy, atrakcje turystyczne oraz rozrywkowe sprawiają, że Drezno jest idealne także dla biznesowych gości.

Zakupy w Dreźnie

Klasyczna ulica handlowa rozpoczyna się przy głównym dworcu (Hauptbahnhof) i prowadzi przez Prager Strasse, Stary Rynek (Altmarkt) do Wilsdruffer Strasse. Tam, oprócz sklepów znanych sieci mody i domu towarowego Karstadt, znajdują się dwa największe centra handlowe miasta – Centrum-Galerie i Altmarkt-Galerie, z których każda ma ponad 120 sklepów i restauracji.

Knajpki, restauracje, kawiarnie – w Dreźnie spotyka się je na każdym kroku, nawięcej jest ich w miejscach najczęciej odwiedzanych przez turystów

Przy Nowym Rynku (Neumarkt), wokół kościoła Frauenkirche znaleźć można liczne sklepy i butiki z wyszukaną ofertą dla tych, którzy szukają czegoś wyjątkowego.

Na podobnie oryginalne zakupy warto się także wybrać do dzielnicy barokowej, między Hauptstrasse i Königstrasse. Odrestaurowane domy mieszczańskie i romantyczne dziedzińce oferują atrakcyjną atmosferę dla ekskluzywnych butików, antykwariatów i wyśmienitych restauracji. Przy Hauptstrasse zapraszają wspomniane już Pasaże Rzemiosła Artystycznego (Kunsthandwerkerpassagen) oraz Nowomiejska Hala Targowa (Neust&Iter Markthalle).

W mieście o wielkich tradycjach muzycznych koncertów fortepianowych i innych wystepów można posłuchać na przykład na pl. Teatralnym pod katedrą

Dużą frajdę sprawia także robienie zakupów w dzielnicy Aussere Neustadt – na przykład w Pasażu Dziedzińców Artystycznych (Kunsthofpassage), między Alaunstrasse i Görlitzer Strasse, w sklepikach i atelier artystów. Podobnie jak przywoływanej już wcześniej byłej mleczarni braci Pfund, tzw. Pfunds Molkerei, przy Bautzner Strasse.

We Wrocławiu UrbanCard w Dreźnie – Dresden-Cards

Planując dłuższy pobyt w Dreźnie, warto zaopatrzyć się w bilety, które umożliwą przemieszczanie się miejską komunikacją – wolny przejazd autobusem, tramwajem, szybką koleją podziemną S-Bahnem lub firmy Verkehrsvervund Oberelbe – oraz wstęp wolny lub zniżki do ponad 90 różnych instytucji.

Do wyboru są: 1-dniowy City-Card (od 9,90 euro), 2-dniowy (od 26 euro), 3/5-dniowy Regio-Card (od 49,90 euro). Wszystkie bilety można kupić jako iddywidualne lub rodzine w punktach informacji turystycznej, centrach serwisu DVB, centrach komunikacyjnych VVO, kasach Państwowych Zbiorów Sztuki, na lotnisku i w hotelach.

Niektórych jeszcze bardziej niż za dnia Drezno zachwyca nocą

Doroczne ważniejsze wydarzenia w Dreźnie

  • SemperOpernball & SemperOpenairball  styczeń/luty
  • Bal w Operetce  marzec
  • Festiwal Filmowy w Dreźnie  połowa kwietnia
  • Drezdeńska Noc Walca  kwiecień
  • Parada Parowców  1 maja
  • Międzynarodowy Festiwal Dixieland  połowa maja
  • Drezdeński Festiwal Muzyczny  koniec maja/początek czerwca
  • Festyn uliczny na Nowym Mieście (BRN)  czerwiec
  • „Alumniball” Uniwersytetu TU Dresden  czerwiec
  • Długa Noc Nauk  czerwiec
  • Festyn Stoków Nadłabskich – Elbhangfest  ostatni weekend czerwca
  • Letnia Noc Muzeów  lipiec
  • Drezdeńska Noc Pałaców  lipiec
  • Noce Filmowe na brzegu Łaby  lipiec/sierpień
  • Noc Pałaców w Pillnitz  sierpień
  • Drezdeński Festyn Miejski  sierpień
  • Moritzburg Festival  sierpień
  • TonLagen. Festiwal Muzyki Współczesnej  początek października
  • Maraton Drezdeński  październik
  • Unity.Dresden.Night  październik
  • Dni Jazzowe  listopad
  • Festiwal CYNETART  listopad
  • Drezdeński Jarmark Bożonarodzeniowy
  • Nieszpory Bożonarodzeniowe przy kościele Frauenkirche  grudzień
  • Sylwester na placu Teatralnym  31 grudnia

Przez cały rok do Zwingera zdążają tłumy, żeby zobaczyć słynne dzieło Rafaela 

  To ciekawe...

  • Muzeum Wojskowo-Historyczne Bundeswehry w Dreźnie (Olbrichtplatz 2) zachwyca dziś swoją spektakularną architekturą. Ten arsenał wybudowany w latach lat 1873–1877, został przebudowany na potrzeby muzeum Bundeshwery według projektu urodzonego w Łodzi polsko-amerykańskiego polsko-amerykański architekta Daniela Libeskinda(prace zakończono w październiku 2011 r.).
  • Znajdujące się w Muzeum Higieny (nieopodal placu Pirnaischer Platz i parku Grosser Garten) Muzeum Dziecka umożliwia badanie własnych pięciu zmysłów – wzroku, słuchu, węchu, dotyku i smaku, zapraszając do odkrywania i próbowania.
  • Od końca kwietnia do początku października, w każdy piątek wieczorem o godz. 21.00, ok. 3 tys. skateboardzistów przejeżdża ok. 20-kilometrową trasą przez Drezno. Chętni zbierają się dwie godziny wcześniej przy skateparku (Lingnerallee 1).
  • Chętni do prowadzenia rozmów biznesowych i spotkań na Łabie mogą wyczarterować statek salonowy lub historyczny parowiec o napędzie kołowo-łopatkowym Saksońskiej Żeglugi Parowej.
  • W miesiącach letnich w Dreźnie odbywają się imprezy filmowe i koncerty na wolnym powietrzu, m.in. Noce Filmowe, nad brzegiem Łaby bezpośrednio przed słynną sylwetką Starego Miasta.
  • Drezno ma powierzchnię ok. 328 km kw., a Wrocław – ok. 293 km kw. W stolicy Saksonii mieszka ok. 530 tys. osób, we Wrocławiu – ok. 636 tys. Oba miasta mają podobny klimat – łagodny, uwarunkowany dolinami rzek, ze średnią temperaturą roczną 9° C, najcieplejsze miesiące w obu miastach to czerwiec, lipiec, sierpień, najzimniejszy jest natomiast styczeń. 

Na fot. głównej: pomnik króla Jana Saksonii

Zdjęcia: mawi

 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl