Popiersie Wojciecha Kossaka już w Panoramie Racławickiej

Popiersie malarza wykonane przez rzeźbiarza Tomasza Wenklara zostało przygotowane na 35. rocznicę udostępnienia Panoramy Racławickiej zwiedzającym we Wrocławiu. To druga z rzeźb przedstawiających głównych twórców wielkoformatowego płótna, obok popiersia Jana Styki autorstwa Aloisa Strobla, jakie mozna podziwiać od 2010 roku. 

  • wojciech kossak, panorama racławicka, tomasz wenkler

    Popiersie Wojciecha Kossaka, jednego z autorów Panoramy Racławickiej to dzieło rzeźbiarza Tomasza Wenklera/fot. Mat

  • Popiersie Wojciecha Kossaka jest eksponowane przy tunelu prowadzącym do panoramy/fot. Mat

  • Panorama Racławicka będzie nieczynna od 1 sierpnia do II kwartału 2021 roku/fot. Mat


Popiersie na rocznicę Panoramy Racławickiej

Pomysł na zamówienie popiersia Wojciecha Kossaka powstał wśród członków Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Narodowego we Wrocławiu, którzy w ten sposób pragnęli uczcić 35. rocznicę otwarcia Panoramy Racławickiej w stolicy Dolnego Śląska.

Przeczytajcie także: 35 lat temu we Wrocławiu otwarto Panoramę Racławicką

Gmina Wrocław wsparła pomysł finansowo, a autorem popiersia znanego malarza jest pochodzący z Tychów rzeźbiarz Tomasz Wenklar, którego prace znajdziemy w wielu miejscach Wrocławia – u zbiegu ulic Orlej i Powstańców Śląskich pomnik Wojciecha Korfantego, a przy Krupniczej, na Promenadzie Staromiejskiej zachwyca piękne popiersie Ignacego Jana Paderewskiego na szklanym postumencie. 

Dyrektor Muzeum Narodowego, Piotr Oszczanowski i dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Jerzy Pietraszek odsłaniają popiersie Wojciecha Kossaka/fot. Mat

Tomasz Wenklar jest absolwentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, sporo jego prac znajdziemy na Śląsku, jego samego natomiast fascynuje postać gitarzysty Jimmiego Hendrixa. Wyrzeźbił podobizny polskich muzyków – Ryszarda Riedla, Tadeusza Nalepy, czy kompozytora Wojciecha Kilara. 

Wąs zaostrzony jak szabla

Przed pracą nad popiersiem Wojciecha Kossaka autor miał dylemat. – W przypadku Kossaka zachowało się wiele autoportretów, ale mało zdjęć. Byłem więc skazany na taki wygląd malarza, jaki on sam wykreował – opowiada Tomasz Wenklar. W dodatku na każdym z autoportretów Wojciech Kossak postrzegał siebie nieco inaczej. Zdjęcia także nie rozstrzygnęły sporu. – Były wygładzone, więc miałem wrażenie, że gubi się charakter samej postaci – dodaje rzeźbiarz.

Zaczął od szkiców rysunkowych, potem małych modeli, a następnie wykonał popiersie, które przerabiał, ustawiał kompozycję, aby nie była zbyt „ugrzeczniona”. – Chciałem wprowadzić trochę nerwu – zburzyć grzywkę, wąs zaostrzyć jak szablę i nareszcie z tej rzeźby zaczął wyłaniać się Kossak – precyzuje Tomasz Wenklar. Potem zdjęcie wysłał do zamawiających i kiedy dostał zielone światło ruszył do prac odlewniczych. – Dziś patrzę na Kossaka w Panoramie Racławickiej i po prostu cieszy mnie, że jest u siebie – nie kryje Tomasz Wenklar.

Panorama Racławicka

Panorama Racławicka

Wystawa
Termin bezterminowo

Miejsce Panorama Racławicka

Zobacz

Panorama czynna do końca lipca

Popiersie Tomasza Wenklara można oglądać w Panoramie Racławickiej do końca lipca. Od 1 sierpnia rozpoczynają się prace modernizacyjne w budynku, które potrwają do końca marca 2021 roku. W tym czasie odział Muzeum Narodowego będzie nieczynny. Zgłoś uwagę