wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 23°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Popiersie Wojciecha Kossaka już w Panoramie Racławickiej

Popiersie Wojciecha Kossaka, jednego z autorów Panoramy Racławickiej to dzieło rzeźbiarza Tomasza Wenklera fot. materiały prasowe
Popiersie Wojciecha Kossaka, jednego z autorów Panoramy Racławickiej to dzieło rzeźbiarza Tomasza Wenklera

Popiersie malarza wykonane przez rzeźbiarza Tomasza Wenklara zostało przygotowane na 35. rocznicę udostępnienia Panoramy Racławickiej zwiedzającym we Wrocławiu. To druga z rzeźb przedstawiających głównych twórców wielkoformatowego płótna, obok popiersia Jana Styki autorstwa Aloisa Strobla, jakie można podziwiać od 2010 roku. 

Reklama

Popiersie na rocznicę Panoramy Racławickiej

Pomysł na zamówienie popiersia Wojciecha Kossaka powstał wśród członków Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Narodowego we Wrocławiu, którzy w ten sposób pragnęli uczcić 35. rocznicę otwarcia Panoramy Racławickiej w stolicy Dolnego Śląska.

Przeczytajcie także: 35 lat temu we Wrocławiu otwarto Panoramę Racławicką

Gmina Wrocław wsparła pomysł finansowo, a autorem popiersia znanego malarza jest pochodzący z Tychów rzeźbiarz Tomasz Wenklar, którego prace znajdziemy w wielu miejscach Wrocławia – u zbiegu ulic Orlej i Powstańców Śląskich pomnik Wojciecha Korfantego, a przy Krupniczej, na Promenadzie Staromiejskiej zachwyca piękne popiersie Ignacego Jana Paderewskiego na szklanym postumencie.

Tomasz Wenklar jest absolwentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, sporo jego prac znajdziemy na Śląsku, jego samego natomiast fascynuje postać gitarzysty Jimmiego Hendrixa. Wyrzeźbił podobizny polskich muzyków – Ryszarda Riedla, Tadeusza Nalepy, czy kompozytora Wojciecha Kilara. 

Wąs Kossaka zaostrzony jak szabla

Przed pracą nad popiersiem Wojciecha Kossaka autor miał dylemat. – W przypadku Kossaka zachowało się wiele autoportretów, ale mało zdjęć. Byłem więc skazany na taki wygląd malarza, jaki on sam wykreował – opowiada Tomasz Wenklar. W dodatku na każdym z autoportretów Wojciech Kossak postrzegał siebie nieco inaczej. Zdjęcia także nie rozstrzygnęły sporu. – Były wygładzone, więc miałem wrażenie, że gubi się charakter samej postaci – dodaje rzeźbiarz.

Zaczął od szkiców rysunkowych, potem małych modeli, a następnie wykonał popiersie, które przerabiał, ustawiał kompozycję, aby nie była zbyt „ugrzeczniona”. – Chciałem wprowadzić trochę nerwu – zburzyć grzywkę, wąs zaostrzyć jak szablę i nareszcie z tej rzeźby zaczął wyłaniać się Kossak – precyzuje Tomasz Wenklar. Potem zdjęcie wysłał do zamawiających i kiedy dostał zielone światło ruszył do prac odlewniczych. – Dziś patrzę na Kossaka w Panoramie Racławickiej i po prostu cieszy mnie, że jest u siebie – nie kryje Tomasz Wenklar.

Panorama Racławicka

Panorama Racławicka

Wystawa
Termin bezterminowo

Miejsce Panorama Racławicka

Zobacz

Panorama czynna do końca lipca

Popiersie Tomasza Wenklara można oglądać w Panoramie Racławickiej do końca lipca. Od 1 sierpnia rozpoczynają się prace modernizacyjne w budynku, które potrwają do końca marca 2021 roku. W tym czasie odział Muzeum Narodowego będzie nieczynny. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama