Pasy rowerowe [PORADNIK, WIDEO]

Zasady korzystania i wrocławskie przykłady

  • Pas rowerowy na ul. Strzegomskiej

    Pas rowerowy na ul. Strzegomskiej


Pasy rowerowe są bardzo istotnym elementem infrastruktury rowerowej, wręcz kluczowym w przypadku miast. We Wrocławiu znajdują się m.in. na ulicach: Braniborskiej, Wróblewskiego, Pilczyckiej, Kazimierza Wielkiego, Grodzkiej czy pl. Dominikańskim i dalej na ul. Piotra Skargi. 

Pasy ruchu na jezdniach zawsze są jednokierunkowe. Dotyczy to również pasów rowerowych!

Wyznacza się je na jezdniach, na których ograniczenie prędkości wskazuje co najwyżej 50 km/h, a więc nie ma potrzeby i sensu budować wydzielonych dróg rowerowych. Inwestycja w pasy ruchu dla rowerów jest niskokosztowa, a mimo to poprawia bezpieczeństwo, m.in. ze względu na to, że osoby poruszające się po nich są bardzo dobrze widoczne dla kierujących autami.

W Polsce, jak wiemy, obowiązuje ruch prawostronny, więc jeśli chcemy włączyć się do ruchu i skorzystać z pasa rowerowego, wybieramy ten, który znajduje się po naszej prawej stronie – krótko mówiąc, pasem rowerowym jedziemy w tym samym kierunku co samochody! Wyjątkiem jest tzw. kontrapas, ale na nim również obowiązuje zasada poruszania się prawą stroną jezdni.

Niedopuszczalna jest jazda pasem rowerowym pod prąd – jest to wyjąkowo niebezpieczne, między innymi dlatego, że pas rowerowy nie jest wystarczająco szeroki, aby bezpiecznie minęły się na nim dwa rowery – nie mówiąc już o rowerze cargo, trzykołowcu, lub z doczepioną przeczepką rowerową.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że we Wrocławiu mamy również jednokierunkowe drogi dla rowerów. Na przykład fragment trasy na alei Hallera przy ul. Ojca Beyzma. W jednym kierunku jeździmy również nową drogą dla rowerów na Powstańców Śląskich i fakt, że jest ona stosunkowo szeroka nie oznacza, że możemy nią jechać w obu kierunkach. Trasa od Ronda na Powstańców Śląskich do Piłsudskiego składa się bowiem nie tylko z wydzielonej drogi dla rowerów, ale również z pasów rowerowych, a w niektórych miejscach pasów współgdzielonych z samochodami. Pamiętajcie więc, żeby jadąc z centrum w stronę Powstańców wybierać drogę dwukierunkową znajdującą się po prawej stronie!

Jednokierunkowe drogi dla rowerów są zazwyczaj dodatkowo oznakowane strzałkami wskazującymi kierunek ruchu, oraz zakazami wjazdu.Zgłoś uwagę