Panorama Racławicka po modernizacji. Otwarcie 27 lipca, rusza sprzedaż biletów

Modernizacja Panoramy Racławickiej, rozpoczęta w sierpniu 2020 roku, ma potrwać do września tego roku. Jednak już 27 lipca dla zwiedzających zostaną udostępnione budynek i eksponowana w nim jedna z najbardziej znanych wrocławskich atrakcji, zaś we wtorek 15 czerwca o 12.00 ruszy sprzedaż biletów. 

 • panorama racławicka wrocław modernizacja

  Modernizacja Panoramy Racławickiej potrwa jeszcze przynajmniej do wakacji


Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, którego Panorama Racławicka jest jednym z oddziałów, zapewniał, że czynione są wszelkie starania, aby placówka została udostępniona dla zwiedzających być może do końca lipca i słowa udało się dotrzymać. Od 27 lipca można znowu przyjść, aby obejrzeć prawdziwą perłę w historii polskiego malarstwa –przedstawiające bitwę pod Racławicami płótno autorstwa Wojciecha Kossaka i Jana Styki (namalowane przy współpracy innych artystów).   

– Zdaję sobie sprawę, że ludzie są stęsknieni i chcą zobaczyć miejsce, które jest wizytówką Wrocławia – mówi Piotr Oszczanowski.

W czasie wakacji Panorama Racławicka będzie czynna codziennie (z wyjątkiem poniedziałków)od 9.30 do 17.00, a w sobotę do 19.00. Ceny biletów do końca wakacji są promocyjne – normalny kosztuje 30 zł, ulgowy/rodzinny 23 zł, specjalny 3 zł. Po wakacjach zapłacimy za bilet normalny 50 zł, ulgowy/rodzinny 35 zł, a za specjalny 10 zł. 

Budynek, który odwiedziło 11 milionów

Modernizacja, o czym przypomina dyrektor Muzeum Narodowego, dotyczy przede wszystkim budynku, który liczy sobie kilkadziesiąt lat, a od 35 lat jest eksploatowany szczególnie intensywnie. – Przypomnę, że przeszło tu już 11 milionów ludzi. To musiało pozostawić pewien ślad, stąd potrzebna była pierwsza wielka modernizacja samego budynku – zwraca uwagę Piotr Oszczanowski. 

Budynek Panoramy, sztandarowy przykład brutalizmu w architekturze, nie będzie naruszany, porowate powierzchnie pozostaną takie same. 

Przeczytajcie także: 35 lat temu otwarto Panoramę Racławicką

Jednocześnie dyrektor Muzeum Narodowego uspokaja, że zarówno obraz Jana Styki i Wojciecha Kossaka, jak i jego przedpole są w doskonałym stanie. – Modernizacja ma na celu podnieść komfort pobytu w tym miejscu, abyśmy dobrze zapamiętali wizytę i chcieli tu powrócić – dodaje Piotr Oszczanowski. 

Panorama Racławicka

Panorama Racławicka

Wystawa
Termin bezterminowo

Miejsce Panorama Racławicka

Zobacz

Panorama jeszcze atrakcyjniejsza 

Dotychczas prowadzone prace dotyczą przede wszystkim dwóch aspektów – bezpieczeństwa i udostępnienia.

– Zależało nam, aby podnieść do maksimum poziom zabezpieczenia przeciwpożarowego, odgromowego, ale również aby nie było żadnych barier, żadnych stopni, problemów z dotarciem zwiedzających do miejsc – wyjaśnia dyrektor Muzeum Narodowego. 

I dodaje, że bardzo ważna jest także atrakcyjność Panoramy Racławickiej. – Przekaz, który budujemy, musimy uczynić bogatym, intrygującym, stąd zmieniamy formułę edukacji, używamy mappingu, wielkich ekranów ciekłokrystalicznych. To, co jeszcze niedawno opowiadaliśmy, teraz będzie wyświetlane, prezentowane, ponieważ chcemy sprawić, że wizyta w Panoramie nie będzie jednorazowa – podkreśla Piotr Oszczanowski. 

Co się zmieni w Panoramie po modernizacji

 • aranżacja przestrzeni holu, który będzie dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych,
 • sklep muzealny (w stylistyce podobnej do tej, jaką zwiedzający znają z gmachu głównego Muzeum Narodowego oraz Pawilonu Czterech Kopuł, czyli otwarta przestrzeń z „wyspą”, gdzie znajdzie się kasa)
 • wygląd i usytuowanie kas,
 • rozbudowanie narracji towarzyszącej głównej ekspozycji. Dodanych zostanie kilka nowych ścieżek narracyjnych, aby można było wracać do Panoramy Racławickiej wielokrotnie; wśród nowości – komentarz dla dzieci,
 • charakter małej rotundy (przestrzeni, która jest rodzajem komentarza, dopełnieniem płótna Styki i Kossaka); zamiast obecnego, nieco anachronicznego wyposażenia, pojawią się ekrany ciekłokrystaliczne, na których obejrzymy m.in. mapy i przebieg bitwy pod Racławicami, jej bohaterów, umundurowanie,
 • modernizacja instalacji CO, elektrycznych, wentylacyjnych i sieci okablowania,
 • przebudowa sanitariatów.

Panorama z dofinansowaniem

Projekt „Modernizacja Zespołu Budynków Panoramy Racławickiej – etap III” otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej (w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 w ramach działania 8.1. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury).

 • Całkowita wartość projektu: 29 081 242,40 zł
 • Kwota dofinansowania ze środków EFRR: 18 227 184,57 zł
 • Kwota dofinansowania z budżetu państwa (dotacja celowa): 5 298 362,20 zł
 • Środki pochodzące z budżetu Województwa Dolnośląskiego: 4 868 998,70 zł
 • Środki własne Muzeum Narodowego we Wrocławiu: 686 696,93 zł


Zgłoś uwagę