Organowe lato w NFM. Koncerty w lipcu i sierpniu

Letnie miesiące to od lat czas, kiedy chętniej wybieramy się na koncerty muzyki organowej. Do znanego festiwalu Non Sola Scripta na Ostrowie Tumskim dołącza w tym roku nowa impreza, czyli Organowe lato w NFM. Od października ubiegłego roku w sali głównej można już podziwiać wyjątkowej klasy instrument. A od 7 lipca do 18 sierpnia wybrać się na cztery mistrzowskie recitale najlepszych polskich organistów. Start recitali o 19.30. 


Wprawdzie premiera nowego instrumentu w sali głównej Narodowego Forum Muzyki odbyła się jesienią minionego roku, ale wielu melomanów, z uwagi na pandemię, nie mogło być obecnych podczas inauguracji. Teraz można nadrobić zaległości, wybierając się na cztery recitale z udziałem wybitnych artystów – Józefa Serafina, Elżbiety Karolak, Juliana Gembalskiego i Romana Peruckiego.

A dzięki temu, że publiczność usiądzie na scenie, będzie mogła bliżej przyjrzeć się, jak działają organy w NFM. I posłuchać repertuaru od baroku (i Bacha, rzecz jasna) po współczesnych mistrzów. Nie zabraknie improwizacji, których wykonywaniem szczycą się wielcy organiści. 

Organowe lato w NFM

Organowe lato w NFM

Koncert / Klasyczna
Termin od 7 lipca 2021 do 18 sierpnia 2021

Miejsce Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław

Zobacz

Instrument godny podziwu

Organy w NFM mają 4700 piszczałek, z których największa ma ok. 12 m wysokości, a najmniejsza ok. 11 mm długości, dwa stoły do gry (jeden stały przy fasadzie organów, drugi przenośny do wykorzystania na estradzie), 80 głosów (w tym 5 perkusyjnych) i 84 rzędy piszczałek (w każdym do 61 piszczałek).

Aż 45 rzemieślników potrzebowało 30 tysięcy godzin, aby je wykonać.

Więcej: Organy w Narodowym Forum Muzyki

Wyjątkowi organiści

Od 7 lipca do 18 sierpnia wystąpi czworo znakomitych polskich organistów z interesującym repertuarem. Już w środę, 7 lipca, Józef Serafin z klasycznym (Bach, Franck, Liszt), ale i współczesnym programem, bo zabrzmi m.in. „Litania”, dzieło Jehana Alaina, francuskiego kompozytora i brata wybitnej organistki Marie-Claire Alain, który zginął podczas II wojny światowej jako zaledwie 29-latek. 

W środę, 14 lipca, Julian Gembalski zagra nie tylko Bacha czy Francka, ale będzie też improwizował. Dla fanów francuskiej muzyki organowej interesująco zapowiada się wieczór 8 sierpnia, bo Roman Perucki wybrał najbardziej popisowe utwory z repertuaru tricolore. Zabrzmią m.in. wyjątkowo impresjonistyczne „Dzwony Westminsteru” Louisa Vierne'a i wspaniała, popisowa „Suita gotycka” Léona Boëllmanna. 

Ostatni z występów 18 sierpnia to recital Elżbiety Karolak, a w jej programie zarówno muzyka Buxtehudego (dla którego Bach przemierzał kilometry, by posłuchać, jak gra mistrz), Bacha, Mozarta, Francka i Feliksa Nowowiejskiego.  

Bilety kosztują 30-50 zł, można je kupić online bądź w kasie NFM.Zgłoś uwagę