Olga Tokarczuk odbiera Taobuk Award 2021

W czwartek noblistka odebrała w sycylijskiej Taorminie Nagrodę Taobuk za literacką doskonałość. Wręczenie wyróżnienia odbyło się podczas otwartej dla publiczności imprezy na Międzynarodowym Festiwalu Literackim Taobuk. Nagrody Taobuk przyznawane są co roku wybitnym osobistościom ze świata literackiego, artystycznego i obywatelskiego. Laureatami są m.in. pisarze Swietłana Aleksijewicz, Amos Oz i Ian McEwan. 

  • olga tokarczuk taobuk taormina

    Olga Tokarczuk odbiera nagrodę Taobuk w sycylijskiej Taorminie/fot. FB Olgi Tokarczuk


„W ten upalny piątek cieszymy się gorącymi newsami z Sycylii! Bo właśnie tam Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę The 2021 Taobuk Award for Literary Excellence. Spotkanie z Olgą Tokarczuk odbyło się 17 czerwca na scenie Teatru Starożytnego w Taorminie i skupiało się na literackim „nomadyzmie” Noblistki” – czytamy na FB Olgi Tokarczuk. 

O polskiej i związanej z Wrocławiem noblistce włoska dziennikarka z „Corriere della Sera” Viviana Mazza powiedziała, że wyrafinowane i analityczne pisarstwo Olgi Tokarczuk, głęboko zakorzenione w literaturze środkowoeuropejskiej, z głębią i dokładnością podejmuje takie zagadnienia, jak przynależność, korzenie, podróże do granic wybranych krajów. „A opowieści mają podłoże mitologiczne i napięcie egzystencjalne, które kierują czytelnika w stronę naładowanej duchowością refleksji” – dodała włoska autorka.

Olga Tokarczuk odbiera Taobuk Award/fot. FB Olgi Tokarczuk

Nagrodę Taobuk stanowi otwarta księga z drogocennymi kartami ze srebra i kamienia oraz z dekoracjami z koralu i lapis lazuli umieszczonymi na rzeźbie Centauressy (symbolu miasta Taormina). Zgłoś uwagę