Okulary dla Syberii

Pomóż rodakom lepiej widzieć

  • Polka z Wierszyny na Syberii w okularach z Polski, akcja charytatywna okulary dla Syberii

    materiały fot. Romuald Koperski


Jeśli masz w domu nieużywane, ale niezniszczone okulary korekcyjne zachowaj je i przekaż potrzebującym. Trwa akcja zbierania okularów dla Polaków mieszkających na Syberii. Okulary będą dobierane potrzebującym odpowiednio do wady wzroku.

- Okulary są dla tych ludzi praktycznie nieosiągalne. Mieszkańcy muszą jechać wiele kilometrów, aby dostać się do lekarza jednego, potem do drugiego, a później latami czekać na okulary na receptę. Wioska, w której byliśmy rok temu, pierwszy raz w swojej historii gościła okulistę  – opowiada Romuald Koperski, podróżnik, pisarz i organizator akcji. 

Pod koniec lutego okulary, wraz z grupą okulistów i optometrystów, wyruszą do odległej Chakasji, gdzie mieszka duża syberyjska Polonia. - Zamierzamy przeprowadzić badania w Abakanie oraz polskiej wsi Znamienka. Dla większości osób z wadą wzroku będą to pierwsze w życiu okulary – twierdzi inicjator zbiorki. I przytacza wzruszające historie Polaków, którym już pomogli lepiej widzieć świat. Jak choćby tę o 80 letniej kobiecie, która po 50 latach życia z poważną wadą wzroku, wreszcie założyła okulary. – Gdy jej syn wszedł do poczekalni, staruszka na jego widok powiedziała: "Ależ Ty osiwiałeś synku" – wspomina inicjator wyprawy.

Przedsięwzięcie organizowane jest po raz drugi. Gdy w ubiegłym roku Romuald Koperski po raz pierwszy ogłosił zbiórkę używanych i nowych okularów dla Polaków z Wierszyny na Syberii, odzew był natychmiastowy. Podczas akcji okuliści zbadali ponad 260 osób. Wydano ok. 200 par okularów, w 60 trudniejszych przypadkach okulary zostały wykonane w Polsce i wysłane na Syberię.

W tej chwili zebrano już 1500 okularów, ale potrzeba ich dużo więcej, żeby lekarze mieli z czego wybierać. Poza tym nie wszystkie się nadają, bo np. niektóre mają porysowane szkła. Organizatorzy zapewniają, że te okulary, które zostaną po wyjeździe z Syberii, nie zmarnują się. Pojadą dalej do Afryki, albo zostaną na kolejną akcję. Okulary mogą być używane, ale nie mogą być poniszczone czy połamane.  

W zbiórkę zaangażowali się też wrocławianie. Agnieszka Kaniewska w swojej pracy zebrała 15 okularów, kolejne 10 wśród rodziny. – Pisze pracę doktorską o Polakach na Syberii i ten temat jest mi bardzo bliski – przyznaje.

Gdzie z okularami?

Okulary można składać w Agencji Dolmedia - Fabryczna 10 (Wrocławski Park Przemysłowy); 6.01 - 10.01.2014, w godz. 9-15. Wcześniej najlepiej uprzedzić telefonicznie 601 760 859.

Ewentualnie można zostawić paczuszkę w recepcji Centrum Konferencyjnego WPP na Fabrycznej 10, z dopiskiem "Beata Kaniewska".

Okulary można tez przesyłać pocztą na adres: Maciej Ciebiera, oś. Olszynka 2D/6. 62-050 Krosno /k Poznania. Pytania dot. okularów i sprzętu, e-mail: fhu.optica@gmail.com.

 

Eliza GłowickaZgłoś uwagę