Premiera „Burzy” otworzy nowy sezon we Wrocławskim Teatrze Lalek

Prospero i Ariel podróżujący między planetami Neapol i Mediolan, szekspirowska opowieść w stylu, fantastycznej (dosłownie) ballady dla najmłodszych widzów. Wrocławski Teatr Lalek obsypany w ostatnich latach obsypany nagrodami w ostatnich latach, rozpoczyna sezon sezonu 2017/2018 zaskakującą premierą, czyli spektaklem na motywach „Burzy” Williama Shakespeare'a.


– W szkole lalkarskiej w Czechach wszyscy wiemy, że każdy spektakl Szekspira można zaadoptować dla dzieci, pod warunkiem, że wycina się z niego 30 procent i ma się na niego pomysł. Naszym jest przedstawienie tej sztuki o wolności i przebaczeniu w formie steampunkowej ballady z przeniesieniem akcji w przestrzeń międzyplanetarną – zapowiada reżyser, Marek Zákostelecký.

Steampunk to odmiana cyberpunku, czyli niezwykle modnego wśród młodych odbiorców nurt literacko-komiksowo-kulturalny z gatunku fantastyki naukowej, nawiązującej do twórczości Juliusza Verne’a, Herberta George’a Wellsa czy Marka Twaina.

W ten sposób czeski reżyser w duecie artystycznym z dramatrugiem spektaklu Elżbietą Chowaniec wracają na deski Wrocławskiego Teatru Lalek znów z wielka klasyką, dostosowana do gustów najmłodszych widzów. Dwa lata temu zaadoptowali na wrocławskiej scenie operę Mozarta „Czarodziejski flet”, która w bajkowej formie była doskonale odbierana nie tylko przez dziecięcą publiczność.

Tym razem zadanie jest jeszcze ambitniejsze.

„Burza" – jedno z najbardziej tajemniczych i poważnych dzieł Shakespeare'a. Twórcy spektaklu wybrali z dramatu kilka wątków i stworzyli przygodową, pełną humoru i zwrotów akcji historię, która rozgrywa się w kosmosie. Od pierwszych scen będzie kolorowo, zaskakująco i wciągająco.

„Burza" dla dzieci będzie także „teatrem w teatrze”, a główny bohater, Prospero, u Szekspira mag, filozof, demiurg, u Zákosteleckiego i Chowaniec – stanie się także reżyserem teatralnym, którego nieświadomymi aktorami staną się inne ikoniczne szekspirowskie postacie. Prospero nimi steruje, realizując swój plan. Co jest jego celem? Zemsta na bracie? Uszczęśliwienie córki? Uwolnienie się od bolesnej przeszłości? Odpowiedzi udzielą sobie widzowie.

W spektaklu Marka Zákostelecký nie braknie wielu filmowych i teatralnych trików i multimedialnych projekcji, a historia wzięta ze słynnego dramatu Szekspira trzyma w napięciu, przypominając nie tyle dramat, co uwielbiane przez młodych odbiorców na całym świecie i uwspółcześnione przygodowe powieści Juliusza Verne’a. W obsadzie m.in. Grzegorz Mazoń, który wciela się w postać Ariela i Igor Kujawski jako przekonujący Prospero.

Burza

Burza

Teatr lalek
Termin od 30 września 2017 do 10 października 2017

Miejsce Wrocławski Teatr Lalek

Zobacz

BURZA na motywach Szekspira| wiek 6+ | reżyseria i scenografia Marek Zákostelecký, tekst adaptacji i dramaturgia Elżbieta Chowaniec, przekład Piotr Kamiński, choreografia: Aneta Jankowska, projekcje multimedialne: Alicja Pietrucka, obsada: Anna Makowska-Kowalczyk, Grzegorz Borowski, Radosław Kasiukiewicz, Marek Koziarczyk, Igor Kujawski, Konrad Kujawski, Grzegorz Mazoń, Sławomir Przepiórka.

Premiera 30 września 2017, Wrocławski Teatr Lalek, duża scena

Zdjęcia: A. Cerelczak, Wrocławski Teatr LalekZgłoś uwagę