Będzie siedem nowych parkingów park and ride – jest przetarg

Jest przetarg na siedem nowych parkingów typu park and ride (parkuj i jedź) we Wrocławiu. Mają zachęcać do przesiadania się z samochodów do komunikacji miejskiej i na rowery. 

  • Parking park and ride przy węźle Stadion Wrocław


Park&ride, czyli parkuj i jedź – to wykorzystywany w Europie sposób na zmniejszenie ruchu w mieście. Polega na tym, że zostawiamy samochód na parkingu na obrzeżach i przesiadamy się do komunikacji miejskiej. W tej chwili funkcjonuje we Wrocławiu siedem parkingów tego typu. Teraz przybędzie ich drugie tyle. Nowe miejsca postojowe mają powstać w siedmiu lokalizacjach przy trasach wjazdowych do miasta i jednocześnie węzłach komunikacyjnych czy stacjach kolejowych. Wrocław otrzymał na ten projekt ponad 20 milionów złotych z UE.

Dla jadących od wschodu zostaną zlokalizowane w dwóch miejscach: przy ul. Opolskiej/Głubczyckiej oraz w rejonie skrzyżowania Opolska/Karwińska. Powstanie tam około 200 miejsc parkingowych. Na zachodzie parkingi zostaną zlokalizowane przy przystankach komunikacji miejskiej na ul. Kosmonautów. Pierwszy przy skrzyżowaniu z ul. Boguszowską, a drugi przy krzyżówce z gen. Fieldorfa. W tamtym rejonie będzie park & ride także przy stacji Wrocław Kuźniki. O miejsca dedykowane dla osób, które chcą się przesiąść na komunikację zbiorową, wzbogaci się również dworzec Wrocław Grabiszyn. Natomiast na południu taki parking powstanie przy przystankach komunikacji miejskiej na ulicy Bardziej, skrzyżowanie ze Świeradowską. Przetarg na wykonanie tych inwestycji został ogłoszony w formule projektów i buduj.

– Szacujemy, że kontrakty możemy podpisać gdzieś przed wakacjami. Następnie projektowanie do przełomu 2017/2018 i realizacja w ciągu roku przyszłego – mów Marek Szempliński z Wrocławskich inwestycji.

Lokalizacja obecnych park & ride

To jeszcze nie koniec, bo już w planach są parkingi w kolejnych lokalizacjach. Na pewno powstanie przy planowanej pętli autobusowej na Ołtaszynie. W planach jest także park and ride przy al. Kromera. Trwają negocjacje z koleją o lokalizacji takiego parkingu przy stacji PKP. Na razie w tamtym rejonie jest parking przy pętli tramwajowej. Analizowana jest lokalizacja przy pętli Krzyki, pętli na Tarnogaju. W planach jest także lokalizacja na Swojczycach i Sołtysowicach. Zgłoś uwagę