Nominacje do nagrody Książka Roku 2020 IBBY dla wrocławian

Polska Sekcja IBBY (Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych) nominowało do tegorocznej nagrody wydawnictwa przygotowane przez Gabrielę Gorączko i Tomasza Brodę.

  • "Bookface. Księga twarzy pisarzy" Tomasza Brody

    "Bookface. Księga twarzy pisarzy" Tomasza Brody


Nagroda Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY to jedno z najważniejszych wyróżnień dla autorów wydawnictw dla dzieci i młodzieży. IBBY jest międzynarodowym stowarzyszeniem, zajmuje się promocją literatury dla młodych czytelników. Organizacja ma swoje przedstawicielstwa w blisko 80 krajach.

Polska Sekcja IBBY ogłosiła wydawnictwa nominowane do tegorocznej nagrody.

Wśród finalistów jest „Bookface. Księga twarzy pisarzy” Tomasza Brody, która została doceniona za ilustracje i projekt graficzny. Książka znakomitego grafika, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych, to oryginalny katalog wielkich literatury światowej: Prousta, Hrabala, Kafkę, Dickinson, Agatha Christie, Szymborską i Tokarczuk, uzupełniony o wpisy z ich – domniemanych, profili społecznościowych.

- Tomasz Broda to arcymistrz karykatury, czyli wychwytywania tego czego, z twarzy i sylwetek, a potem zamykania tego czegoś, w trafną i atrakcyjną formę – mówi w uzasadnieniu nominacji jurorka IBBY, Anita Wincencjusz-Patyna.

Książka Wydawnictwa Format nie jest jedyną reprezentującą Wrocław.

Nominacja do nagrody przypadła także Gabrieli Gorączko, niedawnej absolwentce wrocławskiej ASP za opracowanie graficzne książki „Leśna sprawa”.

- Warstwa wizualna książki to swobodna wariacja na temat wzorów ze sztuki ludowej o uniwersalnym rodowodzie. Las potraktowany jest jak ornament, korony drzew przypominają ozdobne hafty – stwierdzono w uzasadnieniu wyróżnienia.

Laureatów nagrody poznamy 18 grudnia.Zgłoś uwagę