Nextbike złożył wniosek o upadłość. Co to oznacza dla użytkowników?

Nextbike, który jest operatorem wypożyczalni rowerów miejskich na terenie wielu polskich miast, złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. Taka decyzja jest związana z pandemią koronawirusa. Co to oznacza dla użytkowników rowerów miejskich?


Wypożyczanie rowerów miejskich było niemożliwe. Od 1 kwietnia do 5 maja 2020 r. obowiązywał zakaz korzystania z pojazdów. Podobnie jak wiele innych firm z branży transportowej, Nextbike odnotował gwałtowny spadek przychodów. Jednak użytkownicy obecnie mogą wypożyczać rowery, a spółka Nextbike zapewnia, że funkcjonowanie roweru miejskiego nie jest zagrożone.

– Dla naszych użytkowników nic się nie zmienia. Rowery miejskie w 39 systemach w Polsce będą funkcjonowały normalnie. Zarówno nam, jak i naszym wierzycielom oraz miastom, zależy na tym, żeby rower miejski, który stał się symbolem sukcesu, nowoczesności i ekologii, przetrwał zawirowania spowodowane pandemią i mógł dalej się rozwijać. Liczymy na wsparcie i współpracę władz miejskich tak, aby rower nie stał się pierwszą biznesową ofiarą pandemii w transporcie publicznym w Polsce – mówi Paulina Wójcicka z biura prasowego Nextbike Polska S.A.

Nextbike w komunikacie tłumaczy, że pomimo złożenia wniosku upadłościowego, zachowuje zdolność do realizowania bieżących zobowiązań, co pozwala na dalsze wykonywanie umów na obsługę systemów rowerowych. Dzięki tej decyzji możliwe jest przeprowadzenie restrukturyzacji i zawarcia układu z wierzycielami. Ma to uchronić spółkę od większych problemów finansowych.

Jak bezpiecznie korzystać z roweru miejskiego?

Możliwość wypożyczenia roweru miejskiego powróciła do Wrocławia i innych polskich miast. Jednoślady są dezynfekowane dwa razy dziennie. Dodatkowo użytkownicy powinni pamiętać, aby dezynfekować rączki kierownicy przed użyciem, używać rękawiczek ochronnych, a po skończonej jeździe zdezynfekować siodełko i kierownicę. Zgłoś uwagę