www.wroclaw.pl
U tego partnera możesz otrzymać zniżka do-8%
Rozrywka

Kolejkowo – makieta kolejowa Wrocław

Kolejkowo to największa w Polsce makieta kolejowa. Na ponad 700 mkw. zbudowano najbardziej znane miejsca we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

700 m torowiska, 15 pociągów i 242 budynki, w tym miniatury autentycznych budowli Dolnego Śląska i Wrocławia

Kolejkowo to największa w Polsce makieta kolejowa. Tętniąca życiem wystawa odwzorowuje Dolny Śląsk i jego najciekawsze miejsca. Twórcy Kolejkowa z precyzją i dokładnością odtworzyli rzeczywistość i życie miniaturowych mieszkańców. I to z każdej perspektyw - z powagą i z humorem.

Całe życie w miniaturowym wydaniu

Wrocławski Rynek z wiernie odwzorowanymi kamienicami i miejskim ratuszem, Dworzec Świebodzki oraz bloki, tzw. „sedesowce” z okolicy Placu Grunwaldzkiego, hotel Monopol, czy nasyp kolejowy przy ul. Bogusławskiego. Wychodząc poza tereny miejskie możemy zobaczyć fragmenty z Dolnego Śląska tj. obserwatorium na Śnieżce, schronisko „Szwajcarka” z Rudaw Janowickich.

Po Kolejkowie i okolicy jeździ kilkanaście pociągów i regularnie kursują tramwaje. W pobliżu wrocławskiego Rynku przejeżdża zabytkowy, biało czerwony tramwaj, nawiązując do czasów przedwojennych miasta. W gąszczu torów kolejowych mijać nas będzie miniaturowy statek pływający po Odrze.

Życie toczy się jak w rzeczywistości. Budzący się dzień i zapadająca noc. Miniaturowi mieszkańcy wiodą swoje, nie zawsze spokojne życie. Pracują na budowie, dojeżdżają do pracy, spotykają się w restauracjach, spacerują po mieście i robią zakupy. Również w nocy są aktywni. Mrok i zapalające się w malutkich mieszkaniach i hotelach światła pokazują prawdziwe oblicze nocnego życia. Czasem także ze szczyptą pikanterii.

Widzowie dostrzegą liczne humorystyczne akcenty. Na jednym z budynków widnieje, stylizowany na zrobiony przez wandali, napis „Karpacz żąda dostępu do morza”. Jest tu też polska wersja góry prezydentów.

Moc atrakcji dopełnia testowanie interaktywnych przycisków, dzięki którym pracują dźwigi, a nawet przemawiają złote rybki.

Największa makieta kolejowa w Polsce

W sumie na 700 metrach kwadratowych zobaczymy ponad 4500 figurek ludzi i zwierząt, ponad dwieście samochodów – w tym radiowóz na sygnale, taksówki, wozy strażackie oraz 242 budynki i inne obiekty architektoniczne – wiadukty, tunele, wiatrak, wodospad, czy dom w budowie z pełną ekipą budowlańców, dźwigami i innymi sprzętem budowlanym.

Makietę tworzyło 20 modelarzy. Misterne prace trwały kilka lat. I trwają nadal – Kolejkowo ciągle się rozwija i powiększa i regularnie dodawane są nowe elementy makiety. Modelarze zanim rozpoczęli pracę nad każdą miniaturą przygotowywali dokumentację, fotografie, szkice i dokonywali specjalistycznych pomiarów.

Są i sławy w Kolejkowie

Na makiecie między miejscami znanymi z Wrocławia i Dolnego Śląska kursują pociągi, nowoczesne i zabytkowe składy, a infrastruktura kolejowa miniaturowego świata robi duże wrażenie.

W Kolejkowie są zaaranżowane sceny, które zaintrygują i rozbawią dorosłych. Przed drobiazgowo odtworzonym modelem miejskiego ratusza, wywiadu udziela prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. W okolicy Dworca Świebodzkiego stoi ekipa TVN, która realizuje popularny show. Błyskawicznie rozpoznamy prowadzących - Marcina Prokopa i Szymona Hołownię. Wierni kibice piłkarskiego Śląska z łatwością rozpoznają miniaturowych fanów z klubowymi szalikami, a nawet zawodników wrocławskiej drużyny. Ucieszą się także bywalcy toru wyścigów konnych na Partynicach, gdy zobaczą jego szefa Jerzego Sawkę.

Kolejkowo w liczbach:

  • 700 mkw. wystawy
  • 800 m torów
  • 15 pociągów
  • 4500 figurek
  • 280 pojazdów

Bilety cennik 2023

  • normalny (indywidualny) 37 zł
  • ulgowy (indywidualny) 30 zł

Zniżki z Nasz Wrocław / Nasz Wrocław MAX

Bilety ze zniżką dostępne w kasie

  • Status Podatnika i Status MAX: 8%

Galeria