www.wroclaw.pl
U tego partnera możesz otrzymać zniżka do-8%
Rozrywka

Kolejkowo – makieta kolejowa Wrocław

Kolejkowo to największa w Polsce makieta kolejowa. Na ponad 700 mkw. zbudowano najbardziej znane miejsca we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

700 m torowiska, 15 pociągów i 242 budynki, w tym miniatury autentycznych budowli Dolnego Śląska i Wrocławia

Kolejkowo to największa w Polsce makieta kolejowa. Tętniąca życiem wystawa odwzorowuje Dolny Śląsk i jego najciekawsze miejsca. Twórcy Kolejkowa z precyzją i dokładnością odtworzyli rzeczywistość i życie miniaturowych mieszkańców. I to z każdej perspektyw - z powagą i z humorem.

Całe życie w miniaturowym wydaniu

Wrocławski Rynek z wiernie odwzorowanymi kamienicami i miejskim ratuszem, Dworzec Świebodzki oraz bloki, tzw. „sedesowce” z okolicy Placu Grunwaldzkiego, hotel Monopol, czy nasyp kolejowy przy ul. Bogusławskiego. Wychodząc poza tereny miejskie możemy zobaczyć fragmenty z Dolnego Śląska tj. obserwatorium na Śnieżce, schronisko „Szwajcarka” z Rudaw Janowickich.

Po Kolejkowie i okolicy jeździ kilkanaście pociągów i regularnie kursują tramwaje. W pobliżu wrocławskiego Rynku przejeżdża zabytkowy, biało czerwony tramwaj, nawiązując do czasów przedwojennych miasta. W gąszczu torów kolejowych mijać nas będzie miniaturowy statek pływający po Odrze.

Życie toczy się jak w rzeczywistości. Budzący się dzień i zapadająca noc. Miniaturowi mieszkańcy wiodą swoje, nie zawsze spokojne życie. Pracują na budowie, dojeżdżają do pracy, spotykają się w restauracjach, spacerują po mieście i robią zakupy. Również w nocy są aktywni. Mrok i zapalające się w malutkich mieszkaniach i hotelach światła pokazują prawdziwe oblicze nocnego życia. Czasem także ze szczyptą pikanterii.

Widzowie dostrzegą liczne humorystyczne akcenty. Na jednym z budynków widnieje, stylizowany na zrobiony przez wandali, napis „Karpacz żąda dostępu do morza”. Jest tu też polska wersja góry prezydentów.

Moc atrakcji dopełnia testowanie interaktywnych przycisków, dzięki którym pracują dźwigi, a nawet przemawiają złote rybki.

Największa makieta kolejowa w Polsce

W sumie na 700 metrach kwadratowych zobaczymy ponad 4500 figurek ludzi i zwierząt, ponad dwieście samochodów – w tym radiowóz na sygnale, taksówki, wozy strażackie oraz 242 budynki i inne obiekty architektoniczne – wiadukty, tunele, wiatrak, wodospad, czy dom w budowie z pełną ekipą budowlańców, dźwigami i innymi sprzętem budowlanym.

Makietę tworzyło 20 modelarzy. Misterne prace trwały kilka lat. I trwają nadal – Kolejkowo ciągle się rozwija i powiększa i regularnie dodawane są nowe elementy makiety. Modelarze zanim rozpoczęli pracę nad każdą miniaturą przygotowywali dokumentację, fotografie, szkice i dokonywali specjalistycznych pomiarów.

Są i sławy w Kolejkowie

Oczywiście, nazwa Kolejkowo zobowiązuje. Na makiecie między miejscami znanymi z Wrocławia i Dolnego Śląska kursują pociągi, nowoczesne i zabytkowe składy, a infrastruktura kolejowa miniaturowego świata robi duże wrażenie.

W Kolejkowie są zaaranżowane sceny, które zaintrygują i rozbawią dorosłych.

Przed drobiazgowo odtworzonym modelem miejskiego ratusza, wywiadu udziela prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

W okolicy Dworca Świebodzkiego stoi ekipa TVN, która realizuje popularny show. Błyskawicznie rozpoznamy prowadzących - Marcina Prokopa i Szymona Hołownię.

Wierni kibice piłkarskiego Śląska z łatwością rozpoznają miniaturowych fanów z klubowymi szalikami, a nawet zawodników wrocławskiej drużyny. Ucieszą się także bywalcy toru wyścigów konnych na Partynicach, gdy zobaczą jego szefa Jerzego Sawkę.

Kolejkowo to prawdziwa podróż przez miniaturowe krainy, która wciąga na długi czas. Kto raz odwiedził cudowny świat, szybko do niego wraca.

Kolejkowo w liczbach:

700 mkw. wystawy

800 m torów

15 pociągów

4500 figurek

280 pojazdów

Bilety cennik 2023
Rodzaj biletu Cena biletu
Normalny (indywidualny) 36 zł
Ulgowy (indywidualny) 29 zł
Normalny (grupowy) 34 zł
Ulgowy (grupowy)

27 zł

Warsztaty (grupowe+zwiedzanie)  39 zł

Galeria