Nagrody Pióro Fredry i Dobre Strony. Laureatów poznamy w grudniu

W tym roku epidemia koronawirusa zaburzyła przyznawanie literackich Nagród Angelus i Silesius (gala odbyła się bez udziału publiczności) oraz postawiła pod znakiem zapytania wręczenie nagród Pióro Fredry i Dobre Strony, których laureatów poznawaliśmy podczas Wrocławskich Targów Dobrych Książek. Imprezę targową w Hali Stulecia przełożono na 2021 rok, ale udało się jednak zaplanować uhonorowanie najlepszych książek roku. Zwycięskie tomy poznamy 14 grudnia. 


Nagrody dla artystycznie pięknych książek

Przypomnijmy, że Nagroda Edytorska Pióro Fredry od lat towarzyszy Wrocławskim Targom Dobrych Książek (wcześniej Wrocławskim Promocjom Dobrych Książek). Szklana statuetka Agnieszki Leśniak-Banasiak jest wyjątkowym laurem, bo przyznające ją jury ocenia nie tylko zawartość merytoryczną i literacką książek, ale równie dużą wagę przywiązuje do wysokiego poziomu edytorskiego i typograficzno-artystycznego nagradzanych tomów. 

Nagroda Edytorska Dobre Strony była z kolei związana z Targami Książki Dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony, jest, podobnie jak Pióro Fredry, laurem za poziom edytorski publikacji, choć jury przygląda się i wybiera najpiękniej przygotowane tomy dla dzieci i młodzieży. 

W 2019 roku po raz pierwszy połączono wręczanie obydwu nagród, a laureaci odbierali je podczas gali odbywającej się w ramach Wrocławskich Targów Dobrych Książek. W tym roku 29. edycja targów się nie odbędzie, ale organizatorowi (Wrocławski Dom Literatury) udało się zorganizować jednak tegoroczną edycję Nagród Piór Fredry i Dobre Strony.  

– Naszą misją, szczególnie teraz, jest wspieranie wydawców oraz wartościowej i reprezentującej wysoki poziom merytoryczny i edytorski literatury. Dlatego też cieszymy się, że Nagroda Edytorska Pióro Fredry i Nagroda Edytorska Dobre Strony zostaną przyznane również w tym roku – mówi Marta Kiewel z Wrocławskiego Domu Literatury.

Zmiany w regulaminie i ogłoszenie zwycięzców

Dotychczas książki do obu konkursów mogli zgłaszali wyłącznie ci wydawcy, którzy brali udział we Wrocławskich Targach Dobrych Książek. W związku z zaistniałą sytuacją w tym roku mogą to zrobić wszyscy wydawcy, a zgłoszenia będą przyjmowane dłużej niż zwykle, bo do 16 listopada 2020 r. (można zgłosić książki, które ukazały się pomiędzy listopadem 2019 r. a listopadem 2020 r.).

Lista książek nominowanych do obu nagród poznamy 4 grudnia, a już 14 grudnia przekonamy się, kto jest zwycięzcą i otrzymał Nagrody Pióro Fredry i Dobre Strony.

Nagrodzone wydawnictwa otrzymają po 20 000 zł (trzeba je wydać na opublikowanie kolejnej książki). Fundatorem nagród finansowych jest KGHM Polska Miedź S.A.Zgłoś uwagę