wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Nagrody Pióro Fredry i Dobre Strony. Znamy laureatów
Okładki książek laureatów tegorocznych nagród edytorskich. mat. prasowe
Okładki książek laureatów tegorocznych nagród edytorskich.

Pióro Fredy trafiło do wydawnictwa Karakter za książkę „Z rzeczy pierwszych” autorstwa Eliota Weinbergera, w przekładzie Mikołaja Denderskiego i z projektem graficznym Przemka Dębowskiego. Nagrodę Dobre Strony otrzymało wydawnictwo Dwie Siostry za książkę „Turonie, żandary, herody” z tekstem i ilustracjami Anny Kaźmierak.

Reklama

Oba zwycięskie wydawnictwa otrzymają po 20.000 złotych, które zgodnie z regulaminem konkursu, są zobowiązane przeznaczyć na wydanie kolejnej książki.

Epidemia koronawirusa zaburzyła w tym roku przyznawanie literackich Nagród Angelus i Silesius, postawiła też pod znakiem zapytania wręczenie nagród Pióro Fredry i Dobre Strony, ale ostatecznie udało się zaplanować uhonorowanie najlepszych książek roku. Zwycięskie tomy wybrano ze 176 zgłoszonych od 70 wydawców. 

Nadesłane książki oceniało wspólne jury pod przewodnictwem Anity Wincencjusz-Patyny. Zasiadają w nim Marcin Czerwiński, Janusz Górski, Grażyna Lange, Karolina Maria Wiśniewska. 

Nagroda Pióro Fredry dla tomu „Z rzeczy pierwszych”

Autor: Eliot Weinberger, przekład: Mikołaj Denderski, projekt graficzny: Przemek Dębowski, Wydawnictwo Karakter

– To projekt bliski ideału – podkreślała Anita Wincencjusz-Patyna, przewodnicząca wspólnego dla obydwu nagród jury. – Okładka i obwoluta tej książki doskonale łączą nas ze światem tekstu Eliota Weinbergera. Grafikowi jednocześnie udało się połączyć sprawy trudne, a czasem takie, które wydają się wręcz przeciwne sobie. Mamy precyzję i tajemnicę, subtelność i ryzyko, klasyczność i eksperyment. Już okładka przynosi wiele intrygujących historii – dodała jurorka.    

Tom „Z rzeczy pierwszych” zawiera osobliwe, niepodobne do innych, eseje Eliota Weinbergera. „Przesuwają granice gatunku, oscylują między prozą poetycką a naukowym zapisem czy opowiadaniem. Autor, znawca kultury starożytnych Chin i Ameryki Południowej, tłumacz Borgesa, Paza i poezji chińskiej na język angielski, dzieli się tu swoimi pasjami – antropologa, archeologa, miłośnika natury – i wprowadza nas w świat zapomnianych wierzeń, mało znanych zjawisk, fascynujących analogii, zadziwiających powiązań między kulturami.

Rozmach jego zainteresowań jest ogromny – od wierzeń Azteków po symbolikę gestów w średniowiecznym klasztorze benedyktyńskim i buddyzmie, od znaczenia wiatru w kulturze Chin po poezję Pounda i Yeatsa, nie pomijając świata roślin, zwierząt i czterech żywiołów. Te precyzyjne, wyciszone eseje są wyjątkowo oryginalną formą kontemplacji piękna i różnorodności świata” – zapowiada Wydawnictwo Karakter. 

Nagroda Dobre Strony dla książki „Turonie, żandary, herody”

Tekst i ilustracje: Anna Kaźmierak, Wydawnictwo Dwie Siostry

– Kipiąca energią, fantastyczna książka aktywnościowa, którą Anna Kaźmierak opracowała z wielkim znawstwem tematu i dokonała bardzo oryginalnego przełożenia tradycji świątecznych na język plastyczny, dostarczając też niezliczonej ilości ćwiczeń fantastycznie kształtujących wyobraźnię młodego człowieka – tłumaczyła werdykt jury Anita Wincencjusz-Patyna. – Te ćwiczenia zaczynają się już od okładki. Nie wypada nie mieć tej książki w czasie tegorocznych świąt – dodała przewodnicząca jury Nagrody Edytorskiej Dobre Strony. 

Kolorowa książka Anny Kaźmierak wprowadza w magiczny świat wiejskich kolędników – od Bożego Narodzenia, przez karnawał, aż do Wielkanocy. Dzięki niej mali czytelnicy spotkają rajmaksa, śmierguśników, pucheroka, dowiedzą się, po co brodaczom kije, jukacom baty, a maciduli wypchany królik i dlaczego siuda baba smaruje ludzi sadzą. Oto kolędnicy z całej Polski i związane z nimi historie oraz zadziwiające przebrania.

Nominacje do Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry 2020

„Rośliny i zwierzęta / Plants & animals”

Przekład: Jessica Taylor-Kucia, projekt graficzny: Krzysztof Radoszek, fotografie: Jakub Chojnacki, wydawnictwo: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie.

Za wyjątkową dbałość edytorską. Współczesna, wyrazista lecz niedominująca oprawa graficzna i typografia stanowią idealne tło dla kontemplacji kolekcji rycin z dawnych atlasów. Publikacja zachwyca perfekcyjnie przygotowanymi i wydrukowanymi reprodukcjami.

„Z rzeczy pierwszych”, autor: Eliot Weinberger

Przekład: Mikołaj Denderski, projekt graficzny: Przemek Dębowski, Wydawnictwo Karakter.

Za bliski doskonałości projekt graficzny. Okładka i obwoluta książki doskonale łączą nas ze światem tekstu Weinbergera. Grafikowi udało się połączyć sprawy trudne, a czasem sprzeczne: precyzję i tajemnicę, subtelność i ryzyko, klasyczność i eksperyment.

„Muzeum Lubomirskich 1823–1940. Zbiór malarstwa”, autorzy: Beata Długajczyk, Leszek Machnik

Projekt okładki: Agnieszka Pasierska / Pracownia Papierówka, opracowanie graficzne: Robert Oleś /d2d.pl, Wydawnictwo Ossolineum.

Za klasycznie prosty i dzięki temu piękny projekt autorstwa zasłużonego propagatora sztuki edytorskiej. Monografia ta może być wzorcem z Sevres opracowania książki naukowej. Mniej znaczy więcej.

Seria Tajfuny „mini”: Cytryna (autor: Motojirō Kajii, przekład: Anna Karpiuk) i Gorączka złotych rybek (autorka: Kanoko Okamoto, przekład: Anna Wołcyrz)

Projekt graficzny serii: Masaomi Fujita / tegusu Inc., projekt graficzny okładki i typograficzny bloku: to/studio, Wydawnictwo Tajfuny.

Za bardzo wysoką jakość projektu przesyconego dalekowschodnią estetyką, z jej uwrażliwieniem na szczegół. Wybór tej estetyki w naturalny sposób wynika z profilu serii-kolekcji Tajfuny „mini”.

„Elementarz polskiej kultury” Tekst: Ewa Solarz, Karol Szafraniec, Małgorzata Miśkowiec

Opracowanie graficzne: Anna Niemierko, ilustracje: Basia Flores, Ola Jasionowska, Igor Kubik, Karolina Lubaszko, Julia Mirny, Małgorzata Nowak, Tomasz Opaliński, Urszula Palusińska, Tin Boy (Łukasz Majewski), Marta Tomiak, Łukasz Zbieranowski, Wydawnictwo Wytwórnia.

Za oryginalną koncepcję i odwagę w realizacji intrygującego projektu. Redaktorzy książki postawili sobie za zadanie w niezwykle spójny i wyrazisty sposób zaprezentować subiektywny wybór dzieł i twórców współczesnej kultury polskiej, poddając je (i ich) twórczej reinterpretacji wizualnej młodego pokolenia.

Nominacje do Nagrody Edytorskiej Dobre Strony 2020

„Jak ugryźć teatr współczesny?”

Tekst: Gosia Kulik, Tomek Żarnecki, projekt okładki i ilustracje: Gosia Kulik, wydawnictwo: Fundacja na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza.

Za niezwykłą graficznie książkę edukacyjną, zilustrowaną z dystansem i humorem. To opowieść o teatrze o olbrzymiej wartości poznawczej dla młodego czytelnika, a skorzysta z niej na pewno z wielką przyjemnością niejeden dorosły.

„Nolens volens czyli Chcąc nie chcąc. Prawie 100 sentencji łacińskich i kilka greckich”

Tekst: Zuzanna Kisielewska, ilustracje: Acapulco Studio / Małgorzata Nowak i Agata Dudek, Wydawnictwo Druganoga.

Za ciekawie prowadzoną narrację przybliżającą młodemu czytelnikowi klasyczną łacinę, za wystrzałowe ilustracje, intensywne kolory połączone znakomicie zaprojektowaną typografią.

„Prezent dla dwojga”

Tekst: Mikołaj Łoziński, ilustracje: Janek Koza, opracowanie graficzne: Janek Koza, Julita Gielzak, Tomasz Malejki, Wydawnictwo Format.

Za lapidarną, a zarazem wielkiej urody kreskę, za zabawne rysunki i kolaże towarzyszące bardzo poważnemu tematowi macierzyństwa (a także tacierzyństwa). Janek Koza, po śmierci Bohdana Butenki, może nosić tytuł jego następcy.

„Beskid bez kitu”

Tekst i ilustracje: Maria Strzelecka, Wydawnictwo Libra PL.

Za inteligentne, twórcze i konsekwentne czerpanie z bardzo oryginalnego obecnie źródła inspiracji, jakim jest po akademicku uporządkowana estetyka okresu wczesnego PRL-u. Świetna fabuła doskonale wsparta konceptem graficznym.

„Turonie, żandary, herody”

Tekst i ilustracje: Anna Kaźmierak, Wydawnictwo Dwie Siostry.

Za autentyczną kipiącą energię projektu emitującego własne kolory (ze skali Pantone). Począwszy od oprawy angażuje odbiorcę w aktywną pracę z autorką, która prawdziwą fascynację tematem przekłada na wciągającą koncepcję książki aktywnościowej.

Nagrody dla artystycznie pięknych książek

Przypomnijmy, że Nagroda Edytorska Pióro Fredry od lat towarzyszy Wrocławskim Targom Dobrych Książek (wcześniej Wrocławskim Promocjom Dobrych Książek). Szklana statuetka Agnieszki Leśniak-Banasiak jest wyjątkowym laurem, bo przyznające ją jury ocenia nie tylko zawartość merytoryczną i literacką książek, ale równie dużą wagę przywiązuje do wysokiego poziomu edytorskiego i typograficzno-artystycznego nagradzanych tomów. 

Nagroda Edytorska Dobre Strony była z kolei związana z Targami Książki Dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony, jest, podobnie jak Pióro Fredry, laurem za poziom edytorski publikacji, choć jury przygląda się i wybiera najpiękniej przygotowane tomy dla dzieci i młodzieży. 

W 2019 roku po raz pierwszy połączono wręczanie obydwu nagród, a laureaci odbierali je podczas gali odbywającej się w ramach Wrocławskich Targów Dobrych Książek. W tym roku 29. edycja targów się nie odbędzie, ale organizatorowi (Wrocławski Dom Literatury) udało się zorganizować jednak tegoroczną edycję Nagród Piór Fredry i Dobre Strony.  

– Naszą misją, szczególnie teraz, jest wspieranie wydawców oraz wartościowej i reprezentującej wysoki poziom merytoryczny i edytorski literatury. Dlatego też cieszymy się, że Nagroda Edytorska Pióro Fredry i Nagroda Edytorska Dobre Strony zostaną przyznane również w tym roku – mówi Marta Kiewel z Wrocławskiego Domu Literatury.

Zmiany w regulaminie i ogłoszenie zwycięzców

Dotychczas książki do obu konkursów mogli zgłaszali wyłącznie ci wydawcy, którzy brali udział we Wrocławskich Targach Dobrych Książek. W związku z zaistniałą sytuacją w tym roku mogli to zrobić wszyscy wydawcy, a zgłoszenia były przyjmowane dłużej niż zwykle, (można było zgłosić książki, które ukazały się pomiędzy listopadem 2019 r. a listopadem 2020 r.).

W poniedziałek 14 grudnia o godz. 10.00, podczas transmisji na Facebooku na fanpejdżu Wrocławskich Targów Dobrych Książek, Wrocławskiego Domu Literatury oraz Wrocławia Miasta Literatury, dowiedzieliśmy się, kto jest zwycięzcą i otrzymał Nagrody Pióro Fredry i Dobre Strony.

Nagrodzone wydawnictwa otrzymają po 20 000 zł (trzeba je wydać na opublikowanie kolejnej książki). Fundatorem nagród finansowych jest KGHM Polska Miedź S.A.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl