Nagroda Fryderyk 2018 dla płyty Orkiestry Leopoldinum

Album „Made in Poland” okazał się najlepszą polską płytą roku z muzyką symfoniczną i koncertującą. To już kolejny laur dla krążka, który w ubiegłym roku docenili jurorzy Wrocławskiej Nagrody Muzycznej podkreślając, że płyta powstała z twórczego zachwytu nad polskim folklorem.


Fonograficzny „towar” eksportowy z Polski

Nic dziwnego, że „Made in Poland” wzbudził także zachwyt jurorów Nagrody Fryderyk 2018, bo to jeden z najlepszych fonograficznych „towarów” eksportowych. Smyczki musiały się muzykom dosłownie palić w rękach podczas nagrywania „Made in Poland” w jednej z kameralnych sal Narodowego Forum Muzyki. Zwłaszcza, kiedy przygotowało się taki repertuar (Bacewiczówna, Szymanowski, młody Górecki) i zagrało z takimi partnerami, jak Atom String Quartet.

Świetne utwory na płycie

Świat zna już, rzecz jasna, Karola Szymanowskiego i Grażynę Bacewicz, ale fenomenalne, dynamiczne i gniewne, tajemnicze, niepokojące i „pod napięciem” odczytanie Koncertu na orkiestrę smyczkową Bacewiczównej odmładza ten repertuar i nadaje mu polotu, zaś Taniec góralski z baletu Harnasie Szymanowskiego w transkrypcji Pawła Kochańskiego (a w wersji orkiestrowej Christiana Danowicza) spodoba się tym, którzy cenią góralski folklor. Mniej przekonuje, niestety, wykonanie II Kwartetu smyczkowego Szymanowskiego w świetnym wprawdzie opracowaniu Richarda Tognettiego, .

Tymczasem prawdziwą torpedą są na płycie trzy utwory młodych muzyków Atom String Quartet. Zwłaszcza otwierająca program Ballada o śmierci Janosika na improwizujący kwartet smyczkowy i orkiestrę smyczkową Dawida Lubowicza, prymariusza ASQ. To prawdziwa perełka, zdecydowanie zbyt krótka (4:30), bo potencjał materiału sugerowałby nawet kilkuczęściową kompozycję.

Co ciekawe, także wiolonczelista ASQ Krzysztof Lenczowski ma prawdziwy talent do komponowania rzeczy przyjemnych do słuchania i świetnie rozplanowanych pod kątem budowania klimatu i stopniowania napięcia, co wyraźnie slyszymy w Iławie, czy Namysłowiaku (ta druga kompozycja powstała z zachwytu nad jazzowym feelingiem Zbigniewa Namysłowskiego, piewcy folkloru w polskim jazzie).

„Made in Poland”
Wykonawcy: Atom String Quartet, NFM Orkiestra Leopoldinum, Christian Danowicz (skrzypce, lider)
Program: G. Bacewicz, M. Górecki, K. Szymanowski, D. Lubowicz, K. Lenczowski
Realizacja nagrania: Małgorzata Polańska, Marcin Domżał
Wydawcy: DUX, NFM (DUX 1298, NFM 43)
 
Płyta jest częścią cyklu wydawnictw fonograficznych NFM zrealizowanych w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Albumy wydano dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Zgłoś uwagę